Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Bayram nedeniyle bir hafta ara verdiğimiz yazı dizisine devam ediyoruz. Bu vesileyle geçmiş bayramınızı kutlayarak yazıma başlamak istiyorum.

Son iki haftada çok sayıda önemli gelişmeye tanık olduk. Üçüncü parti kurumların müşteri onayını alarak bankalardaki verilere erişmesine imkan tanıyan açık bankacılıkla ilgili Brezilya ve İsviçre’de önemli gelişmeler kaydedilirken Facebook, Shops isimli uygulama için ödeme özelliğini hayata geçirdi.

Samsung ise kısa süre önce üzerine çalıştığını duyurduğu debit kartı ile görselleri ve yeni detayları paylaştı. Online ödemelerin en önemli oyuncularından biri olan ve yüz yüze ödemelerde güçlenmek isteyen PayPal ise QR kod tabanlı ödeme çözümü geliştirdiğini ve 28 ülkede kullanıma sunacağını duyurdu.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

1. Brezilya, Açık Bankacılığı Dört Fazda Hayata Geçiriyor

Finansal hizmetlerde dijitalleşmeyi ve şeffaflığı arttırmak isteyen Brezilya, önceden açıklanan takvimle uyumlu biçimde merkez bankası tarafından yapılan düzenleme ile açık bankacılığı hayata geçiriyor.

•İlk fazı 30 Kasım’da devreye alınacak açık bankacılık düzenlemesi, 4 fazda yaygınlaştırılacak ve yaygınlaşma Ekim 2021’de tamamlanacak.

İlk fazda hizmet bilgisi, ikinci fazda müşteri bilgisi, üçüncü fazda işlem bilgisi, son fazda ise ödeme başlatma ve kredi onayı işlemleri servislerinin açılması planlanıyor.

•Brezilya; dört büyük bankanın mevduatların %80’ine sahip olduğu, işlem ücretlerinin ve faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle finansal ürünlere erişimin zor olduğu, bunun sonucunda finansal katılımın ve bankalara güvenin düşük olduğu bir pazar…

•Açık bankacılık ile birlikte müşteri onayı doğrultusunda üçüncü parti kurumların müşteri verilerine erişmesi ile pazarda rekabetin artması bekleniyor.

•Brezilya, yine merkez bankası öncülüğünde geliştirilen anlık ödeme sistemi PIX’i de Kasım 2020’de hayata geçirecek.

Kaynak: FinextraBusiness InsiderContxto

2. SIX, Veri Paylaşımında Standartlaşmayı Sağlayacak b.Link İsimli Merkezi Platformu Hayata Geçirdi

İsviçre’de finansal altyapı hizmetleri sunan önemli bir kuruluş olan SIX, finansal kuruluşlarla üçüncü parti kurumlar arasında veri paylaşım süreçlerini standartlaştırmak ve verimli hale getirmek b.Link isimli bir platform kurdu.

•İlk etapta muhasebe sistemi sağlayıcıların kurumsal müşteri hesaplarına erişmesini ve ödeme başlatmasını sağlayacak olan b.Link, API standartlaştırmanın yanı sıra finansal kuruluşlarla üçüncü partiler arasında köprü görevi de görecek. Bu sayede üçüncü partiler, sadece b.Link platformuna entegre olarak tüm bankalardan veri çekebilecek.

•SIX, platforma katılmadan önce hizmet sağlayıcıları hassas verilerin güvenliğini sağladığından emin olmak için teste tabi tutacak.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 31.05.2020

Kaynak: Finextra

3. Samsung, Debit Kartı ile İlgili Yeni Detaylar Paylaştı

Samsung, mayıs ayının başında SoFi işbirliği ile bir debit kart çıkaracağını duyurmuştu. Kartla ilgili yeni detaylar paylaşıldı.

•Adının Samsung Money by SoFi olacağı öğrenilen kart Mastercard logolu olacak. Kartın üzerinde numara, son kullanım tarihi ve CVC bilgileri yer almayacak olup bu bilgilere Samsung Pay uygulaması üzerinden erişilebilecek.

•Yaz aylarında kullanıcıların beğenisine sunulacak kartın bağlı olduğu hesap ücretsiz olacak ve ortalamanın üzerinde bir faiz oranıyla birikimlerinizi değerlendirme imkanı verecek.

•Kart sahiplerine paralarını daha iyi yönetmeleri için çeşitli özellikler de sunacak olan Samsung, geçmiş işlemlerin görülebilmesi, şüpheli işlemlerin bildirilmesi, kartın harcamaya kapatılması, PIN’in değiştirilmesi gibi süreçlerin Samsung Pay üzerinden yapılmasını sağlayacak.

Samsung Rewards programına kayıt olan kart sahipleri yaptığı ödemelerden puan kazanacak ve 1.000 puana ulaşanlar, puanlarını Samsung Money by SoFi hesabına para olarak aktarabilecek.

•Hesap için sunulan mevduat güvencesi ise normal banka hesaplarının 6 katı, yani 1,5 milyon dolar olacak.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 31.05.2020

Kaynak: FinextraSamsung

4. Facebook ve Instagram’dan Uygulama İçi Alışveriş Çözümü: Shops

Facebook, uzun zamandır gündeminde olan uygulamalarına e-ticaret fonksiyonu ekleme konusunda önemli bir adım attı ve Shops isimli özelliği kullanıma sundu.

Shopify, BigCommerce, Woo gibi üçüncü parti şirketlerle işbirliği yapılan çözüm, işletmelerin ürünlerini doğrudan Facebook ve Instagram uygulamaları içerisinden satmasına imkan tanıyacak.

•Facebook’un Amazon, eBay, Etsy gibi oyuncularla rekabete girmesine yol açacak çözümün WhatsApp ve Messenger’a da eklenmesi planlanıyor.

•COVID-19 salgını nedeniyle hayata geçirilmesi hızlandırılan Shops özelliği, küçük işletmelerin online satış yapmasını kolaylaştırmayı da amaçlıyor.

Instagram, Mart 2019’da uygulama içi ödeme çözümünü ABD’de hayata geçirmişti. Facebook ise uygulamaları arasındaki ödeme deneyimini tekilleştirmek için Facebook Pay isimli çözümünü kasım ayında kullanıma sunmuştu.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 31.05.2020

Kaynak: Payments Cards and MobileFinextraBusiness InsiderThe Verge

5. PayPal QR Kodla Ödeme Çözümünü 28 Ülkede Kullanıma Sunuyor

COVID-19 salgını sonrası dijital ödemeler yaygınlaşırken PayPal, geliştirdiği QR kod tabanlı ödemeçözümünü 28 ülkede kullanıma sundu.

•PayPal kullanıcıları, PayPal işyerlerinde basılı olarak bulunan ya da bir dijital ekranda üretilen QR kodu telefonunun kamerasıyla okutarak ödeme yapabilecek.

•PayPal; temas olmadığı için sağlıklı bir süreç olarak kabul edilen QR kodla ödemeleri mağaza içi ödemelerin yanı sıra teslimat sırasında ödeme alma ve bahşiş toplama adımlarında da kullandırmayı planlıyor.

•PayPal QR kodla ödemeler için 31 Temmuz’dan sonra işyerlerinde 10 cent+%1,9 işlem ücreti alacak.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 31.05.2020

Kaynak: PayPalPayments Cards and MobileNFCW

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.