Ödeme dünyasının önemli isimlerinden biri olan Netahsilat, 2020 yılının ilk yarısında 14 milyarın üzerinde kredi kartı işlemi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Netahsilat’ın açıkladığı bu veriler önceki yıl gerçekleşen 7,96 milyar TL’lik hacme göre yüzde 76,67 oranında bir büyümeye denk geliyor.

Türkiye ödeme sektörünün 2020 ilk yarı hacminin 22,4 milyar TL civarında olduğunu göz önünde bulunduracak olursak Netahsilat’ın yüzde 62,7’lik bir pazar payıyla sektöre öncülük ettiğini söyleyebiliriz.

Konu hakkında Netahsilat Yönetim Kurulu Başkanı Akif Şimşek‘in açıklamaları şu şekilde: “Yüzlerce küresel ve yerel markanın içinde olduğu 250 binden fazla işletmeye hizmet veriyoruz. 20 banka ile entegre çalışıyoruz. Ulaştığımız nokta memnuniyet verici. 2020 yılı 32 milyar TL kartlı ödeme ile kapatmayı öngörüyoruz. BU büyüme hızıyla 3 yıl sonra 2023 yılında 500 bin işletmeye hizmet sağlayan ve 75-100 milyar tl aralığında kredi kartı işlemi gerçekleştiren bir büyüklüğe ulaşacağımızı tahmin ediyoruz. Son 2 yılda hizmet çeşitliliğimizi de artırdık. Artık işletmelere kartlı ödeme çözümleri sunmanın yanı sıra online banka hesap hareket konsolidasyonu (AISO), çek-senet, DBS yönetimi gibi başka finansal çözümler de sunuyoruz.

Netahsilat’ın verilerine göre 2020 yılının ilk yarısında gerçekleşen ödemelerde ilk sırada yüzde 21,4 oranında bir hacimle otomotiv sektörü yer alıyor. Otomotiv sektörünü ise yüzde 12,2’lik oranla parke/ağaç, yüzde 11,1’lik bir oranla ise yapı malzemeleri takip ediyor. Ayrıca yüzde 59,9’luk büyük bir oranla İstanbul en fazla işlem gerçekleştirilen şehir olarak dikkat çekiyor.