Girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin aktif olduğu pazarlar ile alakalı analitik veriler hazırlayan Startups.Watch, küresel FinTech ve InsurTech ekosistemleri ile ilgili yeni raporlarını yayınladı.

Küresel FinTech Raporu, Mayıs 2020’nin FinTech yatırım faaliyetlerini ele alıyor.

Rapora göre Mayıs 2020’de FinTech girişimleri 133 anlaşmayla melek ve risk sermayesi yatırımcılarından toplam 2,5 milyar dolar değerinde yatırım aldı. Böylelikle FinTech girişimleri 2020’nin ilk 5 ayında 656 anlaşmayla toplamda 11,4 milyar dolar yatırım toplamış oldu. Bu dönemde sigorta, finansman, takas ve yatırım alanları ilgi odağı oldu.

Robinhood, Carta, Brex, Judo Bank ve Aspiration bu dönemde en çok yatırım alan FinTech’ler olurken Mayıs ayında yatırım alan tek Türk FinTech şirketi Figopara oldu.

Mayıs 2020’de Insurtech alanındaki yatırım faaliyetlerini ele alan rapora göre Insurtech girişimleri 18 anlaşmayla melek ve risk sermayesi yatırımcılarından toplam 323 milyon dolar yatırım aldı. Bought By Many, Coalition, Spruce Holdings, Pie Insurance, CLARA analytics bu dönemde en çok yatırım alan Insurtech şirketleri olurken bu yıl Insurtech alanındaki yatırımlar 75 anlaşmayla 1,2 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Tüm raporların detaylarına startups.watch’tan ulaşabilirsiniz.

Startups.Watch tarafından yayınlanan yüzlerce farklı başlıktaki raporlara, Türkiye girişimcilik ekosisteminde gerçekleşen gelişmelere dair analitik verilere ulaşmak için platforma üye olabilirsiniz.