Hisse senedi alım satım işlemlerine yönelik borsa uygulamaları hızla büyüyor. Bu alanda hizmet veren ABD merkezli FinTech girişimi Robinhood, Mart ayında 60 milyon dolar kâr açıkladı. Ancak bu yükseliş, finansal okur yazarlık için önemli bir ihtiyacı beraberinde getiriyor.

Fintech Futures editörlerinden Ruby Hinchliffe, kaleme aldığı makalesinde önemli bir noktaya dikkat çekiyor. Hinchliffe borsa işlemlerine izin veren mobil ve web tabanlı uygulamalardaki yükselişe dair örnekler sunuyor; Avustralya merkezli borsa uygulaması Stake içinde gerçekleşen işlem sayısı, bu senenin Mart ayında Aralık 2019’a göre dokuz kat arttı ve Kanadalı Wealthsimple Trade, haftada ortalama 7.000 yeni kullanıcı kazandı.

Hinchliffe bu noktada hisse senedi işlemlerine izin veren uygulamalardaki bu yükselişin, bu hizmetlere güç veren genç kullanıcılar için eğitim boşluğu yarattığını düşünüyor.

Haziran ayında Robinhood üzerinde işlem yapan bir genç olan Alexander Kearns, 730.165 dolarlık borcu olduğunu düşündükten sonra intihar etti. Bu trajedi FinTech’lerin yatırımcılarını eğitmede oynaması gereken rolü ortaya çıkartıyor.

Invstr CEO’su Kerim Derhalli FinTech Futures’a verdiği demecinde, “Duygusal ve beşeri sermayeyi yok etmek istiyorsanız, vadeli opsiyon işlemlerine odaklanırsınız” ifadelerini kullanıyor ve ekliyor, “Bu zihniyet tüketicilere ve endüstriye büyük bir kötülük yapıyor, FinTech’ler bundan daha iyi olmalı.”

Yaklaşık otuz yıldır JPMorgan ve Deutsche Bank gibi kurumlarda çalışmış bir bankacı olan Derhalli, bazı FinTech’lerin büyük finansal firmaların yüzyıllar süren başarı noktasına kısa sürede eriştiğini düşünüyor: yoksullardan almak ve zenginlere vermek.

Invstr, odak alanını eğitim odaklı ticaret ve yatırımlara yöneltmiş. Bu model işletmeye çok fazla para kazandırmıyor, ancak ne yaptığını bilen kullanıcılar yetiştiriyor.

Mevcut içerikler yetersiz

Robinhood’un web sitesinde, kullanıcıların blog içeriklerini okuyabileceği bir ‘Öğren’ sekmesi var. Şirket her ay ortlama 20 ila 25 arasında içerik yayımlıyor. Bu içeriklerin başlıkları; “20’li yaşlarımdayım – yatırıma nasıl yaklaşmalıyım?” gibi olanlardan çok daha karmaşık konulara dek uzanıyor.

Bu inkar edilemeyecek kadar çok içerik anlamına geliyor ve anlaşılması kolay bir şekilde sunuluyor. Ama kaç kullanıcı bu içeriklerin orada olduğunu biliyor? Ve ne olursa olsun kaç kişi bu içeriklerdeki tavsiyelere uyuyor?

Teminatsız karmaşık işlemler

Robinhood ve benzeri servilerin pek çoğu, kullanıcılara bireysel hisse işlemleri yapmanın ucuz bir yolunu sundu.

Ancak Florida’daki avukat Mike Taaffe, şimdiye kadar uygulama ile ilgili deneyimleri hakkında en az 20 Robinhood kullanıcısıyla konuşmuş ve şöyle diyor, “Gerçekten ne yaptığını bilmeyen çok sayıda genç tüm varlıklarını hiç bir engel ile karşılaşmadan yatırabiliyor.”

Taaffe’ye göre bankalar belli miktarda teminat göstermek zorunda. Robinhood gibi platformlardaki yatırımcıların da korunması gerekli ancak bunu teminat almdan yapmanın kolay bir yolu var; kullanıcılar kayıt olduklarında deneyim seviyelerinin belirlenmesi.

Yeni bir alan açılıyor

Dijital dünya ile birlikte finansal servislere erişim yöntemleri de gelişiyor. Ancak bu durum daha fazla sorumluluk ve dikkat gerektiren yeni alanlar açıyor. Finansal okur yazarlık bunlar içinde en önemli başlıklardan bir tanesi. FinTech’lerin bu alanlarda daha fazla mesuliyet alması ve çözüm sunması gerekiyor. Elbette bu kendi başına da bir fırsat alanı yaratıyor. Kamu kurumları ve STK’lar bu noktada daha fazla görev alırken FinTech’ler ile iş birliğine gitmeleri en doğru seçenek. Elbette sektörün kendi ekosistemi için bütünleşmesi ve ortak akıl ile hareket etmesi de önemli.

KaynakFintech Futures