Birleşik Krallık’ta 2019 ve 2020 yılı ilk çeyrek FinTech yatırımlarına baktığımızda karşımıza oldukça yüksek rakamlarla etkileyici bir tablo çıkıyor.

2019’ un en büyük yatırımlarına baktığımız zaman, yatırımların ağırlıklı ödeme sistemleri şirketlerine gittiğini görüyoruz.

Worldpay: 42.5 milyar USD/  M&A

World First UK: 717 milyon USD/ M&A

Ebury: 445 milyon USD / M&A

Oaknorth Bank: 440 milyon USD / geç dönem VC yatırımı

2020’nin ilk çeyreğinde 112 yatırım ile 1,1 milyar sterlinlik yatırım gerçekleşti. Bu rakamlar  2019 dördüncü çeyreğe göre yüksek olsa bile pandemi dönemine denk gelen ikinci çeyrekte anons edilen yatırımlarda doğal olarak dramatik bir düşüş olduğu görülüyor.

– 2020’nin en büyük yatırımlarına bakarsak Revolut’ un gerçekleştirdiği 383 milyon GBP’luk yatırım bu dönemde İngiltere’deki en büyük yatırım ki bu rakam Revolut’ u UK’ deki en büyük FinTech yaptı.

– İkinci büyük yatırım alan şirket İWOCA. Sabit faizle küçük işletmelere kısa vadeli kredi veren şirket 85.6 milyon GBP aldı.

– Karantina dönemine denk gelen Mayıs ayında Flagstone diye bir girişim mevcut yatırımcılarından 11,9 milyon GBP yatırım aldı. Bu girişim yeni nesil bankalarla çalışan ve çeşitli bankalarda mevduat yapmanızı sağlayan bir pazar yeri uygulaması.

– Buna benzer bir başka yeni nesil banka olan Yapily, Nisan’da 10,6 milyon sterlinlik bir yatırım aldı. Bu tutar hem eski hem de yeni yatırımcılardan geldi.

Bu rakamların arkasındaki trend ve gelişmelere baktığımızda göze çarpan noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

  • Yatırım rakamları alışılagelen rakamlardan çok daha yüksek rakamlar haline geldi. Bunun sebebi geç aşama firmalara yatırım yapılmaya başlanması. Kanıtlanmış iş modelleri olan, kar yapmaya başlamış modeller yatırımcıların tercihi durumunda.
  • FinTech firmaları ürün anlamında çeşitlilik yapmaya başladı. Özellikle olgunlaşmış FinTech’ler ve yeni nesil bankalara servislerini çeşitlendirerek kendi odak alanlarından farklı sektörlere ürün ve servis sunmaya başladılar. Telco ve enerji sektörü gibi.
  • Son dönemde big tech firmalarının FinTech’lere olan ilgisi artış görüldü. Özellikle son dönemde Alphabet, Alibaba ve Tencent gibi büyük teknoloji devlerinin (big tech giants) FinTech’lere yoğun ilgisi gözlemlendi. Bu devler finansal olmayan servislerle finansal servislerin bir araya getiren FinTech şirketleri ile daha fazla çalışmaya başladılar. Aynı zamanda beraberce daha az gelişmiş ülkelere yayılarak ölçeği büyütmeyi hedefliyorlar.
  • İngiltere’de olgunlaşmış FinTech ve yeni nesil bankalar farklı coğrafyalara açılmaya başladılar. FinTech’ler ya da yeni nesil bankalar yine odaklandıkları hedef kitle için servis ve ürünlerini arttırmaya çalışıyorlar ama onlarda artık yurtdışına açılmayı ve farklı ülkelerden müşteri edinmeyi hedeflemekteler. Revolut, Starling, Atom bunlardan bazıları. US pazarını hedefleyenler dışında, Avustralya, Hong Kong ve Singapur hedef pazarlar gibi görünüyor.
  • FinTech’ler, modüler tek tek ürünler yerine müşteri ihtiyaçlarına holistik yaklaşmaya başladılar. Müşteriler artık finansal servisleri daha bütünleyici yaklaşım sergileyen firmalardan almayı yeğliyorlar. Ürünleri modüler olarak, tek tek müşteriye sunan FinTech’ler artık rota değiştirmeye ve ürünleri bir araya getirerek (bundle) müşteriye sunmaya başladı. Örneğin Revolut on ödemeli kart ile başladığı yolculuğuna, tasarruf ve yatırım anlamında ürün ve servisler ekleyerek devam ediyor.
  • Öne çıkan FinTech trendlerinde de değişim görülmeye başlandı. Özellikle fraud, güvenlik ve kimlik yönetimi konuları çok önem kazandı ve geleneksel şirketler için siber güvenlik konusunda servis üreten FinTech’ler daha çekici hale geldi. Geleneksel firmalar siber güvenlik ihtiyaçlarını kendileri çözeceğine satın alma yoluna gidiyorlar
  • FinTech’ler arasında konsolidasyon konusunun gündeme gelmesi zaten bekleniyordu. Ama özellikle bu pandemi sonrası sermaye sıkıntısı çekmeyen fintekler bu anlamda proaktif adım atacaklar gibi görünüyor. Ayrıca olgunlaşmış FinTech’ler arasında daha büyük ve cesaretli şirket birleşme ve satın almaları duyabileceğimizi söylüyor uzmanlar.
  • Açık bankacılık alanında da bazı FinTech’ler oldukça yoğun çalışma yapıyordu, ancak şu ana kadar özellikle büyük bankalar arasında açık bankacılık uygulaması çok sınırlı gelişti. İngiltere’de 243 firma açık bankacılık projesinin içinde yer alıyor. 2019 son çeyreğinde açık bankacılık girişimi BUD, HSBC ile bir anlaşma imzaladı. Böylelikle HSBC müşterilerine açık bankacılık olanaklarını sunacaklar. Ayrıca Brezilya merkez bankası bu uygulama ile ilgili UK FinTech’lerinden yardım almaya başladı. Ozone ve Tecban bu konuda projeye liderlik ediyorlar. Aynı zamanda açık bankacılık modelini telko ve enerji sektörü için kullanma yolunda adımlar atıldı.
  • Son olarak blokzinciri özellikle Birleşik Krallık’ta kripto paralar ve akıllı kontratlar konusunda biraz daha canlanma görülecek gibi. Gelişmeleri beraberce takip edeceğiz.
Symrna Capital LTD‘in Londra ortağı ve İngiltere merkezli UKbasecamp’in FinTech mentoru olarak çalışan Alkan, piyasalar, perakende bankacılık, fon yönetimi, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi alanlarında 22 yılı aşkın deneyime sahip. Türkiye’de son 15 yıl uluslararası bir bankada varlık yönetimi alanında iş geliştirme, satış ve pazarlamadan sorumlu direktör olarak çalışan Aylin Alkan, Türk bankacılık sektöründe kamu ve özel sektör ile çalışıp, melek yatırımcı konseptini yaratan ilk ve tek projenin lideri oldu. Türkiye’de “iş melekleri ortak yatırım fonu’ kurmak için çalışan ilk gruba liderlik eden Alkan, TEB melek yatırımcı kulübünün akredite üyesidir. Evli ve iki çocuk annesi olan Aylin Alkan, Londra’da yaşıyor.