Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Salgının ekonomi üzerindeki etkilerini hafifletmek isteyen çok sayıda ülke bireylere yardım dağıttı. Bu yardımların hızlı biçimde ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayan yöntemler ise kartlar ve dijital cüzdanlar oldu. Tayvan da geçtiğimiz hafta duyurduğu ekonomik yardım programında, isteyenlerin bu yöntemleri seçebileceğini duyurdu.

İngiltere’de açık bankacılığın yaygınlaşması için çalışmalar yapan OBIE (Open Banking Implementation Entity), açık bankacılık tabanlı uygulamaların listelendiği bir uygulama mağazasını kullanıma sundu.

BBVA, Visa Direct altyapısından yararlanarak gerçek zamanlı bir karttan karta para transferi çözümü geliştirdi ve bu çözümü, Move Money isimli bir API ile Open Platform isimli Banking-as-a-Service (BaaS) hizmetinde işletmelerin kullanımına sundu.

Rüştünü doğuda ispatlayan QR kodlar tüm dünyada yaygınlaşmaya devam ediyor. İsviçre’de finansal hizmetler geliştiren SIX, QR-bill isimli çözümün haziran sonunda hayata geçeceğini duyurdu. Bu çözüm sayesinde faturaların üzerindeki QR kodların, bankaların internet ve mobil bankacılık kanalları üzerinden taratılmasıyla alıcı ve tutar bilgileri otomatik olarak doldurulacak ve ödeme süreci hızlandırılacak.

Stripe, Avrupa’daki 450 önemli e-ticaret sitesinin ödeme sayfalarını inceleyerek bir rapor hazırladı. E-ticaret alanında hizmet veren tüm oyuncuların okuması gereken bu rapor, sunulan ödeme deneyiminde yapılan hataları gün yüzüne çıkaran bir rehber niteliği taşıyor. Eğer e-ticaret ilgi alanınıza giriyorsa bu rapor muhakkak işinize yarayacak bilgiler içeriyor. Okumanızı tavsiye ederim.

Sağlıklı günler, keyifli okumalar dilerim…

1. Tayvan’da Ekonomik Yardımlar, Temassız Kartlara ve Mobil Cüzdanlara Aktarılabilecek

Salgının ekonomiye olumsuz etkilerini azaltmak isteyen birçok ülke, bireylere yardım dağıtıyor. Bu yardımları nakitle ya da basılı çeklerle dağıtmak maliyetli ve meşakkatli bir süreç olduğu için dijital cüzdanlar ve kartlar üzerinden dağıtım seçenekleri ön plana çıktı.

Tayvan’da tanıtılan “Triple Stimulus” programında da benzer bir durum görüldü.

•1.000 Yeni Tayvan Doları (100 dolar) karşılığında 3.000 Yeni Tayvan Doları değerinde kupon satın alma imkanı verilen bireyler, bu kuponları basılı kağıt olarak alabileceği gibi kredi kartına, temassız akıllı kartlara ya da mobil cüzdanlarına da aktarabilecek.

•Yıl sonuna kadar geçerli olacak kuponlar restoranlar, mağazalar, kültürel etkinlikler, konaklama, ulaşım gibi alanlarda kullanılabilecek.

Kaynak: NFCW

2. OBIE, Açık Bankacılık Çözümlerinin Listelendiği Bir Uygulama Mağazası Hazırladı

İngiltere’de açık bankacılık süreçlerinin yönetiminde ve API standartlarının belirlenmesinde önemli roller üstlenen OBIE (Open Banking Implementation Entity), kullanıma sunduğu uygulama mağazasında açık bankacılık uygulamalarını listelemeye başladı.

•15 Haziran itibarı ile platformda krediden ödemelere, muhasebeden finansal danışmanlığa farklı alanlarda çözüm üreten 66 açık bankacılık uygulaması listeleniyor.

•Yılın başında yapılan açıklamada İngiltere’de toplamda 1 milyon kişi ve kurumun banka hesaplarını güvenilir üçüncü partilerle eşleştirdiği açıklanmıştı.

•Uygulama mağazası ile açık bankacılık tabanlı çözümlerin kullanımının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Kaynak: openbanking.org.uk

3. BBVA, Visa Direct İşbirliğiyle Gerçek Zamanlı Para Transferi Yaptıracak

BBVA,Banking-as-a-Service (BaaS) çözümü Open Platform’da “Money Money” isimli yeni bir API yayımladı.

Visa Direct altyapısının kullanıldığı API ile debit kartlarla gerçek zamanlı para transferi yapılabiliyor.

•API’dan yararlanan ilk kurumlar ise kurumsal banka Wise ve B2B özel havacılık alanında pazaryeri hizmeti veren Tuvoli oldu.

•Open Platform üzerinden sunulan API’larla BBVA, bankacılık lisansı olmayan işletmelere, kendi bankacılık hizmetlerini geliştirme imkanı veriyor.

•Visa, daha önce yaptığı açıklamada Visa Direct üzerinden yılda 2 milyar işlem gerçekleştiğini açıklamıştı.

Kaynak: FinextraTearsheet

4. İsviçre’de Faturalar, Üzerlerine Yerleştirilecek QR Kod ile Ödenecek

İsviçre’de finansal altyapı hizmetleri sunan SIX, fatura vb. belgelerin üzerindeki ödeme bilgileri arasına QR kodların da eklenmesini sağlayacak olan QR-bill isimli çözümün 30 Haziran’da kullanıma gireceğini açıkladı.

•Çözüm kapsamında bireyler, bankaların dijital bankacılık kanalları üzerinden bilgisayar veya akıllı telefon kamerasıyla QR kodları tarayarak ödeme sürecini başlatabilecek.

•Ödeme yapan kişileri, alıcı bilgilerini ekrana girmekten kurtaran QR-bill ile ödeme işlemlerinin hızlı ve kolay biçimde yapılması sağlanacak.

Kaynak: FinextraSIX

5.Stripe, Hazırladığı Raporda E-ticaret Sitelerinin Ödeme Sayfalarındaki Eksikleri Anlattı

Avrupa’daki 450 büyük e-ticaret sitesinin ödeme sayfalarını inceleyen Stripe, tespitlerini “The state of European checkouts in 2020” isimli raporda paylaştı.

İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, İspanya, İtalya ve İsveç’teki e-ticaret sitelerinin incelendiği çalışmada, e-ticaret sitelerinin %58’inde gereksiz sürtünme yaratan ve ödeme sürecini karmaşıklaştıran en az 3 temel sorun bulunduğu vurgulandı.

•En yaygın karşılaşılan 3 sorun şu şekilde sıralanıyor:

•Kart numarası girilirken anlık olarak kontrol edip doğrulamamak,

•Mobil cihazlarda kart numarası girerken numerik klavyeyi sunmamak,

Hatalı kart numarası ve son kullanım tarihi girilmesine rağmen “ödeme yap” butonunun aktif olması.

•Raporda online sepetlerin %70’inin siparişe dönüşmediği, bu işlemlerin %90’ının ise ödeme sayfasında kaybedildiği belirtiliyor.

Rapora göre İtalya ve Hollanda, birçok kriterde en başarısız ülkeler oldular.

•İtalya’daki sitelerin %66’sı girilen kartın tipini doğrulamazken %56’sı girilen kart numarasının doğruluğunu otomatik olarak kontrol etmiyor.

•Hollanda’da ise sitelerin %50’sinde kart tipi doğrulanmıyor, %56’sında son kullanım tarihi alanında geçmiş bir tarih seçilebiliyor.

No alt text provided for this image

Stripe, iyi bir deneyim açısından kart numaralarının boşlukla girilmesine de izin verilmesi gerektiğini belirtiyor.

•Bu kriterde en başarılı ülkeler ise Hollanda ve İngiltere…

No alt text provided for this image

E-ticaret trafiğinin yarısından fazlasının mobilden geldiğini, buna karşın mobilde sipariş iptal oranının masaüstünün iki katı olduğuna dikkat çeken Stripe, sunulan deneyimin mobil uyumlu olmasının ve tek tıkla ödeme imkanı veren dijital cüzdanları kabul etmenin önemini vurguluyor.

•İşyerlerinin %29’u mobil cihazda kart numarası girilirken numerik klavyeyi açmayarak müşterilerinin işini zorlaştırıyor.

•Apple Pay, Google Pay gibi dijital cüzdan kabul etme oranında ilk sırada %22 ile İngiltere yer alırken onu İtalya ve Hollanda takip etti.

No alt text provided for this image

Stripe’ın vurguladığı bir diğer konu ise yerellik. Avrupa’da hizmet veren bir e-ticaret sitesinin bölgede konuşulan diğer dilleri de desteklemesi gerektiğini işaret eden Stripe, ülkelerde yaygın olarak kullanılan yerel ödeme yöntemlerinin de ödeme yöntemleri arasında yer alması gerektiğini belirtiyor.

•İspanya’da incelenen e-ticaret sitelerinin hiçbiri farklı dilleri desteklemiyor.

•Hollanda ise farklı dil desteği anlamında en başarılı ülke olmasına karşın ödeme sayfalarının %86’sı Bancontact, EPS, P24 gibi diğer ülkelerdeki popüler ödeme yöntemlerini kabul etmiyor.

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.