Facebook’un dijital cüzdan sağlayıcısı Calibra, isimini Novi olarak değiştirdi. İsim değişikliyle birlikte cüzdanın, Calibra’da olduğu gibi Messenger ve WhastApp uygulamlarına entegre edileceği de açıklandı.

CEO David Marcus, Calibra isminin kafa karıştırıcı olmasından dolayı yeniden markalaşmaya gittiklerini söylüyor. İsim, novus (yeni) ve via (yolu ile) kelimelerinin kombinasyonundan oluşuyor. Novi’nin hedefi, ödemeleri mesaj göndermek kadar kolay bir hale getirmek.

Marka tarafından yapılan açıklamlarda: “Para göndermenin yeni bir yolu olan Novi, yeni görsel kimliği ve tasarımıyla dijital para birimlerinin akışkan hareketini temsil ediyor. Novi ile para göndermek mesaj göndermek kadar kolay olacak. Novi’yi tek başına bir uygulama olarak kullanabileceğiniz gibi Messenger ve WhatsApp’ta da kullanabileceksiniz.” ifadeleri kullanıldı.

Cüzdan ile para eklemek, göndermek veya çekmek için hiçbir zaman gizli masraflar ve komisyon talep edilmeyecek. Para transferleri ise anlık olarak gerçekleştirilebilecek. Tüm Novi müşterileri devlet tarafından verilen kimlikler kullanılarak doğrulanacak ve 7/24 müşteri desteğine ulaşabilecek.

Cüzdanın lansmanıyla ilgili kesin bir tarih verilmese de Novi’den yapılan açıklama şöyle: “Libra ağı kullanılabilir olduğunda Novi’nin erken bir versiyonunu tanıtmayı umuyoruz. Sınır ötesi para transferlerini anlık ve güvenli hale getiren, bununla birlikte gizli bir ücret almayacak olan sistemi, belirlenen başlangıç ülkeleri kümesi için kullanıma sunacağız.

Facebook’un büyük tartışmalara konu olan dijital para birimi projesi Libra ile birlikte ortaya çıkan Calibra, piyasaya sürülmesi planlanan para biriminin yönetilebileceği bir dijital cüzdan olarak duyurulmuştu.

Libra neden hızla bir FinTech’e dönüşüyor?

KaynakFinextra