Daha güvenli seyahat etmeye yönelik talebin artmasıyla birlikte Visa, 500’den fazla şehirde toplu taşıma için temassız ödeme yöntemleri sunduğunu açıkladı.

Ödeme şirketi Cubic Ulaşım Sistemleri ile Londra, Miami, New York, Sydney ve Vancouver’da Visa logolu kartlar çıkartmıştı. Bunun yanı sıra şirketin “tap-to-pay” projesi halihazırda Brüksel, Bratislava, Bükreş, Hong Kong, Santo Domingo ve Turin gibi şehirlerde kullanılıyor.

Visa’nın dayandırdığı istatistiklere göre ABD vatandaşlarının yaklaşık yüzde 50’si toplu taşımayı kullanmanın COVID-19 salgını adına yüksek bir sağlık riski oluşturduğunu düşündükleri için daha iyi güvenlik önlemleri talep ediyor. Visa da bunun bilincinde olarak toplu taşımada temassız ödeme yapılabilecek şehirlerin sayısını artırmaya çalışıyor.

Credit Card Insider analisti Greg Mahnken piyasadaki kartların yüzde 65’inin bu yıl sonuna kadar temassız olacağını söylüyor. Mahken’in dayandırdığı çalışmaya göre pandemi nedeniyle RFID kullanan kartlarda yüzde 6 ile yüzde 8 arasında bir artış bekleniyor.

Visa’nın istatistiklerine göre Nisan 2020‘de toplu taşımada yapılan temassız ödemeler tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. Karantina sürecinde insanlar dışarı çıkamadığı için Nisan ayı boyunca pek bir aktivite görülmedi. Ancak takip eden aylarda toplu taşımada temassız ödeme yöntemlerinin kullanımını yüzde 187 oranında artış gösterdi. Bu da insanların normalleşme sürecinde temassız yöntemlerin önemini fark ettiğini gösteriyor.

Koronavirüs pandemisi dünya çapında temassız ödemelere yönelik bir farkındalık yarattı. Tüketiciler sağlık açısından hiç olmadığı kadar daha titiz davranırken bunu titizliği hayatlarının her alanına getirmeye çalışıyor. Ödemeler konusunda da temassız ve dijital yöntemleri seçmek yeni normalin önemli bir parçası olacak. Temassız bir kartı olmayanlar dahi mobil bir cihaz aracılığıyla bu teknolojiden yararlanabilecekler. Dolayısıyla salgınla birlikte değişim kaçınılmaz olacak gibi görünüyor.

Visa ve perakende sektörü binlerce temassız ödeme noktasını devreye aldı