Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Geride kalan haftada sektöre ışık tutan iki rapor yayımlandı. Bunlardan ilki Kearney tarafından her yıl paylaşılan bireysel bankacılık özelindeki rapordu. Kearney, salgın nedeniyle bankaların gelirlerinde önemli düşüşler yaşanacağına ancak bu dönemde müşteri güvenini kazanmanın önemli olacağına dikkat çekti.

Capgemini ve EFMA tarafından yayımlanan fintech raporunda ise banka-fintech işbirlikleri ele alındı. Bankaların Open X yaklaşımını benimsemesi gerektiği belirtilen raporda, etkin işbirlikleri için hem bankaların hem de fintech’lerin çalışan, finans, teknoloji ve iş yapma bakımından olgunlaşması gerektiği vurgulanıyor.

Kuzey Avrupa’da açık bankacılık alanında hizmet veren Spiir; DNB ve Danske’den tekrar yatırım aldı. Şirket, bankalarla üçüncü partiler arasındaki veri paylaşımını kolaylaştıran çözümü Nordic API Gateway’i Avrupada yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Mecbur kalmadıkça evlerimizden çıkmadığımız şu dönemde online ödemelerin artmasını fırsata çevirmek isteyen İngiltere merkezli bankacılık, yatırım ve ödeme çözümü Zeux, kullanıcılarının uygulamadan çıkmadan Amazon üzerinden alışveriş yapmasını sağlayacak.

Salgınla ilgili bir diğer yenilikçi çözüm ise iZettle’dan geldi. Şirket, hızlı teslimat şirketi Stuart ile yaptığı işbirliği sayesinde salgının küçük esnaf üzerindeki etkisini hafifletecek.

Sağlıklı günler…

1. Salgının Olumsuz Etkisiyle Bankaların Gelirleri %20 Azalacak

Danışmanlık şirketi Kearney’in (eski adıyla AT Kearney), 22 Avrupa ülkesindeki 92 bireysel bankayı izleyerek her yıl hazırladığı European Retail Banking Radar çalışmasında, COVID-19 salgını sonucunda tüketici harcamalarında yaşanan beklenmedik gerilemenin etkisine dikkat çekilirken bu dönemde kayıpları en düşük seviyede tutup müşteri güvenini kazanmak gerektiği vurgulandı.

•Tüketicilerinin hayatını kolaylaştırmak için borç yapılandırma, düşük faizli kredi gibi seçenekler sunan, kart limitlerini yükselten bankaların operasyonel giderleri değişmediği için karlılıkları olumsuz etkileniyor.

•Tüm bu değişim sonucunda bireysel bankacılık gelirlerinin bu yıl baz senaryoda %20 azalacağı öngörülüyor. Kötümser senaryoda ise bu oranın %35-%40 seviyesine ulaşabileceği belirtiliyor.

•Müşteri başına karlılığın 2019’a kıyasla %60 gerileyebileceğine dikkat çekilen çalışmada, her 8 bankadan 1’inin yılı zararla kapatabileceği ifade edildi.

•Müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik adımlar atan bankalarla müşterileri arasındaki bağın güçleneceği ve salgın sonrasında bu adımların meyvelerinin toplanacağı da çalışmada dikkat çekilen konular arasında yer alıyor.

Kaynak: FinextraPayments Cards and MobileAT Kearney

2. World Fintech Report’ta Banka-Fintech İşbirliklerinin Önemi Vurgulandı

Capgemini ve EFMA tarafından her yıl hazırlanan World Fintech Report’un 2020 versiyonunda banka-fintech işbirliklerinin önemi vurgulanırken bu zamana kadar işbirliklerinden istenen sonuçların alınmama sebepleri masaya yatırıldı.

BigTech’in ve yeni nesil bankaların oyuna dahil olmasıyla müşteri beklentilerinin arttığına dikkat çekilen raporda; buna yanıt verebilmek için bankaların, “farklı sektörlerden kurumların birlikte çalıştığı açık platform” olarak tanımlanan Open X yaklaşımına hazır olması, hatta bu yaklaşıma öncülük ederek yaratıcı bankalara (inventive banks) dönüşmesi gerektiği vurgulanıyor.

•Bankaların, müşterilere daha iyi hizmet sunabilmek için ön uç yatırımları yaptığı ancak orta ve arka uç yatırımlarını ihmal ederek hata yaptıkları belirtiliyor.

•Bu eksikliği kapatmak için ise bankaların en kritik süreçlerini fintech işbirlikleri ile dönüştürmesi gerektiği ifade ediliyor.

•Milyonlarca müşteriye ulaşan ve kâr eden fintech’ler bulunduğu ve dolayısıyla fintech’lerin artık yıkıcılıktan gerçekliğe (disruption to reality) dönüştüğü vurgulanıyor.

•Son dönemde bankalarla fintech’ler arasında işbirliklerinin sayısının arttığı ancak çok azından somut çıktılar elde edildiğine dikkat çekiliyor.

•Bu durumun ana sebebinin farklı kurum kültürleri olduğu belirtilirken inovasyon yapmanın maliyetli olmasının, bankalarının inovasyonu kendilerinin yapma arzusunda olmasının ve banka içi bürokrasinin de işbirliklerinin başarısız olmasında etkili olduğu ifade ediliyor.

•Etkin işbirlikleri yapabilmek içinse fintech’lerin yeni bir startup gibi davranmaktan vazgeçmesi, her iki tarafın da çalışan, finans, iş yapma ve teknoloji bakımından belirli bir olgunluğa ulaşması gerektiği vurgulanıyor.

İnfografik

Kaynak: Payments Cards and Mobile

3. Açık Bankacılık Platformunu Avrupa’da Yaygınlaştırmak İsteyen Spiir, DNB ve Danske’den Tekrar Yatırım Aldı

Bireylerin tüm bankalardaki hesaplarını tek bir arayüzde görerek parasını daha iyi yönetmesini sağlayan Spiir, mevcut yatırımcıları arasında yer alan DNB ve Danske Bank’dan 4,6 milyon euro yatırım aldı.

•2011 yılında kurulan Spiir’in 2018 yılında hayata geçirdiği ve bankaların kurumlarla veri paylaşma sürecini kolaylaştıran Nordic API Gateway çözümü, Danske ve DNB’nin yanı sıra Jyske Bank, OP Financial Group ve Pleo tarafından da kullanıyor.

•Spiir, Nordic API Gateway’i bu yıl içerisinde 17 Avrupa ülkesinde kullanıma sunmayı hedefliyor.

•Spiir, Danimarka’da 250 bin kişi tarafından kullanılıyor.

•İki banka, 2018 yılının sonunda Spiir’e 5,2 milyon euro yatırım yapmıştı.

Kaynak: Finextra

4. Zeux, Bankacılık Uygulaması İçindeyken Amazon’dan Alışveriş Yaptıracak

Londra merkezli bankacılık, ödeme ve yatırım uygulaması Zeux, kullanıcılarına uygulama içindeyken Amazon’dan alışveriş yapma imkanı veren özelliği devreye aldı.

•Salgın nedeniyle birçok sektörde online alışverişlerin arttığı dönemde bu yüksek talebi fırsata çevirmek isteyen Zeux, kullanıcılarına uygulama içinden yaptıkları Amazon alışverişleri %2 oranında puan kazandıracak.

•Zeux; kullanıcılarına %6 faiz imkanı sunan birikim hesabı, ücretsiz uluslararası para transferi, yatırım araçları ve kripto para cüzdanı hizmetleri de veriyor.

•ACI Worldwide verilerine göre mart ayında online perakende ödemeleri, önceki yılın aynı ayına kıyasla %74 arttı.

Kaynak: Fintech Futures

5. iZettle ve Stuart KOBİ’lerin Salgından Olumsuz Etkilenmesini Önleyecek

PayPal’ın 2018’de 2,2 milyar dolar karşılığında satın aldığı İsveçli mPOS oyuncusu iZettle, COVID-19 salgını boyunca küçük işletmelerin işlerinin aksamaması amacıyla hızlı teslimat hizmeti sunan Stuart ile ilk olarak Fransa’da hayata geçirdiği işbirliğini İngiltere’de devreye aldı.

•Geliştirilen çözüm kapsamında işyerlerinin, ürünleri Stuart kuryeleri ile müşterilerine ulaştırması ve iZettle’ın Payment Links portali sayesinde uzaktan ödeme alması sağlanacak.

•Kasap, fırın, balıkçı gibi online satışı olmayan işyerlerini hedefleyen çözümde işletmeler, iZettle Go uygulaması üzerinden ödeme linki oluşturup müşterilerine kısa mesaj, e-posta ya da WhatsApp gibi sosyal mecralar üzerinden iletebilecek.

•İşbirliği, İngiltere’de 20’den fazla şehirde hayata geçirildi.

Kaynak: Finextraaltfi

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.