Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Bankaların, telekom operatörlerinin, teknoloji şirketlerinin ve fintechlerin geliştirdiği çözümler ve ülkelerin uyguladığı teşvik programları eşliğinde mobil ödemeler önemli seviyelere ulaştı. Comscore ise bölge bazında mobil ödemelerdeki ve mobil cüzdan kullanımındaki gelişimi inceleyen bir rapor hazırladı. Raporda başta Hindistan ve Japonya olmak üzere Asya-Pasifik bölgesine dikkat çekilirken Latin Amerika ülkelerinde tüketicilerin mobil ödemelere olan ilgisinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Tink’in PayPal’dan yeniden yatırım aldığı haftada açık bankacılıkla ilgili farklı gelişmeler de gerçekleşti. UniCredit, müşterilerine farklı bankalardaki hesaplarını kendi mobil uygulaması üzerinden göstermeye başlarken Zeeco isimli fintech ise yine açık bankacılıktan yararlanarak kullanıcılarına yaptıkları işlemler nedeniyle sebep oldukları karbon salınımını telafi etme imkanı vereceğini duyurdu. Zeeco bu hizmeti sunabilmek için açık bankacılık girişimi Salt Edge üzerinden banka verilerine erişeecek.

Kısa süre önce Hindistan’da Jio Platforms’a yatırım yapan Facebook, bu kez Güneydoğu Asya’nın süper uygulamalarından Gojek’e yatırım yaptı. Gojek’e yatırım yaptığı açıklanan bir diğer oyuncu ise PayPal oldu.

Son haberimiz ise Mastercard’dan… Sahip olduğu veri ile işletmelere ve şehir yönetimlerine yardımcı olmak isteyen şirket, Recovery Insights isimli çözümünü kullanıma sundu.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

1. Mobil Ödemelerde Asya-Pasifik Ülkeleri Zirvede

ABD merkezli Comscore tarafından hazırlanan Global Mobile Payments Outlook isimli çalışma, dünyanın farklı bölgelerinde mobil ödemelerin gelişimini ortaya koydu.

•Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik’ten seçili ülkelerin incelendiği çalışma, online ödemelerde mobilin payının en yüksek olduğu bölgelerin Latin Amerika ve Asya-Pasifik olduğunu gösterdi.

Mobil cüzdanların online mobil ödemeler içerisindeki payında ise zirve Asya-Pasifik’in…

•Ülke bazında Hindistan’ın ilk sırada olduğu mobil cüzdan kullanım oranında, nakitsiz ödemelere teşvik programı uygulayan Japonya’nın ise Rakuten Pay, PayPal ve Line Pay öncülüğünde önemli bir atılım yaptığı belirtiliyor.

Apple Pay kullanımının artmasına karşın Kuzey Amerika’da mobil cüzdan kullanım oranı %22,5’te kaldı.

•Latin Amerika’da Mercado Pago’nun başarısına dikkat çekilirken Avrupa’da mobil cüzdan kullanımının arttığı tek ülkenin İngiltere olduğu, onda da Visa Checkout’un yükselişte olduğu vurgulanıyor.

Kaynak: Paypers

2. UniCredit, Açık Bankacılık Çözümünü Kullanıma Sundu

Açık bankacılığın sunduğu imkanlardan yararlanan bankalar arasına UniCredit de katıldı.

•Açık bankacılık kapsamında bankaların yetkili üçüncü partilere açtığı hesaba erişim API’larından yararlanan UniCredit; müşterilerine, internet ve online bankacılık kanalları üzerinden diğer bankalardaki hesapları ve bu hesaplarla yaptıkları son işlemleri görüntüleme imkanı verecek.

•İlk olarak İtalya’da kullanıma sunulan bu hizmet, ekim ayında Almanya ve Avusturya’daki müşterilerin kullanımına açılacak.

•Banka, ödeme başlatma fonksiyonunu hayata geçirmek için de çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: FinextraLucca in Diretta

3. Zeeco, Açık Bankacılık Çözümü ile Müşterilerinin Karbon Ayak İzini Hesaplayacak

Finans dünyasında “yeşil” ve “sürdürülebilirlik” kavramlarının önemi artarken Yeni Zelandalı fintech Zeeco, açık bankacılığın sunduğu imkanı bu doğrultuda değerlendiren bir çözümle karşımıza çıktı.

•Fintechlerle bankalar arasında köprü görevi gören Salt Edge isimli açık bankacılık girişimi üzerinden kullanıcılarının banka hesaplarını eşleştirmesini sağlayacak olan Zeeco; yemek, gıda, seyahat gibi alanlardaki harcamalar üzerinden salınan karbon miktarını hesaplayacak.

•Buna ek olarak Zeeco; hesapladığı karbon salınımını karşılayacak şekilde kullanıcılarının Eden Reforestation Projects isimli kar amacı gütmeyen organizasyona otomatik olarak para aktarmasını sağlayacak.

•Bugüne kadar dünyanın çeşitli bölgelerine 260 milyon ağaç diktiği belirtilen Eden Reforestation Projects, iş imkanı sağlayarak açlıkla mücadele de ediyor.

•İlk etapta Yeni Zelanda ve Avrupa’da kullanıma sunulacak olan çözüm, Avustralya ve ABD’de de kullanıma sunulacak.

Kaynak: PaypersSalt Edge

4. Facebook ve PayPal’dan Gojek’e Yatırım

Facebook ve PayPal’ın Endonezyalı super app Gojek’in son yatırım turuna katıldığı açıklandı. Yatırım tutarları açıklanmazken işlem sonrasında Facebook, Gojek’in fintech kolu GoPay hisselerinin %2,4’üne sahip olurken PayPal, GoPay hisselerinin %0,6’sına sahip oldu.

•270 milyon kişinin yaşadığı Endonezya’da Facebook ve WhatsApp’ın 100 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

•WhatsApp COO’su Matt Idema ise e-ticaret pazarı hızla büyüyen ülkede şirketinin milyonlarca küçük işletmeyi destekleyen çalışmalar yapacağını belirten bir açıklama yaptı.

•Facebook, nisan ayında Hindistanlı Jio Platforms’a 5,7 milyar dolar yatırım yapmıştı.

•PayPal ise ödeme çözümlerini Gojek hizmetlerine entegre edecek ve GoPay kullanıcılarının PayPal işyerlerinde ödeme yapmasını sağlayacak.

•Yatırımcıları arasında Tencent ile Google’ın da yer aldığı Gojek, son yatırım turunda 10 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı.

•2010 yılında kurulan Gojek ödemeler dışında araç çağırma, yemek teslimatı gibi farklı hizmetler de sunuyor.

Kaynak: FinextraReutersNY TimesCNBC

5. Mastercard, Normalleşme Sürecinde İşletmelere ve Ülkelere Veri ile Yol Gösterecek

Mastercard, salgını atlatma sürecinde işletmelerin ve ülkelerin doğru kararlar almasına yardımcı olmak amacıyla sahip olduğu veriyi anonimleştirerek erişilebilir hale getirdiği ve içgörülerini paylaşacağı “Recovery Insights” isimli çözümünü duyurdu.

Veriye dayalı kararlar alınmasına yardımcı olacak çözüm ile tüketicilerin harcama verileri üzerinden sağlık, güvenlik ve ekonomi ile ilgili risklerin daha iyi yönetilmesi hedefleniyor.

•Havayolu şirketleri, restoranlar, bankalar gibi işletmeler için belirsizlikleri azaltmayı hedefleyen Recovery Insights’ın stok yönetimi, çalışma saatlerinin düzenlenmesi, bütçe planlaması, yardımların dağıtılması gibi konu başlıklarında alınacak kararlara da katkı sağlaması bekleniyor.

•Çözüm halihazırda aralarında New York, Londra, Madrid, Barselona, Logan City’nin bulunduğu şehirler tarafından kullanılmaya başladı.

Kaynak: PYMNTSMastercard

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.