Japonya’da hükümetin COVID-19 salgını sırasında elektronik ödemeleri ve çevrimiçi alışverişi teşvik etmesi sonucu 16 haneli kredi kart numaraları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Japonya Tüketici Kredi Birliği’nin verilerine göre Mart 2019’da ülkede 283 milyon adet kredi kartı vardı. Kredi kartı sayısı her yıl toplam yüzde 2 oranında artıyor, ancak hükümetin elektronik ödeme teşviki ve COVID-19 neden olduğu karantina sonrasında bu artış ülkeyi numara kıtlığına götürdü.

Japonya’da yaklaşık 280 kredi kartı şirketi var ve bunların büyük çoğunluğu Visa, Mastercard ve JCB gibi uluslararası markalarla ortaklık yaptıkları için 16 haneli kartlar çıkartıyor. Kartlardaki İlk altı rakam ülkeyi, markayı ve kartı veren kuruluşun türünü ve diğer öğeleri temsil eder. Kalan haneler ise kredi kartı şirketlerinin kendileri tarafından işlenir ve kart sahibinin hesap numarası, üyelik türü gibi bilgileri gösterir.

Japonya ödeme endüstrisi, numara kıtlığı sorununun çözümünü basamak sayısını artırmakta görüyor: “Sorunla başa çıkmanın tek gerçek yolu basamak sayısını artırmaktır. Önümüzdeki 10 yılın ilk yarısında büyük olasılıkla basamak sayısını artırmaya doğru bir kayma olacaktır.

Ancak basamak sayısını artırmak kolay bir iş olarak görülmüyor. Habere göre, sahteciliğin önlenmesi için sistemi yeniden yapılandırmak ve denemeler yapmak için gereken maliyetler 100 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında değişebilir. Bir kart şirketinin üst düzey yetkilisinin konuya yönelik açıklaması ise şöyle: “Mümkün olduğunca basamak sayısını artırmaktan kaçınmak istesek de, sonuçta tek seçeneğimizin masraf yükünü kendi başımıza üstlenmek olduğunu düşünüyorum.”

Kart hanesi sayısının artırılması durumunda, mevcut 16 haneli kartların hepsinin yeni kartlara dönüştürülmesinin gerekip gerekmediği veya iki türün yan yana var olup olamayacağının sektör içinde tartışılması bekleniyor.

Kredi kartı dolandırıcılığı, kimlik hırsızlığı suçlarında zirvede

KaynakMainichi