Hazine Bakanı John Glen, sektördeki büyümeyi desteklemek ve fırsatları belirlemek için Birleşik Krallık’ın finansal teknoloji endüstrisine yönelik bir inceleme başlatıldığını açıkladı.

Eski Worldpay CEO’su Ron Kalifa’nın öncülük ettiği bağımsız ‘FinTech Stratejik Değerlendirme’ Birleşik Krallık FinTech endüstrisinin devam eden başarısını desteklemek için endüstri, politika yapıcılar ve düzenleyicilerin araştırması için öncellikli alanlar oluşturacak.

Birleşik Krallık FinTech sektörü yaklaşık 7 milyar sterlinlik bir ekonomi ve sektörde 60.000’e yakın kişi çalışıyor. Yapılacak olan inceleme Birleşik Krallık FinTech sektörünün büyümek ve başarılı olmak için kaynaklara sahip olmasını, finansal teknolojinin yaygın olarak benimsenmesi için koşulların doğru olmasını, bölgenin yenilikçilik konusundaki küresel itibarının korunmasını ve ilerlemesini sağlamaya yardımcı olacak.

Hazine Bakanı John Glen’in konuya yönelik açıklamaları şu şekilde: “İngiltere, bir FinTech firması kurmak ve büyütmek için dünyanın önde gelen yerlerinden biri. Bunun devam etmesini sağlamaya kararlıyım. Sektör ekonomimiz için yaklaşık 7 milyar £ değerinde ve bu nedenle ülkenin hem COVID-19 sonrası toparlanmayı hem de AB’den ayrıldığımız dönemde finansal inovasyonun ön planda olmaya devam etmesini sağlamak için hayati öneme sahip olacak.

Bu bağımsız inceleme, küresel itibarımızı korumamıza ve geliştirmemize, büyüyen firmalara yardımcı olmamıza ve finansal hizmetler arasındaki yeni teknolojilerin, işletmelerin ve müşterilerinin yararına entegrasyonunu desteklememize yardımcı olacak.

Ron Kalifa ise finansal hizmetlerdeki teknoloji tabanlı çözümlerin, girişimciliği ve inovasyonu destekleyen elverişli bir başlangıç ortamının sağladığı büyüme ile bölgede geniş çapta benimsendiğini söylüyor. Kalifa’ya göre bu inceleme her şeyden önce sürdürülebilir, kapsayıcı ve dünyada öncü olan bir finansal hizmetler ekosistemi oluşturmak için neyin gerekli olduğunu belirleyecek.

Birleşik Krallık FinTech sektörü 2019 yılında 4,1 milyar sterlin değerinde girişim sermayesi çekti. Pazar 2015’ten bu yana yaklaşık yüzde 70 oranında büyüme gösterdi.

Dünyaya açılan kapılar 2 – Birleşik Krallık / İngiltere 🇬🇧