Son birkaç yılda, İngiliz bankacılık ortamı büyük ölçüde değişti. Banka sayıları artarken aynı zamanda bankaların çeşitliliği de arttı. Ortamı değiştiren büyük oyuncu geleneksel bankalara meydan okuma amacıyla kurulan yeni nesil bankalar oldu.

Charlie Barton Finder’da yayınladığı makalede yeni nesil mobil bankacılığı detaylı olarak inceliyor.

Yeni Nesil Banka nedir?

Yeni Nesil Bankanın tanımını “geleneksel bankalarla rekabet etmek amacıyla kurulmuş nispeten küçük perakende bankalar” şeklinde yapabiliriz. 2008 mali krizinde geleneksel bankalar iyi bir sınav verememiş bankacılık sektörüne duyulan güven azalmıştı, geleneksel bankacılık sistemi çöküşteydi ve farklı arayışlar başladı. İşte bu arayışların sonucu olarak 2009 yılından sonra yeni nesil banka tabiri hayatlarımıza girmeye başladı. Bu bankaların çoğunluğunun özellikle 2014 ve sonrası kurulduğunu görüyoruz.

Özünde, meydan okuyan bankalar büyük bankaları devirmeye çalışan bankalardır.Daha küçük ve yeni teknolojileri kullanan dijital bazlı bankalardır. Bu bankalar da bulunduğu ülkenin bankacılık düzenlemelerine ve kurallarına tabiidir.

Bu bankalar özellikle HSBC, Lloyds, Barclays ve RBS gibi büyük bankalarla rekabet etmeyi amaçlıyorlar. Cezbedici fırsatlar, kolay ve esnek uygulamalar ve daha iyi hizmet sunarak müşteri kazanmaya çalışıyorlar. Kısacası, yeni nesil bankalar piyasaya girmeye ve büyük bankaların göreceli olarak eski teknoloji sistemleri nedeniyle ihmal ettiği konuları birer fırsata dönüştürmeye çalışıyorlar.

Avantajları nelerdir?

Bir bankanın kendisini “meydan okuyucu” olarak adlandırması onun her zaman tüketici için avantajlı olduğu anlamına gelmez. Mevcut avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Müşterilere açlar. Köklü ve sadakatla bağlı müşteri kitleleri yoktur o nedenle müşterileri kendilerine çekmek için yaratıcı olmak zorundalar. Bu da genellikle daha düşük ücretler, daha hızlı kurulum ve daha fazla şeffaflık anlamına gelir.
 • Teknolojiye hakimler. Geleneksel bankalarda için söylenen en büyük şikayetlerden biri teknolojiye ayak uydurmaktaki güçlükleridir. Büyük bankalar son yıllarda verimli ve kullanıcı dostu bankacılık uygulamaları geliştirmekte yavaş kaldılar. Yeni nesil bankalar sistemlerini sıfırdan yeni teknolojilerle oluşturdukları için genellikle kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda mükemmeldir.
 • Akıllılar. Geleneksel bankalar “yoğun yazışma, sıra bekleme ve bürokrasi” anlamına gelir. Sadece bir hesap açmak bile zaman alıcı bir süreç olabilir. Yeni nesil bankalar ise bu işlemleri hem kısaltıyor hem de hızlandırıyorlar. Genellikle adres teyidi olmadan birkaç dakika içinde hesap açıp telefonunuza yükleyip kullanabilirsiniz.

Geleneksel bankalar bugünlerde yenilikçi bankaları yakalamaya çalışıyor, bu da yakın zamanda rekabetin iyice artacağını ve tüketicilere daha iyi hizmet olarak geri döneceğini gösteriyor.

Dezavantajları nedir?

Peki, hayat yeni nesil bankalar için güllük gülistanlık mı? Maalesef değil, bu bankalar birçok avantaj getirirken, bazı önemli dezavantajları da içinde barındırıyor.

 • Fiziksel şubeleri yoktur. Yeni nesil banka seçerseniz, şubeye gidip bir personelle konuşamayacağınızı unutmayın. Birçok şeyi kendiniz bulmalı ve çözmelisiniz.
 • Uzmanlaşma eğilimindedirler. Geleneksel bankadan cari hesap, kredi kartı, ipotek, kredi ve tasarruf hesapları gibi bir çok hizmeti alabilirsiniz. Ancak bu meydan okuyan bankalar için geçerli değildir. Ürün yelpazeleri dardır, çoğu sınırlı sayıda hizmet sunmaktadır.
 • Nakit açısından harika değiller. Çoğunlukla nakit kullanmayı tercih ediyorsanız, fiziksel şubesi olmayan bir bankayı kullanmanız büyük olasılıkla başınızı ağrıtacaktır.

Meydan okuyan bankalar sadece çevrimiçi mi hizmet verir?

Yeni nesil bankaların çoğunun fiziksel şubesi yoktur, bunun avantajını daha iyi fırsatlar sunabilmek için kullanırlar. Bu yöntem Monzo ve Starling Bank için de geçerlidir. Şubesiz yeni nesil bir bankayla çalışıyorsanız her şeyi mobil uygulama aracılığıyla yapmak durumundasınız.

İstisna olarak şubesi de olan yeni nesil banka görebiliriz. Örneğin Metro Bank, 2010 yılında müşterilerine iyi hizmeti sunmak amacıyla kuruldu, şu anda İngiltere genelinde günde 12 saat açık 66 fiziksel şubesi var.

Şubesiz olan diğer dijital bankalar müşterilerine fiziksel hizmet de verebilmek için farklı yollar bulmaya çalışıyorlar, kimisi geleneksel bankalarla işbirliğine gidiyor kimisi de postane gibi kurumlarla anlaşıyor. Örneğin, Starling müşterilerinin postane şubelerinden dijital hesaplarına para yatırmasına izin veriyor.

Yeni Nesil Bankaları nasıl karşılaştırısınız? 

Yeni nesil banka veya herhangi bir finans hizmetini karşılaştırmanın anahtarı ihtiyaçlarınızı ve alışkanlıklarınızı bilmektir. Herkes için mükemmel banka diye bir şey yok. Önceliklerinizi belirleyin, banka hesabınızdan ne getiri elde etmek istediğinizi düşünün ve seçeneklerinizi karşılaştırın. Örnek bir kaç soru:

 • Hangi ürünü arıyorsunuz? Ne tip bir ürün/ürünlere ihtiyacınız var, tasarruf hesabı mı, kredi hesabı mı, ödeme hesabı mı? Önce buna karar verin çünkü meydan okuyan bankalar ürüne uzmanlaşma eğilimindedir, öncelikli ihtiyacınıza cevap veren bankayı bulmanız gerekir.
 • Çok nakit kullanıyor musunuz? Yeni nesil bankaların anlaşmaları gereği ATM para çekme işlemleri sınırlıdır, ve para yükleme işlemi de yapamayabilirsiniz.
 • Yurtdışına çok seyahat ediyor musunuz? Bu konuda yeni nesil bankalar güçlü bir nokta, yurtdışı kullanımlarınızda döviz kuru nedeniyle kaybınız olmaz ve ek ücret ödemezsiniz.
 • Paranıza anında erişmeniz mi gerekiyor? Tasarruf birinci amacınız ise faiz oranlarını karşılaştırarak karar vermelisiniz, ancak vadesinden önce nakite ihtiyacınız olduğunda vade bitmeden paranızı çekemeyebilirsiniz.

Tüm bunların yanısıra karar vermeden önce geleneksel bankaların da neler sunduğuna bakmayı unutmayın, sizi şaşırtabilirler.

Meydan okuyan bankalar güvenli midir?

Tabii ki bankaya bağlı. Yapılacak ilk şey hizmet sağlayıcının banka olup olmadığını kontrol etmektir. Yani tam bir bankacılık lisansına sahip olup olmadığı önemli. Eğer lisanslı bir banka ise endişelenmenize gerek yok, tüketici olarak geleneksel bankalarda olduğu gibi kanun ve düzenlemeler ile güvendesiniz.

Hizmet sağlayıcı bir banka değilse, paranızın güvende olmadığı anlamına gelmez, ancak koruma düzeyinin aynı olmadığı anlamına gelir. Hizmet sağlayıcınızın Mali Davranış Otoritesi (FCA) tarafından onaylandığından emin olun. Birçok yeni nesil banka elektronik para ihraç etmek için FCA lisansına sahiptir.

Meydan okuyan  bu bankalar, güvenlik açısından müşterileri için büyük bir endişe kaynağı olduklarının farkındalar, bu nedenle veri güvenliği konusuna büyük özen gösteriyorlar. Bununla birlikte, sadece mobil uygulama kullanıyorsanız kartınızın veya telefonunuzun kaybolması durumlarında ne yapacaksınız? Kullanımını engelleyebilir misisniz, uygulamadan iptal edebilir misiniz, ya da birisi bankacılık uygulamanıza ve paranıza erişebilir mi? bu soruların hepsi masada.

İngiltere’deki başlıca yeni nesil bankalar kimlerdir?

 • Starling Bank – Yurtdışı harcamalar ve günlük bankacılık için harika uygulamaları
 • Revolut – Günlük bankacılık ve çeşitli özellikler sunuyor
 • Monzo – Yurtdışı harcamalar ve günlük bankacılık konuusnda iyi
 • Monese – Hızlı hesap kurulumu yapıyor (adres teyidi istemiyor)
 • Cashplus – Günlük bankacılık için iyi, kredi çekmenize yardımcı oluyor
 • Transferwise – Yurtdışına para göndermek için harika
 • Curve – Hesaplarınızı tek bir kart ve uygulama üzerinde topluyor
 • Dozens – Dijital cari hesap, tasarruf ve yatırım ürünleri sunuyor
 • Pockit – Dijital cari hesap ve kart sunuyor
 • Bunq – Dijital cari hesap için sabit aylık ücret konusunda iyi
 • Thinkmoney – Faturalarınız için otomatik ödeme sağlıyor
1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.