Girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin aktif olduğu pazarlar ile alakalı analitik veriler hazırlayan Startups.Watch, küresel FinTech ve InsurTech ekosistemleri ile ilgili yeni raporlarını yayımladı.

Küresel FinTech Raporu, Haziran 2020’nin FinTech yatırım faaliyetlerini ele alıyor.

Rapora göre Haziran 2020’de FinTech girişimleri 141 anlaşmayla toplam 2,2 milyar dolar değerinde yatırım topladı. Böylelikle FinTech girişimleri 2020’nin ilk 6 ayında 797 anlaşmayla toplamda 13,6 milyar dolar yatırım toplamış oldu. Bu dönemde ödemeler, bankacılık, finans yatırım için öne çıkan alanlar oldu.

Gojek, Varo Money, Checkout.com, Pagaya ve Omise bu dönemde en çok yatırım alan FinTech’ler olurken Haziran ayında yatırım alan Türk FinTech şirketleri Payfull ve Vomsis oldu.

Haziran 2020’de Insurtech alanındaki yatırım faaliyetlerini ele alan rapora göre ise Insurtech girişimleri 10 anlaşmayla melek ve risk sermayesi yatırımcılarından toplam 66 milyon dolar yatırım aldı. Bought Plank, Openly, Betterview, Just Auto Insurance, Nexben en çok Insurtech yatırım alan şirketleri olurken bu yıl Insurtech alanındaki yatırımlar 85 anlaşmayla 1,2 milyar dolar seviyesinde kaldı.

Tüm raporların detaylarına startups.watch’tan ulaşabilirsiniz.

Startups.Watch tarafından yayınlanan yüzlerce farklı başlıktaki raporlara, Türkiye girişimcilik ekosisteminde gerçekleşen gelişmelere dair analitik verilere ulaşmak için platforma üye olabilirsiniz.