Danışmanlık, teknoloji hizmetleri ve dijital dönüşüm firması Capgemini, yayınladığı Dünya FinTech Raporu 2020 (World FinTech Report 2020) ile ekosistemdeki trendleri ve stratejik değişimleri değerlendiriyor.

Müşterilerin beklediği ve geleneksel bankaların şu anda sundukları arasındaki fark hiç bu kadar geniş olmamıştı. Şu an ise bankaların en iyi müşteri deneyimini sunmak adına diğerlerine yetişmesi için doğru zaman.

Veriye dayalı ve gerçek zamanlı hiper-kişiselleştirilmiş deneyimler ile BigTech’ler ve yeni nesil bankalar müşteri kazanma üzerindeki yeteneklerini kanıtladılar. Buna karşılık geleneksel bankalar müşteri deneyimini geliştirmek için bilgi teknolojileri altyapısına büyük yatırımlar yaparken şimdiye kadar gösteriler çabalar, özellikle teknoloji sağlayıcıları ile diğer sektörlerde alışılmış olana kadar ölçülmemiştir.

Raporda bankaların bu değişken ortamda cazip ve rekabetçi kalabilmeleri için çevik ve müşteri merkezli yaratıcı bankalara dönüşmeleri gerektiği vurgulanıyor. Rapora göre banka ve FinTech ortaklıklarının başarılı olması için iyi yapılandırılmış işbirliği şart.

Hem bankalar hem de FinTech’ler şu anda işbirliklerinin eksik sonuçlarından dolayı hayal kırıklığına uğruyor. 2020 Dünya FinTech Raporu özellikle birkaç noktaya dikkat çekiyor.

  • Bankaların sadece %21’i sistemlerinin işbirliği için yeterince çevik olduğunu söylüyor.
  • Bankaların sadece yüzde 6’sı işbirliği ile istenen yatırım getirisini elde etti
  • FinTech’lerin yüzde 70’i kültürel veya örgütsel olarak banka ortaklarıyla görüşmüyor
  • FinTech’lerin yüzde 70’inden fazlası köklü bankalardaki sürecin engelleriyle hayal kırıklığına uğradığını söylüyor.
  • FinTech yöneticilerinin yarısı doğru ortak çalışmayı bulamadıklarını söylüyor.

Rapora göre bankalar rekabetçi kalmak ve tüketicilere hitap etmek için FinTech’lerle veri ve müşteri odaklı ortaklıklara yönelmeli.

Raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.