PYMNTS, son yayınlanan Küresel Ödemeler Yönetmeliği İşyeri Rehberi’nde Asya Pasifik (APAC), Avrupa Birliği ve ABD’deki açık bankacılık gelişmelerine yer verirken COVID-19’un etkisiyle açık bankacılık düzenlemelerinin gelecekte nasıl değişebileceğini ve veri gizliliği algılarının nasıl etkileneceğini inceliyor.

COVID-19 salgını, kanun düzenleyiciler, finansal kurumlar ve işletmelerin inovasyon odaklı çalışmalar yerine müşterilerine yardıma odaklanmalarına yol açtı. Salgın süresince yeni standartlar konusu gündem dışına alınırken daha önce hayata geçirilen düzenlemelerin karantina döneminde nasıl işlediğini takip ediyorlar. Örneğin, Ödeme Hizmetleri Direktifi (PSD2) ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) gibi kurallar, Avrupa Birliği’nde birkaç yıldır çalışmakta, ancak karantina boyunca çoğu tüketicinin ve işletmenin evlerinde faaliyet gösterdiği süre boyunca çevrimiçi işlemler ve gizlilik söz konusunda farklı değerlendirmeler gündeme gelmektedir. Düzenleyiciler, finanasal kurumlar ve üçüncü taraf sağlayıcılar tüketicileri olabildiğince güvende tutacak şekilde standartları nasıl değiştireceklerini belirlemeye çalışıyorlar.

Dünyada Veri Koruma

COVID-19 salgınının, APAC ve ABD gibi piyasalarında düzenleyicilerin açık bankacılık ve gizliliği alanında yeni düzenlemelerin yapılmasını hızlandırdığını söyleyebiliriz. Virüs, ABD genelinde veri gizliliği standartlarını düzenleyen federal bir yasanın  geçmesine yol açan en önemli faktörlerden biri olarak görülüyor. Veri gizliliği standartlarının ülke çapında bütünsel olmaması nedeniyle salgın sırasında birçok şirket kritik sağlık veya sigorta verilerini başka eyaletlere göndermede sorunlar yaşadı. Yaşanan bu karışıklık ve zorluklar Avrupa Birliği’nin GDPR düzenlemesine benzer bir federal düzenlenmenin hazırlanmasına olanak sağladı.  Hukuk uzmanlarının %70’i Consilio Anketine göre ABD’nin 2020’de federal gizlilik yönetmeliklerini geçimesini bekliyor.

Avrupa Birliği ise salgın döneminde tüketicileri olabildiğince güvenli tutmaya çalışıyor. Mağazalarda temassız ödemeler limitini arttırarak nakit, çek veya kredi/banka kartları aracılığı ile virüsün tüketicilere yayılmasına önlemeyi hedefliyor. Temassız işlemleri daha hızlı hale getirmek için kimlik doğrulama zorunluluk limitini salgın süresince 45 £ ‘dan yukarı çekilmesi için yönlendiriyor.

APAC’da Açık Bankacılık ve Veri Gizliliği Nasıl İlerliyor?

APAC bölgesindeki ülkeler, AB’nin çevrimiçi işlemleri veya gizlilik standartlarını kendilerine örnek alarak son iki yıldır açık bankacılık düzenlemelerini şekillendiriyorlar.  COVID-19 salgını, bu pazarların birçoğunun geliştirdikleri kuralların uygulanmasını durdurmuş görünüyor, salgın APCA düzenleyicilerinin veri gizliliği hakkındaki yaklaşımlarını değiştiriyor. Bu bölgede virüs açık Bankacılık uygulamaları açısından yeni sorunlar yarattı. Kuralların nasıl evrileceği konusu hem APAC hem de diğer bölge düzenleyicileri için önem taşıyor.

Dubai ve Güney Kore Tüketici Güvenine Nasıl Yaklaşıyor

Açık bankacılığın amacı, finansal kurumlar, FinTech’ler ve diğer üçüncü taraflar arasında işbirliği sağlayarak tüketiciye yeni uygulamalar sunulmasıdır. Tüketici güveni bu hedefin başarısı için çok önemli ve salgın süresince bu yaklaşımın korunduğu görülüyor. Dünya çapındaki ülkeler ve düzenleyiciler, kendi yerel finansal kurumları ile yabancı kuruluşlar arasında daha fazla işbirliği yapılabilmesinin önündeki en önemli etmenin tüketici verilerinin nasıl korunacağı olduğuna vurgu yapıyorlar. Açık bankacılık uygulamaları ile tüketicilerin bilgilerinin güvenli şekilde saklandığından ve aktarıldığından emin olunması ihtiyacı bulunuyor.

KaynakPYMNTS
1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.