Bildiğiniz gibi Amerika’dan sonra VC yatırımlarında en güçlü ikinci ülke Birleşik Krallık. İngiltere’de 2020 itibariyle toplam 1139 adet fintech şirketi var ve bunların %75’i Londra’da merkezleşmiş durumda. Özellikle City of London denilen şehrin iş merkezi ve Westminster dolaylarında konumlanan bu firmalar, Londra içinde olmanın finansmana, potansiyel müşteriye, işbirliklerine ve kamu otoritelerine ulaşmanın avantajını kullanıyorlar.

Yatırım rakamlarına incelediğimizde, 2018 yılında 24 milyar sterlin olan FinTech yatırımları, 2019 yılında 48,5 milyar sterlin yükseldiğini görüyoruz ki bu son 6 yılın en yüksek artışına denk geliyor.

Bu yazımızda, aldıkları yatırım büyüklüklerine göre ilk 10’da olan FinTech şirketlerinin listesini hazırladık. Amacımız hem onların iş modelinden örnekler vermek, hem de nasıl yapılandıklarından biraz bahsetmek.

  1. OakNorth Bank

2020 Haziran itibariyle, £637 milyon ile en fazla yatırım alan girişim olan OakNorth Bank, 2013 yılında Londra ‘da kurulmuş.

OakNorth Bank, girişimcilere ve büyümekte olan şirketlere kredi, gayrimenkul kredisi ve tasarruf hesapları sunuyor. “Girişimciler tarafından kurulan girişimci bankası” mottosuyla kurulmuş ve hala aynı vizyonla devam ediyor. Şu ana kadar £3.3 milyar kredi vermiş ve  55,000 üzerinde hesabı olan müşterisi var. Hızlı büyüyen işletmelere £500 binden £45 milyona kadar kredi verebiliyor ve özellikle krediyi girişimci şirketlere aloke etmek istiyor. Kredi felsefeli, teminata takılmaktan çok, girişimcilerin birebir ihtiyaçlarını anlayıp ona göre fonlamaya ulaşmaları üzerine kurulu. Kredi alanlar aynı zamanda kredi komitelerine katılıp kendi büyüme planlarını ve fonlama ihtiyaçlarını anlatabiliyorlar. Bunun dışında birkaç çeşit tasarruf hesabı sunuyorlar.

  1. Revolut

2013 yılında kurulmuş şirket , £627 milyon yatırım almış durumda. Revolut Londra merkezli bir şirket.

Tam bir “Unicorn” olan Revolut, uygulama üzerinden dijital bankacılık servisleri veriyor. 2015 ‘de faaliyete başladığından beri, 350 milyon üzerinde 40 milyar sterlinlik işlem hacmi yaratmış. 9 milyon müşterisi var. Üç farklı paketi bulunuyor. Standart, Platinum ve Metal. Platinum üye olarak aylık 6.99 GBP ücret veriyorsunuz. Platinum‘da bir takım sigorta ve farklı kullanım avantajları var. Seyahatlerde kullanabileceğiz avantajlar ya da özellikle kur işlemlerinde interbank oranlarını kullanmak gibi. Bir de Metal planı var. Bunun ücreti aylık 12.99 GBP. Onda da ek olarak cashback özelliği, 30 döviz çeşidini 5 kripto paraya çevirme işlemi gibi ekstra servisler var. Standard paketi döviz işlemlerinde aylık 5000 GBP ye kadar sınırlıyorlar.

  1. Atom

£482 milyon yatırım alan ve 2013 de kurulan bir FinTech şirketi. Londra ‘da değil, Durham’da yer alıyor.

Atom “digital-only” bankacılık servisini aplikasyon üzerinden veriyor,. Kendini diğer dijital bankalardan şu şekilde ayırıyor. Vadesiz hesap açmıyor, sadece tasarruf hesabı, mortgage ve ticari kredi veriyor müşterilerine. Böylelikle banka kartı vermiyor, herhangi bir fiziksel şubesi de bulunmuyor. Tasarruf hesapları 3 aydan 5 yıla kadar vadeli ve bu aylık ya da yıllık faiz olanağı sunuyor. İş modelleri fiziksel hiç bir servis ya da lokasyon sunmadan, bu alanlara harcayacakları maliyeti daha rekabetçi faiz oranları vermekte kullanıyor. Mortgage ödemeleri real time aplikasyon üzerinden görüntüleniyor. Ayrıca ticari gayrimenkul teminatı ile % 75 e kadar kredi veriyor şirketlere.

  1. Paymentsense

£329milyon GBP fonlama alan, 2010 yılında kurulan Londra merkezli şirket.

Paymentsense, UK ya da İrlanda’daki 70.000 kadar şirkete face-to-face ya da virtual ödeme çözümleri sunuyor. Uygulamalarında şirketlerin performanslarını takip etmeleri için kendilerine özel yaratabilecekleri ve analiz edebilecekleri bir satış raporlaması var. Yılda 250 milyon işlemde 10 milyar GBP lik bir satışı kapsıyorlar. Paymentsense, yüzyüze ödeme araçları tedarik ediyor, özellikle tezgahuştu, taşınabilir ya da mobile kart cihazları..

Virtual olarak ise yine 3 türlü opsiyonları var. Pay Online, –Pay by Email –Pay by Phone

  1. Monzo

£324m fonlama almış, 2015 ‘ te kurulmuş Londra bazlı fintek şirketi.

Monzo‘ da dijital banka ve müşterilerine vadesiz hesap ve bir dolu bankacılık ve para yönetimi tedarik ediyor. Hiçşubesi yok ancak Cardiff ve Las Vegas’ta ofisleri var. 800 kişi çalışıyor. İOS ve Android üzerinden servis veriyor. 3 milyon müşterisi var ve FCA onaylı tüm bankacılık sertifikasını almış durumda.

Monzo, müşterilerine vadesiz hesabın yanı sıra ücretsiz on ödemeli Mastercard tedarik ediyor. Vadesiz hesap sahipleri aynı bir bankada olduğu gibi, kredili mevduat hesaplarından yararlanabiliyor, 2 ön plana çıkardığı ürünü var. Birincisi faiz kazandıkları bir tasarruf hesabı. Yaptıkları harcamalarda kuruşu tam paraya çevirip geri kalan kısmınıtasarruf hesabına atıyorlar. Böylece otomatik olarak para birikiyor tasarruf hesabında. Diğeri ise maaş hesabında maaşın nerelere harcandığını otomatik olarak organize edip ayıran özellik. Monzo Mastercard ayrıca yurtdışında kullanılabiliyor. Hem diğer döviz cinslerine rahatlıkla masrafsız çevirip kullanabiliyorlar hem de ilk 30 gün ücretsiz ATM den para çekebiliyorlar.

  1. WorldRemit

£311m fonlama alan, 2009 yılında Londra ‘da kurulmuş bir finteck.

WorldRemit, 150 farklı ülkeye online para transferi hizmeti veriyor. %90 işlemleri dakikalar içinde gerçekleştirebiliyorsunuz. 4 milyon kullanıcısı var. 6 kitada 700 çalışana ulaşmış. En önemli özellikleri dünya genelinde para transferine hizmet etmeleri. Çeşitli hizmet şekilleri var. Banka transferi, belirli noktalardan nakit ödeme, elektronik cüzdan servisi ile mobil para uygulaması ve kapıdan kapıya denilen ödeme hizmet. Bütün bu transferler çok hızlı olurken, kapıdan kapıya olan ödeme, ödemenin yapılacağı lokasyona göre zaman alabiliyor ancak 7 gün 24 saat delivery servisleri var bunun için. Her transfer için bir transfer ücreti alıyorlar. Bu transfer masrafını da ister debit cardla, ister kredi kartıyla ödenebiliyor.

  1. TransferWise

£305m fonlama almış ve 2010 yılında kurulmuş bir kuruluş.

TransferWise, gerçek interbank kurları kullanarak para transferine olanak sağlıyor.  Bankaların yüksek ve şişirilmişkurları yerine gerçekçi kur fiyatlarını yansıtarak akıllı teknolojiyi kullanıyor ve transfer ücreti kapsamında parayı 59 ülkeye gönderebiliyor. Her ay 4 milyar GBP’luk bir hacim söz konusu. Birtakım güvenlik aşamaları var transfer gerçekleşmeden önce. Yollayanın kimliği, hangi döviz kuru, tutar vs gibi detayların mutlaka denetimi yapıldıktan sonra transfer yapılıyor. Ayrıca Mastercard’ in banka kartı müşteriye veriliyor. Ticari hesap açılabiliyor. Farklı döviz cinslerinden işlem yapan şirketlere gerçek interbank kurlarını sundukları için oldukça avantajlı oluyor. Ancak 200.000 GBP üzeri aylık uluslararası ödemesi olan firmalara bu servisi sunuyorlar.

  1. SumUp

£304m fonlama alan yine bir London merkezli FinTech. 2011 yılında kurulmuş.

SumUp satışçılara akıllı cihaz vasıtasıyla ödeme sistemi sunan bir firma.  Alıcının telefonuna ya bir ödeme linki yolluyor ya da bir kart okuma fasilitesi kullanıyor.

SumUp 3 farklı ürünü var.  İlk ikisi oldukça kullanışlı uygulamalar. İlki, the ‘SumUp Air Card Reader’ : Mobil araç ile kart ödemelerini eşleştirerek müşterinin nasıl ödeme yapmak istediğine göre tüm opsiyonları sağlıyor. Contactles, Chip & Pin, Google Pay and Apple Pay. İkincisi ‘SumUp 3G Card Reader’ Air Card reader’ a benzer servis sağlıyor ama burada mobil device’a gerek kalmadan SİM kartla işlemi her yerden yapıyor.

  1. iwoca

2011 de kuruluş şirket Londra merkezli ve £301milyon yatırım almış bir şirket

İwoca,  küçük işletmelere kısa vadeli krediler sunuyor. £1,000 – £200,000, arası fonlamaya ulaşılabiliyor. Özellikle startupları hedef kitle olarak almış bir şirket. Teknolojisi sayesinde hızlı ve etkili bir şekilde küçük işletmenin kredi riskini skorlayabiliyor. Sadece kredi skoruna değil, çok farklı datalardan kredi değerlendirmesi yapabiliyor.

  1. Starling Bank

2014 yılında kurulan banka £273m fonlama almış.

Starling Bank, şubeye gitmeden müşteriye digital only servis sunuyor. Tam bankacılık lisansı var. Müşterinin 85.000 GBP ye olan tutarı ise tüm bankalarda olduğu gibi devlet korumasında. 4 çeşit hesap turu sunuyor. Bireysel, Müşterek, Ticari ve Euro hesabı.

Bilgiler Beauhurst.com ve TeCh Nation 2020 report’undan derlenmistir.

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 5 Eylül 2017
Symrna Capital LTD‘in Londra ortağı ve İngiltere merkezli UKbasecamp’in FinTech mentoru olarak çalışan Alkan, piyasalar, perakende bankacılık, fon yönetimi, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi alanlarında 22 yılı aşkın deneyime sahip. Türkiye’de son 15 yıl uluslararası bir bankada varlık yönetimi alanında iş geliştirme, satış ve pazarlamadan sorumlu direktör olarak çalışan Aylin Alkan, Türk bankacılık sektöründe kamu ve özel sektör ile çalışıp, melek yatırımcı konseptini yaratan ilk ve tek projenin lideri oldu. Türkiye’de “iş melekleri ortak yatırım fonu’ kurmak için çalışan ilk gruba liderlik eden Alkan, TEB melek yatırımcı kulübünün akredite üyesidir. Evli ve iki çocuk annesi olan Aylin Alkan, Londra’da yaşıyor.