Apple Pay’de yaşanan kesinti kullanıcıların faturalarını ödemelerine ve e-cüzdanlarına erişmelerine engel oldu. Teknoloji devi, birçok kullanıcıyı etkileyen sorunun çözüldüğünü açıkladı.

Sabah saatlerinde başlayan kesinti sonrası kullanıcılar fiziksel kartlarını kitleyemedi ve kilitlerini açamadılar. Ayrıca yeni numara veya kart da talep edemediler. Kullanıcıların bildirdiklerine göre yapmak istedikleri işlemler sonsuz bir ‘işleniyor’ döngüsünde takılı kaldı. Apple aynı günün akşamı sorunun çözüldüğünü açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde de bazı Apple kullanıcılarının e-posta saldırılarına maruz kalabileceği konusunda uyarıda bulunulmuştu. Saldırı, kurbanın gelen kutusuna, tıklandığında iPhone, iPad ve diğer bazı yazılımlardaki güvenlik açığını tetikleyecek bir e-postadan oluşuyordu. San-Francisco merkezli siber güvenlik girişimi ZecOps’a göre bu tür saldırılar Fortune 500 gibi yüksek profilli şirketleri hedef alıyor.

Apple Pay’de yaşanan bu kesinti, teknoloji devlerinin finansa hizmetler konusundaki tecrübesinin sorgulanmasına yol açtı. Apple gibi BigTech’ler için FinTech çözümleri önem kazanıyor ancak geleneksel finans sisteminin tecrübe ve birikimlerine sahip olmak biraz zaman alacak gibi görünüyor. Bu devler için FinTech çözümleri sunarken sadece teknik sorunlar değil, gelecek dönemde oltalama saldırıları ile mücadele etmek de önemli olacak.

Finansal servislerin gelişmesi güvenlik teknolojilerine bağlı

KaynakPymnts