Diğer dijital bankalar salgın sırasında ayakta kalmakla mücadele ederken Starling Bank 2020’nin sonunda kârlılığa ulaşma yolunda ilerliyor. Yeni nesil bankanın en büyük rakibi Monzo’da da işler pek iyi gitmiyor.

Müşterilere gönderilen bir yatırımcı mektubunda Starling Başkanı Anne Boden‘ın açıklamaları şöyle: “2019 Kasım ayında mali yılımızı kapattığımızda 926.000 perakende hesabı, perakende hesabı ve 82.000 ticari veya tüccar hesabı açıldı. Mevduatları 1 milyar sterlinin biraz üzerinde tuttuk. Şimdi ise 9 aydan daha kısa bir sürede 1,5 milyondan fazla hesap açtık. Bunlardan 1,25 milyonu perakende cari hesabı, 200.000’i küçük ve orta ölçekli işletmeler, yaklaşık 90.000’i ise euro ve ABD doları hesabı. Temmuz sonu itibariyle ise mevduatlarımız 3 milyar sterlin seviyesine ulaştı.

Boden yeni nesil bankanın her 35 saniyede yeni bir hesap açtığını ve aktif bir perakende müşterisinin ortalama bakiyesinin yaklaşık 1500 sterlin olduğunu da sözlerine ekliyor. KOBİ cephesinde ise limited şirketler 15.250 bağımsız tüccarlar ise 2850 sterlin civarında para tutuyor.

2020 yılında mevcut yatırımcılardan 100 milyon sterlin daha yatırım toplayan banka, 1 milyar sterlinle yerleşik bir kredi veren haline geldi. Kasım 2019’dan bankanın beri gelirlerinde ciddi bir artış gördüklerini de ifade eden Boden, 2020’nin sonunda bir kırılma yaşayabileceklerini söylüyor.

Starling’in pandemiye rağmen süren bu güçlü ilerleyişi rakibi Monzo için pek geçerli değil. Müşteri edinme yoluyla büyüyen Monzo, özellikle genç kullanıcılarını ücret ödeyen müşterilere dönüştürme konusunda sıkıntı yaşamaya devam ediyor. Bu yıl 113,8 milyon sterlin kayıp açıklayan Monzo’da durumlar iç açıcı görünmüyor.

Haziran ayındaki 60 milyon sterlinlik yatırım turunda firma Covid-19 öncesi 2 milyar sterlinlik değerlemesinde yüzde 40’lık büyük bir indirimi kabul etmek zorunda kaldı. Starling geçtiğimiz mali yılın sonundan bu yana ekibine 352 kişi katarken Monzo önce 285, sonra ise 295 personelini işten çıkarmak zorunda kaldı.

Boden gönderdiği mektupta en büyük rakiplerinin içinde bulunduğu duruma da göndermek yaparak pandemi döneminde kendilerinin iş modellerine odaklandığını ve kârlılığa giden net bir yolu olmayanların açığa çıktığı söylüyor. Boden mektubunu şu sözlerle bitiriyor: “Finansal kriz sırasında Warren Buffet’in söylediği şeyi hatırlayalım, ‘Kimin çıplak yüzdüğünü sadece dalga geçtiğinde fark edersiniz.'”

Covid-19 nedeniyle Monzo’nun kayıpları büyüdü

KaynakFinextra