FinTech konusunda düşüncelere dalınca insan kendini küresel düşünmekten alıkoyamıyor. Çünkü uzakların yakınlaştığı sınırların kalktığı yeni dünya düzeninde artan girişimcilik aktiviteleri doğal olarak insanı daha kapsamlı düşünmeye davet ediyor.

İşte bu nedenle FinTech Istanbul’un kurulduğu 2016 yılından bu yana uluslararası iş birliklere özel bir önem verdik.

Bu güne kadar 7 ülkede 13 kurumla iş birliği geliştirdik.

Bu tür uluslararası işbirliklerinden birisi için 2018 yılında Dubai’deydik. DIFC (Dubai International Financial Center) içinde faaliyet gösteren FinTech Hive ile bölgede ilk işbirliği adımını attık. Bu anlaşmanın ardından fark ettik ki bu adım Körfez Bölgesinde olası büyük işbirlikleri için çok önemli bir tanışma olmuş zira bu sayede Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) Türkiye’den giden FinTech profesyonelleri / yetenekleri ile tanıştık. Dış İşleri ve Ticaret Bakanlığımızın bölgedeki temsilcileri ile tanışarak bölgedeki büyük fırsatları daha iyi anladık. İşte bütün bu güzel tanışma ve gelişmeler içerisinde fark ettiğimiz en önemli konu bölgede ülkemizin ve insanlarımızın üst sıralarda bir kabul gördüğü ve her türlü işbirliği için öncelikli olduğu.

Bu vesile ile Körfez Bölgesini ve BAE’ni bu kadar iyi tanımamıza ve anlamamıza vesile olan, geçen süre boyunca bizlerle yakın iletişimi koruyarak destek veren FinTech dostu Ersoy Erkazancı‘ya teşekkürlerimizi iletelim. Ersoy Erkazancı her iş günü Bloomberg HT ekranlarından üç kez canlı yayına katılarak bizlere bölgeden finans sektörü haberlerini aktarırken Türkiye’nin FinTech Elçisi olarak bölgede gözümüz ve kulağımız oluyor. İşte son yazısında bizlere bu konularda en güncel görüş ve önerileri şöyle paylaştı;

Startup’ların dünyaya açılan kapısı: Körfez Bölgesi’nde Fintech ve Türkiye için fırsatlar

Sevgili Ersoy ile gerçekleştirdiğimiz FinTech Istanbul dijital meet-up etkinliğimizi buradan izleyebilirsiniz.

Bu yazının başlığına bir seri rakamı koymayı uygun buldum zira ilişkiler kurduğumuz pek çok ülke, bu ülkelerde pek çok değerli isimler ile yakın dostluklar kurduk. İşte tam da bu sebeple yazıma farklı ülkeler ve farklı isimler ile devam etmeyi hedefliyorum.

Dr. Soner CANKO
FinTech İstanbul
Danışma Kurulu Üyesi

FinTech İstanbul Danışma Kurulu Üyesi, Dijital CEO