Açık Ödemeler Koalisyonu (Open Payments Coalition – OPC) lideri Ripple Labs, daha fazla yerel şirketin koalisyonun kısa süre önce devreye alınan evrensel ödeme kimliğinin (PayID) bir parçası olmasını sağlamaya çalışıyor.

OPC tarafından geçen ay, dünya genelinde para gönderme ve alma sürecini basitleştirmek için geliştirilen, PayID tanıtılmıştı. Koalisyonun o dönemde 40’ın üzerinde üyesi bulunuyordu.

Koalisyonun başkanlığını sürdüren Ripple’ın Güneydoğu Asya Başkanı Kelvin Lee, BusinessMirror’a bir açıklama yaparak, “PayID’i ürünlerine entegre etmek için ne kadar çok organizasyonu bünyemize katarsak PayId o denli güçlü olacak” ifadelerini kullandı.

Ripple, yeni kurulan ağ ile PayID’nin dünya çapında 100 milyon tüketiciye ulaşabileceğini belirtiyor. Bu sistemin, kapalı ödeme ağlarından kaynaklanan problemleri çözmesi hedefleniyor.

PayID, “banka hesabı, yönlendirme veya kredi kartı numarası gibi” garip ve sezgisel olmayan bir adrese karşı okunması kolay bir adres yoluyla kişilerin para aktarmasına izin vermeyi hedefliyor.

PayID hizmetlerinin sadece rahat ve hızlı değil, aynı zamanda sınırötesi ötemelerde de hem gönderenlere hem de alıcılara maliyetlerden tasarruf sağlaması bekleniyor.

PayId ile alakalı daha fazla bilgiye resmi web sitesi üzerinden ulaşılabilir.