Teknoloji devlerinin ödeme sektörüne yönelik ilgisi gittikçe artıyor. Apple Card ve Huawei Card’dan sonra TechCrunch’ın haberine göre Google da yeni bir kart çıkarma hazırlığında.

Ortaya çıkan görüntülere göre bir banka kartı olması beklenen ürün için Citi ve Stanford Federal Credit Union gibi geleneksel bankalar ortak çalışacak. Henüz ismi belli olmayan kartta Visa logosunun olduğu görülüyor.

Şu anda Google Pay, yalnızca verilen bir ödeme kartını kendisine bağlayarak çevrimiçi eşler arası ödemelere izin veriyor. Şirketin Google Pay destekli bir kart çıkartması uygulamanın kullanım örneklerini ve Google’ın bir fintech devi olma yolundaki potansiyelini büyük ölçüde artıracaktır.

Akıllı bir banka kartıyla Google, yeni gelir ve veri akışlarının kilidini açma olanağına sahip olacak. Gizlilik kararlarına bağlı olarak şirket, reklam kampanyası ölçümünü ve hatta hedeflemeyi iyileştirmek için kullanıcıların satın alma işlem verilerini kullanabilir. Teknoloji devi bu yolla satış artışı sağladığını kanıtlayabilirse markalar daha fazla Google reklamı satın almaya istekli olabilir.

Google’ın yeni kartının adının ne olacağı bilinmiyor ancak Google’ın ismi ve iş ortağı olan bankanın adıyla birlikte markalı bir şekilde sunulması bekleniyor. Ortaya çıkan görüntülerde Visa logosu olmasına karşın Google, Mastercard gibi diğer ödeme ağlarını da destekleyebilir.  Kartın çıkış tarihine dair henüz kesin bir bilgi yok.

Ödeme sektörüne fiziksel bir kartla girerek uzun vadede çok daha büyük çıkarları olacak olan teknoloji devinin büyük bir veri avantajı olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Apple ve Huawei’de olduğu gibi teknoloji şirketlerinin elinde bulundurduğu kullanıcı havuzu özellikle fintech’leri rekabet konusunda korkutuyor.

KaynakTechCrunch