Bireyler, kurumlar ve devletler için zorlu bir dönemden geçiyoruz. Girişimler için de bu durum geçerli. FinTech’lerin sermayeye erişmesinin eskisi kadar kolay olmayacağı bir dönem bizi bekliyor.

Ancak tüm bu zorlukların arasında beklenmedik fırsatlar beliriyor. Bu fırsatları görebilmek ve değerlendirmek için donanımlı olmak büyük önem taşıyor.

Böyle bir ortamda başarılı olabilmek ve ayakta kalabilmek için doğru adımları atmak gerekiyor. Dijitalleşme için “ileride bakarız” diyen kurumların bugün büyük bir telaş içerisinde olduğuna tanık oluyoruz. Dijitalleşme adımlarını zamanında atanlar ise bugün en az kayıpla atlatıyor, hatta büyüyerek bu dönemi tamamlayacak. Artık kesin olan bir şey var ki dijitalleşme artık hepimizin ajandasında en üst sırada yer alıyor.

Köklü değişikliklere sebep olan bu dönemi en az hasarla atlatan sektörlerin başında, dijitalleşmeye en fazla yatırım yapanlardan biri olan finans geliyor. Banka şubeleri kısıtlı zaman dilimlerinde açık olsa da alternatif kanallar üzerinden müşterilere kesintisiz hizmet verildi. Hatta finans dünyasında, bireylerin değişen beklentilerine yanıt veren çok sayıda inovasyon yapıldı.

Salgından bağımsız olarak finans dünyasına bakacak olursak köklü bir değişikliğin içerisinde olduğumuzu görüyoruz:

  • Açık bankacılıkla birlikte finans dünyası yeni bir çağa adım atıyor. En iyi deneyimi sunan taraf kazanacak.
  • Mobil ödemeler, Batı’da temassız ve Doğu’da QR kodlu ödemelerin öncülüğünde geri dönüşü olmayan bir yolculuğa çıktı.
  • Anlık ödemeler,geleneksel ödeme yapılarına meydan okuyor. 5-10 yıl içerisinde rolü daha da artacaktır.
  • BigTech’in ödemelere ilgisi pastayı büyütecek bir gelişme olarak değerlendirilebilir.
  • Dijital paralar giderek sıcaklığı artan bir konuya dönüşüyor. Libra’nın duyurulmasıyla birlikte merkez bankaları, bir süredir kafa yordukları CBDC (merkez bankası dijital paraları) çalışmalarına hız verdi.
  • Geçtiğimiz yıl finans dünyasının en önemli konu başlıklarından biri konsolidasyon Köklü şirketler, kendilerini tamamlayacak çözümler üreten yeni nesil oyunculara yatırım yaptı.
  • Blokzincir, yapay zeka, nesnelerin interneti, büyük veri gibi yeni teknolojilerin finansla kesiştiği nokta sayısı artıyor. Yeni teknolojilerle geliştirilen katma değerli çözümler bir adım öne çıkıyor.

Tüm bu değişiklikleri salgınla birlikte gelen yeni alışkanlıklar ile birleştirdiğimizde önemli bir dönüm noktasında olduğumuzu düşünüyorum. Yepyeni iş modelleri yaratmak için önümüzde büyük bir fırsat var. Bu konulara vakit ayırıp, kafa yormak için şimdi tam zamanı.

Dr. Soner CANKO
FinTech Istanbul
Danışma Kurulu Üyesi

FinTech İstanbul Danışma Kurulu Üyesi, Dijital CEO