Birleşik Krallık’taki bankacılık ve finansal hizmetler sektörü için bir ticaret birliği olan UK Finance’ın verilerine göre bölgedeki kart kullanımı yükselişte.

Geçtiğimiz aylarda COVID-19 salgınının da etkisiyle birlikte Birleşik Krallık’ta temassız ödemelerin kullanımı artı. Ancak UK Finance’a göre bu sadece koronavirüs etkisiyle gerçekleşmiş bir durum değil, bölgede geçtiğimiz yıldan bu yana kart kullanımı ve temassız ödemelerde artan bir trend söz konusu.

Verilere göre geçtiğimiz yıl 17 milyar ödeme işlemi için banka kartı kullanıldı. Bunların 7 milyarında ise temassız özelliği aktifti. 2019’da kredi kartı kullanımı da yüzde 7 oranında artış göstererek 3,3 milyar ödemeye ulaştı. Bunların da 1,3 milyarı temassız olarak kaydedildi.

Kart kullanımında artış görülürken bölgede en çok kullanılan ikinci ödeme yöntemi olan nakitte ise yüzde 15 oranında bir düşü yaşandı. Bu da 9,3 milyar ödeme işlemine tekabül ediyor.

UK Finance, çevrimiçi alışverişin giderek artan kullanımı da dahil olmak üzere değişen perakende trendlerinin hem nakit kullanımındaki düşüşte hem de kart ödemelerinin kullanımında artışa yol açtığını söylüyor. Ayrıca buna ek olarak tüketici tercihleri de değişiyor. Ayda sadece 1 kez nakit kullanan ya da hiç nakit kullanmayan tüketicilerin sayısı 2017’de 3,4 milyonken 2019’da 7,4 milyon insana çıktı. Özellikle genç nesil bu konuda öncülük ediyor.

UK Finance CEO’su Stephen Jones konuyla ilgili olarak: “Ödeme yöntemlerindeki artış ve insanların ödeme alışkanlıklarındaki değişiklik, COVID-19 salgınının günlük yaşam üzerindeki etkisine paralel olarak gelişti. Teknolojik gelişmeler birçok insanın evden ya da mağazadan güvenli bir şekilde alışveriş yapmasına izin veriyor. COVID-19 ile birikte birçok tüketicinin alışkanlıkları değişecek. Bu da yeni ödeme yöntemlerinin kullanımını hızlandırabilir. Ancak, tüm müşterilerin dijitale yatkın olmadığının bilincindeyiz, bu yüzden insanların paraya erişebilmelerini ve bu zor zamanlarda günlük bankacılık hizmetlerini sağlamak için gayretle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Temassız ödemeler 2024’te 6 trilyon dolar değerine ulaşacak

KaynakFinextra