Forbes yazarlarından Jeff Kauflin, Covid-19 döneminde bazı FinTech şirketlerinin önemli oranda değer kaybettiğini ve Covid-19 sonrası için bu şirketleri satın almak adına en doğru zamanda olduğumuzu düşünüyor.

Piyasa değeri 1,9 milyar dolara ulaşan New York merkezli On Deck Capital basit ama etkili bir iş modeline sahipti. Büyük veriyi algoritmalar ile işleyerek KOBİ’lere proaktif krediler sunuyordu. Aldığı çeşitli yatırımlar ile geleceği parlak bir unicorn’du. Ancak Covid-19 ile birlikte şirket piyasa değerinin yüzde 40’ını kaybetti. Çalışanları evlerinden yarı zamanlı çalışabiliyor, şirket batmaktan kurtulmak için 1,1 milyar dolarlık kredi rezervinin 987 milyon dolarını harcamış durumda. Kısacası başarılı bir iş modeline sahip, başarılı bir girişim eğer birileri sahip çıkmaz ise son günlerini yaşıyor olabilir.

Forbes yazarlarından Jeff Kauflin’e göre On Deck Capital bu durumdaki tek FinTech değil.

Salt Lake City merkezli Galileo, Robinhood, TransferWise ve yenilikçi banka Chime için ticari ödemelere aracılık yapan bir FinTech. Ekim 2019’da aldığı 77 milyon dolarlık girişim sermayesi ve piyasa değerinin 1 milyar dolar üstünde olmasına rağmen, Amerika’da COVID-19 vakalarının resmi olarak kaydedilmesinden hemen sonra şirketin değeri önemli ölçüde geriledi ve ticari anlaşmaları zarar gördü.

Fintech odaklı yatırım bankası FT Partners’ın kurucusu ve CEO’su Steve McLaughlin, “Önümüzdeki üç ila on iki ay içinde çok sayıda düşmüş melek göreceksiniz” diyor. Ayrıca PayPal, Mastercard ve Visa gibi büyük şirketler için “hepsi şiddetli bir savaşta oldukları için hala saldırı modunda olacaklar. Küçük şirketler çaresiz olmayan ancak bu yeni ekonomide düşük performans gösteren şirketlerin düşük fiyatlarla satılması kaçınılmaz” yorumunu yapıyor.

Forbes’da yayınlanan makalede çok daha fazla benzer örnek görmek mümkün. Ayrıca çeşitli FinTech değerlemeleri ile alakalı bir tabloya da yazının sonunda yer verilmiş.

Diğer yandan FinTech’leri satın almak için doğru bir zaman olduğuna şüphe yok ama diğer yandan bu tek seçenek değil. Bu zorlu dönemde yeni kaynaklara ihtiyaç duyan ve dönemin gereksinimlerine uyum gösterebilen FinTech’ler Covi-19 sonrası dönemde daha da güçlenerek değerlerini katlayarak büyütebilirler. Dolayısıyla bu FinTech’leri tespit edip bunlara yatırım yapmak için de doğru bir zamanda olduğumuzu söyleyebiliriz.