Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Kullanıcılarına QR kod ile ödeme imkanı veren ödeme çözümleri arasına Apple Pay de katılıyor. Avrupa’da rekabet otoritesinin Apple’ın NFC antenini rakiplerine açmamasını mercek altına alması sonrasında Apple Pay’de QR kodu nasıl konumlandırılacağı şimdiden merak konusu oldu.

Küresel kart şemalarının online ödeme butonlarını birleştirme kararı eşliğinde ortaya çıkan Click to Pay, şu anda ABD’de 10 bin işyerinde kabul edilen bir ödeme yöntemi. Kart şemaları şimdi Click to Pay’i farklı ülkelerde kullanıma sunmaya hazırlanıyor ancak ilk açıklanan ülkeler arasında Türkiye yer almıyor.

Teknoloji şirketlerinin finansa gösterdiği ilgi artık hepimizin malumu. Bu şirketlerden belki de en ilginci ise Opera. 2016 yılında Çinli bir grup tarafından 600 milyon dolar karşılığında satın alınan şirket, ilk önce Nijerya pazarında finansal çözümlerini kullanıma sundu. Opera şimdi ise yüzünü Avrupa’ya döndü ve Litvanya merkezli bir bankayı satın aldı.

Nijerya’da bir süper uygulama yaratma planı da yapan Opera, salgın ve hükümetin aldığı bazı hizmetlerini engelleyen kararlar sonrasında bu planından vazgeçmişti.

İngiltere’de açık bankacılık tabanlı çözümler peşi sıra hayata geçiyor. Bu haftanın çözümü ise Monzo’nun uygulamasına eklediği “Easy Bank Transfer” oldu. Bu özellik ile Monzo müşterileri, diğer bankalarındaki hesaplarından Monzo hesaplarına hızlı biçimde para aktarabilecek.

BigTech’in finansa ilgisinin artması ile merkez bankalarının dijital para çalışmaları hız kazanmıştı. Bu anlamda çalışmaları en fazla olgunlaşmış ülkelerden biri olan Çin, DCEP olarak da anılan dijital parasının testlerine bazı şehirlerde başlamıştı. DCEP’in testlerine ülkede 550 milyon kullanıcısı olan araç çağırma uygulaması olan DiDi’nin de katılacağı açıklandı.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

1. Apple Pay’e QR Kod ile Ödeme Özelliği Gelebilir

Çin’de mobil ödeme devriminin katalizörü olan QR kodlar Asya’da yaygınlaşmaya devam ederken Apple Pay’de QR kod ile ödeme yapılacağına dair iddialar büyük yankı uyandırdı.

•Apple’ın eylül ayında genel kullanıma sunacağı işletim sistemi iOS 14’ün ikinci beta versiyonu, hafta içerisinde yayınladı.

•Yapılan ilk incelemeler, Apple’ın Apple Pay’e QR kod ile ödeme özelliğini kazandırmaya yönelik çalışmalar yaptığını gösterdi.

•Çözüm ile telefon kamerasıyla QR kodların taranması ve ödemelerin Apple Pay’e eklenmiş kartlarla yapılması mümkün olacak.

•Mart ayında basına yansıyan haberlerde ise Apple Pay kullanıcılarının Alipay hesapları üzerinden Alipay kabul eden işyerlerinde QR kod tabanlı ödeme yapılabileceği ve bunun iOS 14’te mümkün olacağı iddia edilmişti.

Kaynak: 9to5MacNFCWSouth China Morning Post

2. Click to Pay için Yaygınlaşma Zamanı

Visa, Mastercard, AmEx, Discover tarafından geliştirilen ve bu oyuncuların online ödemelerde PayPal ve Apple Pay’e karşı güçlerini birleştirmesini sağlayan Click to Pay isimli ödeme butonu, ABD dışındaki ülkelerde de kullanıma sunulacak.

•Click to Pay, ödeme sayfalarındaki Masterpass ve Visa Checkout gibi kart şemalarına ait ödeme butonlarının yerini alıyor.

•ABD’de işyerlerinin %70’inin PayPal ile ödeme kabul ederken kart şemalarına ait ödeme seçeneğini sunan işyerlerinin oranı ise sadece %5…

•Ekim 2019’da hayata geçirilen Click to Pay, bugüne kadar 10 bin işyerinde Visa Checkout isimli ödeme butonunun yerini almıştı. Çözümün kullanıma sunulacağı yeni ülkelerin ise İngiltere, Avustralya, Brezilya, Kanada, Hong Kong, İrlanda, Kuveyt, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Katar, Suudi Arabistan, Singapur ve BAE olacağı açıklandı.

Çoklu kart ve adres bilgisinin tutulmasını sağlayan Click to Pay, alışveriş yapacağı e-ticaret sitelerinde hesabı olmayan kişilerin üye olmadan, ziyaretçi olarak işlemini hızlı biçimde tamamlamasını sağlayacak.

•Her kart şemasının kendi kartlarına ait işlemleri gerçekleştirmesini sağlayan Click to Pay’in Türkiye’de ne zaman kullanıma gireceği ise henüz açıklanmadı.

Kaynak: BusinessWirePayments Cards and MobileNFCW

3. Opera, Litvanya’da Bir Dijital Banka Satın Alıyor

Finansal hizmetlere ilgi gösteren teknoloji şirketlerinden biri internet tarayıcısıyla tanıdığımız Norveç merkezli Opera…

•Opera, 2016 yılında Çinli bir konsorsiyum tarafından satın alındıktan sonra Nijerya pazarında OPay isimli fintech’i kurarak mobil para ve dijital ödeme hizmetleri vermeye başlamıştı.

•Şirket, 2020 yılında ise finansal hizmetlerde yönünü Avrupa’ya döndü.

•Ocak ayında PocoSys isimli Estonyalı bir Banking-as-a-Service (BaaS) şirketini satın alan Opera, şu sıralar Pocopay kartı ve cüzdan uygulamasını test ediyor.

•Opera bu kez Vilnius merkezli Fjord Bank’i satın aldı. Satın alma işlemi düzenleyici onayından sonra resmileşecek.

•Mart 2017’de kurulan ve Aralık 2019’da Avrupa Merkez Bankası’ndan bankacılık lisansı alan Fjord Bank, yaz aylarında tüketicilere ilk mevduat ve kredi ürünleri sunmaya hazırlanıyor.

Kaynak: Competition Policy InternationalFinextraOpera

4. Monzo, Diğer Bankalardan Monzo Hesabına Açık Bankacılık Tabanlı Çözümle Para Transferi Yapılmasını Sağlayacak

Yeni nesil bankalardan Monzo, kendi iç kaynaklarıyla geliştirdiği “Easy Bank Transfer” isimli açık bankacılık çözümünü deniyor.

•Çözüm kapsamında Monzo müşterileri, diğer bankalardaki hesaplarından Monzo hesaplarına pratik biçimde para aktarabilecek.

•Monzo uygulamasındayken transfer etmek istediği tutarı ve gönderici bankayı seçen Monzo müşterileri, ilgili bankanın uygulamasına yönlendiriliyor ve işlemi onaylıyor.

Açık bankacılık platformunda yer alan bankalar üzerinden yapılabilecek bu para transferlerinde, İngiltere’deki anlık ödeme şeması Faster Payments kullanılacak.

Image for post

Kaynak: altfiMonzo

5. Çinli Araç Çağırma Devi Didi, Dijital Yuan’ı Test Edecek

Çin’in Uber’i Didi Chuxing, Çin Merkez Bankası bünyesindeki Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü ile yaptığı stratejik işbirliği kapsamında DCEP (Digital Currency Electronic Payment) olarak da anılan dijital yuan’ın test çalışmalarına katılarak araştırma ve geliştirme süreçlerinin hızlanmasına katkı sağlayacak.

•550 milyon kullanıcısı olan Didi’nin DCEP testlerine katılmasının, 2014 yılından bu yana dijital para üzerine çalışan Çin için önemli bir sınav olacağı ve dijital paranın benimsenmesini hızlandıracağı vurgulanıyor.

•İlk testleri geçtiğimiz aylarda dört şehirde başlayan DCEP’i kabul edecek işletmeler arasında Starbucks ve McDonald’s’ın da yer alacağı belirtilmişti.

•DCEP’in hayata geçirileceği tarih henüz net değil ancak çalışmaların Pekin’de yapılacak 2022 Kış Olimpiyatları’ndan önce tamamlanması bekleniyor.

Image for post

Kaynak: FinextraBloombergSouth China Morning PostMedici

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.