Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Bu hafta Çin’den iki haberimiz var. Bunlardan ilki, yüz tanıma ile ödeme hizmeti sunmayı hedefleyen oyuncular için kılavuz niteliğinde olan bir çalışma… Alipay, WeChat ve JD.com tarafından geliştirilen çözümlerdeki akışları inceleyen NNG isimli şirket, kullanıcı deneyimini iyileştirecek önerilerde bulunuyor. Diğer gelişme ise WeChat’in kredi skoru çözümünü kullanıma sunması oldu.

Gana’da merkez bankası öncülüğünde anlık ödemeler ve standart QR kodları birleştiren bir mobil ödeme platformu hayata geçirilirken İngiltere’de açık bankacılık platformu TrueLayer, bağışların ücretsiz ve hızlı biçimde derneklere aktarılmasını sağlayan Donate Direct isimli platformu tanıttı.

Son haberimiz ise finansal okuryazarlıkla ilgili. İngiltere bankalarından NatWest, çocukları finansal ürünlerle ilgili bilgilendiren ve çevre bilinci aşılayan Island Saver isimli ürünü birçok platform üzerinden erişilebilecek şekilde pazara sundu.

Sağlıklı günler…

1. Gana’da Anlık ve QR Kod Tabanlı Mobil Ödeme Platformu Hayata Geçirildi

Nakitsiz ödemeleri yaygınlaştırmak isteyen Gana’da geçtiğimiz yıl temmuz ayında duyurulan GhQR isimli standart QR kodun geliştirme süreci tamamlanırken GhQR tabanlı anlık bir mobil ödeme platformu da hayata geçirildi.

•Merkez bankası bünyesindeki Ghana Interbank Payment and Settlement Systems (GhIPSS) tarafından, HPS isimli teknoloji şirketi ile birlikte geliştirilen çözümde kullanıcılar; dijital cüzdanları, banka hesapları, kartları, mobil para hesapları ile ödeme yapabiliyor ve ücret işyerine anında aktarılıyor.

•Bu adımla Gana, standart QR kodları ulusal çapta yaygınlaştıran ilk Afrika ülkesi oldu.

•Platform, dinamik ve statik QR kodların yanı sıra USSD kod ile ödemeleri de destekleyecek.

•2007 yılında kurulan GhIPSS, bankalar ve banka dışı finansal kurumlar için birlikte çalışabilir ödeme altyapıları sunuyor.

Kaynak: NFCW

2. NNG, Yüz Tanıma ile Ödeme Deneyimini İyileştirmenin Yollarını Anlattı

Yüz tanıma ile ödemelerin hızla yaygınlaştığı Çin’de bu çözümü sunan oyuncular arasında Alipay, WeChat and JD.com da yer alıyor. Kullanıcı deneyimi alanında uzman bir şirket olan Nielsen Norman Group (NNG) ise kullanıcıların bu üç kurumun sunduğu çözümlere bakışını araştırdı ve ödeme akışlarını kullanıcı deneyimi açısından yorumladı.

•Çalışmada ulaşılan ana sonuç, ödeme deneyimi kolay olmasına karşın kullanıcıların kayıt süreçlerini kafa karıştırıcı ve güvensiz bulması oldu.

•İlk kez Alipay hesabı açarken bireyler fotoğraflı kimlik belgesini de paylaşıyor. Bunu anımsamayan kullanıcıların, ödeme anında yüz tanıma ile doğrulamanın nasıl yapıldığını anlamakta zorlandığına dikkat çeken NNG, bu anlamda ekranlardaki bilgilendirmenin yetersiz olduğunu vurguluyor.

•Diğer bir sorun ise Alipay’in kullanıcıya, hangi hesabıyla ödeme yapmak istediğini sormaması… Yapılan gözlemlerde bir kullanıcının ödemesinin Ant Credit Pay isimli kredi ürünü üzerinden gerçekleşmesinin kullanıcıda yarattığı memnuniyetsizliğe yer veriliyor. NNG, ilk kez yüz tanıma ile yapılan ödemelerde varsayılan ödeme yöntemini seçme imkanı verilmesini öneriyor.

•Şifresiz ödeme yapmak için kullanıcıdan onay alınmamasının da güven sorunu yarattığı belirtiliyor.

Kaynak: NFCW

3. WeChat Kredi Skoru Sistemini Yaygınlaştırıyor

Çin’de tartışmalı konulardan biri olan kredi skoru alanında WeChat, geliştirdiği Payment Points isimli yapay zeka tabanlı sistemi yaygınlaştırıyor. Sistem kısa süre önce araç çağırma uygulamalarında test edilmişti.

Alibaba’nın 2015 yılında kullanıma sunduğu Sesame Credit’e benzerlik gösteren çözüm kapsamında, toplanan davranış ve ödeme verileri üzerinden kişinin güvenilirliğini gösteren skorlar üretilecek.

•WeChat benzer çözümü ilk olarak 2018 yılında test etmeye başlamış ancak merkez bankasının kaygıları üzerine bir gün sonra test sürecini durdurmak zorunda kalmıştı.

•Alibaba’nın aksine WeChat’in bir mesajlaşma ve sosyal medya platformu olduğu için WeChat’in kredi skoru çözümünde mahremiyet kaygıları daha yüksek…

•Öte yandan Çin’de devlet, aralarında Alibaba ve Tencent’in de yer aldığı 8 kredi skoru şirketiyle çalışarak bir sosyal kredi sistemi geliştiriyor. 2020 yılında yaygınlaşacak bu sistemde gereksiz harcama yapan, dumansız alanlarda sigara içen, kırmızı ışıkta geçen, yüksek sesle müzik dinleyen vb. kişilerin skoru düşecek ve skoru düşük olan kişilere ulaşım, eğitim, iş gibi imkanları sınırlandıran cezalar uygulanacak.

Kaynak: Asia TimesFinextra

4. TrueLayer, Açık Bankacılık Tabanlı Bağış Platformu Geliştirdi

Bankalarla fintech’ler arasında köprü görevi gören açık bankacılık girişimi TrueLayer, ödeme başlatma altyapısından yararlanarak Donate Direct isimli hesaptan hesaba bağış platformunu hayata geçirdi.

•Dernekleri; kendilerine bağış toplama imkanı sunup toplanan bağışlardan %1-%3 oranında ücret alan oyunculardan veya kartlı işlem ücretlerinden kaynaklanan maliyetlerden kurtaracak olan Donate Direct’te işlem ücretlerini TrueLayer karşılayacak.

•Böylece yapılan bağışın tamamı, açık bankacılık platformu üzerinden derneğin hesabına dakikalar içerisinde aktarılacak ve salgın döneminde önemli bir katkı sağlanmış olacak.

Kaynak: Finextra

5. NatWest’ten Çocukların Finansal Okuryazarlığını Arttıran Oyun

Çocukların para yönetimi becerilerini geliştirmenin yollarını arayan NatWest, Stormcloud Games isimli oyun üreticisiyle yaptığı işbirliği doğrultusunda Island Saver isimli bir oyun çıkardı.

•Adaları temizleme ve hayvanları kurtarma gibi hedefleri yerine getirenlerin puan kazandığı oyunda çocuklar; birikim, kredi, vergi, online güvenlik, harcama, kur dönüşüm oranı gibi kavramları öğreniyor.

•Oyuna PS4, Xbox One, Nintendo Switch ve Steam platformları üzerinden erişilebiliyor.

Kaynak: Finextra

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.