Küresel FinTech liderlerinden kabul edilen Paolo Sironi’nin geçtiğimiz yıllarda yayımlanan FinTech Innovation isimli kitabı, Mustafa Kemal Özbay tarafından Türkçeye çevrildi.

Paolo Sironi, FinTech dünyasının önde gelen isimlerinden birisi. Profesyonel bir analist, konuşmacı ve kitapları ile yenilikleri okuyucuları ile önden buluşturuyor.

Sironi’nin kaleme aldığı “FinTech Innovation” isimli kitaptan faydalanarak daha önce “FinTech Alanından Rekaberlik” adında bir çalışmayı FinTech İstanbul okuyucuları ile buluşturmuştuk. Mustafa Kemal Özbay’ın çevirisi ile “FinTech Innovation” kitabının Türkçeye kazandırılmasını çok faydalı bir adım olarak görüyoruz. Kitabın tanıtım metnine göz attığımızda şu ifadeleri görüyoruz;

FinTek İnovasyonu finansal teknolojinin yükselmesini ve bunun küresel bankacılık endüstrisi üzerinde giderek artan etkisini inceliyor. Arz ve talep arasındaki güç dengesi dramatik bir devrim geçirirken varlık yöneticileri tektonik bir kaymanın merkez üssünde yer alıyor. Düzenleyiciler “Zoraki arz” yönünde hareket etmek isterken, özel müşteriler ve bağımsız danışmanlar daha proaktif bir rol talep ediyor; uygulayıcılar etkin olan mekanizmaları anlayabilmek için bu bankacılık gelişimini detaylı bir şekilde incelemeye ihtiyaç duyuyor.

Bu kitap mevcut gelişimin analizini ortaya koyuyor ve ekonomik çıkarların sosyal dönüşümle çarpıştığı zaman ne olacağı konusunun iç yüzünü açıkça sunuyor. İş modelleri derinden değişiyor ve etki beklenilenin çok ötesine ulaşıyor. Bankacılığın demokratikleşmesi varlık yönetimi sektörünü daha etkin ve müşteri odaklı danışmanlık sürecine doğru toptan değiştiriyor. Bu değişimlere ayak uydurmak, dünyanın her yerindeki finansal danışmanlar için hayatta kalma becerisi hâline geldi.

Sosyal medya, büyük veri analizleri ve dijital teknoloji; birçokları tarafından değişmesi zor olarak kabul edilen bankacılık sektörünü rahatsız ediyor. Bu kitap şimdiden başlamış olan çok büyük değişimleri resmederek o varsayımı paramparça ediyor ve gelmekte olan değişim hakkında fikir önderlerinin sezgilerini sunuyor.

FinTek İnovasyonu isimli kitabı buradan satın alabilirsiniz.