Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin tarafından onaylanan yasa ile Rusya’da kripto paralar yasal statü kazandılar. Ancak bir ödeme aracı olarak kullanılmalarının da önü kapatıldı.

Rusya haber ajansı RIA Novosti’nin verdiği bilgiye göre, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in dijital finansal varlık (DFA) işlemlerini düzenleyen tasarıyı imzaladı. 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

Yasa, kripto para birimlerine, “Rusya Federasyonu’nun veya yabancı bir devletin para birimi olmayan ve yatırım olarak kabul edilebilecek bir elektronik veri” olarak tanımlıyor. Rusya haber ajansı TASS’ın verdiği bilgiye göre kripto paralar “herhangi bir mal ve hizmet için ödeme yapmak amacıyla kullanılamaz.”

Yasa ile kripto varlıklar için “sermaye talepleri, kıymetli menkul kıymetler altındaki hakları kullanma yeteneği, halka açık olmayan bir hisse senedine katılma hakları ve bir kararda belirlenen kıymetli menkul kıymetlerin devrini talep etme hakkı içeren dijital hak araçları” sınırlarını çiziyor. TASS’ın verdiği bilgilere göre, bu varlıklar satılabilir, satın alınabilir, takas edilebilir ve rehin verilebilir. Ancak, ödeme aracı olarak kullanılamazlar.

Rus bankaları ve borsaları, Rusya Merkez Bankası’na kayıt olmaları kaydıyla dijital finansal varlıkları için borsa ve saklama hizmetleri verebilecekler. Rusya Merkez bankası bu çerçevede, ilgili tüm kayıtları tutma ve aracı operatörleri denetleme yetkisine sahip oluyor.

Rusya’daki bireyler ve tüzel kişiler, kripto para sahipliklerini ve bunlar ile yapılan işlemleri yasal kanallardan beyan ettikleri takdirde, oluşabilecek problemlerde mahkemelere başvurma imkanına sahip olacaklar. Aksi takdirde yasal merciler bu gibi talepleri dikkate almama hakkına sahip olacak.

Yasa şu anda “belirteç (token)” ve “madencilik” gibi kripto para birimi ile ilgili terimleri içermiyor. Duma Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov verdiği bir demeçte bu gibi kavramları ele alan ikinci bir yasa tasarısı üzerinde çalışıldığını ve detaylı bir düzenlemenin daha geleceğini açıkladı.

Görünen o ki Rusya çok geç kalmadan ilk adımı atmak istedi bu alanda çalışmalarına devam edecek. İlgili yasa tasarısı ile alakalı daha detaylı bilgi Rus hükümetinin resmi internet portalında bulunuyor.

KaynakBitcoin.com