CB Insights 2020’nin ilk çeyreğindeki FinTech yatırımlarını ele alan “State of FinTech Q1’20” raporunu yayımladı. Raporun verileri gösteriyor ki salgın dönemi FinTech’leri de olumsuz etkiledi.

Küresel FinTech yatırımlarını, ortaklık aktivitelerini, şirketlerin mali dönem raporlarını ve dünya genelindeki toplam yatırımları analiz eden rapor, COVID-19 salgınının küresel olarak hem kamu hem de özel pazarları sarstığını vurguluyor.

Rapora göre VC destekli FinTech girişimleri de bir istisna değil. Koronavirüs salgını, yatırımcıların desteklerini geri çekmeye zorlarken FinTech finansman faaliyetleri ilk çeyrekte önemli ölçüde geriledi.

Raporda öne çıkan bazı noktalar şöyle:

  • 2020’nin ilk çeyreğinde VC destekli FinTech yatırımları 404 anlaşmayla 6,1 milyar dolara geriledi. Bu değerler 2017’nin ilk çeyreğinden beri en düşük yatırım miktarı anlamına geliyor. Ayrıca 2016’dan beri görülen en az anlaşma sayısı. COVID-19’un etkileri bariz hissediliyor.
  • Durgunluk tahminleri nedeniyle yatırımcılar portföylerini güçlendirmeye odaklanmak için erken dönem desteklerini geri çekti. 2020’nin ilk çeyreğinde erken dönem FinTech girişimleri 228 anlaşmayla 1,1 milyar dolar yatırım aldı. Yatırım miktarı açısından son 9 çeyreğin en düşük miktarı.
  • Asya, Kuzey Amerika, Avustralya, Güney Amerika ve Afrika’daki FinTech yatırımları bir önceki çeyreğe göre düştü. 2020’nin ilk çeyreğinde Asya bir önceki çeyreğe göre yatırımlarda yüzde 69, anlaşmalarda ise yüzde 23 oranında geriledi. Avrupa yatırımların artış gösterdiği tek bölge oldu. Revolut ve Qonto’nun yatırımları dahil olmak üzere 4 mega tur gördü.
  • Yatırımcılar, 2020’de bir FinTech M&A çılgınlığı arasında bir miktar para görmeye başladı. Plaid ve Credit Karma satın alımlarının yanı sıra FinTech unicorn’u SoFi, Galileo’yu 1,2 milyar dolar karşılığında satın aldı. Ayrıca LendingClub da Radius Bank’ı 185 milyon dolara satın aldı.

Raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

KaynakCB Insights