South China Morning Post’un haberine gore Çin Merkez Bankası dijital para testlerine başlıyor ve bazı çok uluslu ABD şirketleri buna eşlik edecek.

Çin’deki Starbucks, McDonalds ve Subway, yakın bir tarihte Çin Merkez Bankası’nın ulusal dijital para birimini test edecek firmalar arasında yer alıyor.

Bu dijital para birimi ifadesinin kapsayıcı bir tanım olarak kullanıldığını hatırlatalım. Bahsi geçen para birimi bir kripto para birimi de olabilir. Ancak kripto para birimleri yapısı gereği merkeziyetsizdir. Bu da Çin hükümetinin politikalarıyla uyuşan bir durum değil.

Bir zamanlar dijital yuan olarak da anılan bu para birimi, Pekin’in güneyinde inşa edilen Xiong’an New Area’da bulunan Çin otellerinde, bakkallarda, fırınlarda, kitapçıda ve spor salonunda da test edilecek. Henüz bu testlere dair bir tarih verilmedi.

Uzun bir süredir bu konu üzerinde çalışan ülkenin bu üç ABD markasını nasıl seçtiği belli değil. Ancak seçilen markaların şubeyle sınırlı kalacağı ve markanın ülkedeki tüm şubeleri tarafından kullanılmayacağı biliniyor.

Çinli tüketiciler dijital ödeme yöntemlerini kullanmaya yatkın. Teknoloji devi Alibaba’nın şirketi AliPay Çin’de Visa ve Mastercard’dan daha yaygın. QR kod işlemleri de Çin’de yaygın olarak kullanılıyor. Ülkenin yaklaşık 890 milyon tekil mobil ödeme kullanıcısı bulunuyor ve 2019 yılında 20 trilyon dolar değerinde işlem yapıldı.

Çin, Dünya Ticaret Organizsasyonu’na girdiğinden beri 20 yılda fakir ve nakit temelli bir toplumdan, internete bağlı ve yenilikçi bir ekonomiye evrildi. Bunun oluşmasında iki önemli faktörün etkili olduğu düşünülüyor. Birincisi, yüksek düzeyde banka hesabı sahipliği, ikincisi ise kırsal alanlar da dahil olmak üzere akıllı telefon sahipliği.

Çin dijital parasında Alibaba’nın önemli bir rolü olacak

KaynakForbes