Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Türk milletinin düşman işgali altında verdiği, bugün bu alfabeyi ve dili kullanıyorsak bunu borçlu olduğumuz kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesini anmadan, Zafer Bayramı’nı kutlamadan gelişmelere geçmek olmaz. Başkomutan unvanıyla cephede ordusunu zafere taşıyan Mustafa Kemal Paşa’ya ve Türkiye olabilme mücadelemizde vatanı için canını hiçe sayarak düşmanla çarpışan kahraman Türk askerine minnet duygularımı bir kez daha sunar, hepimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlarım…


Geçelim gelişmelere… Açık bankacılıkla başlıyoruz. Hesap bilgilerine erişimle birlikte açık bankacılığın şu ana kadar en sık kullanılan iki fonksiyonundan biri olan ödeme başlatma servislerinin kullanımı artıyor. Fintech’lerin bankalara entegre olmasını sağlayan TrueLayer, pandemi döneminde ödeme başlatma API’larının kullanımının 8 katına çıktığını açıkladı.

Facebook’un geçtiğimiz aylarda dev bir yatırım yaptığı Jio Platforms, bu kez bir mobil ödeme yöntemiyle karşımıza çıktı. Jio Platforms bünyesindeki telekom şirketi Jio Reliance, UPI tabanlı ve hem NFC hem QR kodlu ödemeleri destekleyen Jio Pay’i kullanıma sunuyor.

ING ile süpermarket zinciri Albert Heijn, banka hesabı bilgilerini token’lara dönüştürerek hesap üzerinden gerçekleşen ödemelerde güvenlik düzeyini arttırmayı hedefliyor.

Hindistan’a dönüyoruz. ICICI Bank, gelirini tarımdan sağlayanların yaptığı kredi başvurularında saha ziyaretleri yaparak arazileri inceliyor ve gelir tahmininde bulunuyor. Bu kredi değerlendirme sürecinde uydu görüntülerinden yararlanacağını açıklayan banka, süreçteki insan ihtiyacını azaltarak verimlilik artışı sağlamayı hedefliyor.

Finans dünyasında kuantum teknolojisinin kullanımına yönelik çalışmaların sayısı artıyor. Güney Kore bankalarından DGB Daegu Bank, SK Telecom ile yaptığı işbirliği kapsamında mobil bankacılık süreçlerinde güvenliği arttırmak için kuantum kriptografi teknolojisini kullanacak.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…


1. TrueLayer: “Salgınla Birlikte Ödeme Başlatma API’larının Kullanımı 8 Katına Çıktı”

Bankalarla üçüncü taraflar arasında köprü görevi gören açık bankacılık girişimi TrueLayer, COVID-19 ile ödemelerin dijitalleşmesinin açık bankacılık işlemlerine de yansıdığını açıkladı.

Ödeme başlatma API’ının kullanımına dair verileri paylaşan TrueLayer, bu API ile yapılan ödeme işlemlerinin karantina günlerinde 8 katına çıktığını açıkladı.

•Salgın öncesinde aynı API’ın kullanımındaki aylık artış %44 seviyesindeydi.

•Büyümenin %88’lik kısmı Lloyds, Barclays gibi geleneksel bankalarla çalışan kişilerden kaynaklandı.

•Banka hesapları üzerinden üçüncü taraflar kanalıyla ödeme yapılmasını sağlayan ödeme başlatma hizmeti; işlem ücretlerinin düşük olduğu, hızlı ve güvenli bir ödeme deneyimi sunuyor.

•Ödeme başlatma API’ı kullanılan işlemlerin yarısı TrueLayer tarafından gerçekleştiriliyor.

•TrueLayer’in ödeme başlatma API’ı Revolut, ANNA Money, Nutmeg, Stake gibi şirketler tarafından kullanılıyor.

Kaynak: Payments Cards and Mobile, Finextra, FS Tech

2. Reliance Jio, NFC ve QR Kod Ödemeleri Destekleyen Jio Pay’i Test Ediyor

Hindistan’ın en büyük mobil operatörü Reliance Jio, UPI tabanlı ödeme hizmeti Jio Pay’i test etmeye başladı.

QR kodla ödemeleri destekleyecek olan Jio Pay’e anlaşmalı bankaların Visa ve Mastercard logolu debit ve kredi kartları da eklenebilecek.

•Telefonunun modeli JioPhone olan kişiler, kartlarının token’laştırılmasıyla mobil temassız ödeme de yapabilecek.

•Anlaşılan bankalar: Axis, ICICI, HDFC, Standard Chartered, IndusInd, SBI, Kotak, YesBank, RBL Bank.

•Bünyesinde Reliance Jio’yu bulunduran Jio Platforms, Nisan ayında Facebook’tan 5,7 milyar dolar yatırım almıştı.

Kaynak: NFCW

3. ING ve Albert Heijn, Online Ödemelerde Banka Hesabı Bilgisi Yerine Token Kullanacak

ING, Hollanda’nın süpermarket zincirlerinden Albert Heijn ile yaptığı pilot çalışma kapsamında online ödemelerde banka hesabı bilgisi yerine token’ların kullanılacağı çözümü test ediyor.

•Hassas olarak değerlendirilen banka hesabı bilgileri yerine hassas olmayan sayı dizilerinin kullanılacağı tokenization işlemi ile ödemelerin daha basit ve güvenli hale gelmesi amaçlanıyor.

•Bu adım sayesinde işyerlerinin banka hesap bilgisi gibi hassas bilgileri tutması ve saklaması gerekmeyecek.

•Müşterinin onay vermesi ile bir işyeri; müşteri adına, sadece o işyerinin online kanallarında kullanılabilecek token üretilecek. Token’ların yönetimi ise işyerinin veya ING’nin uygulaması üzerinden yapılabilecek.

•Müşteriler, ödemenin tamamlanması için parmak izi veya yüz tanıma gibi ek doğrulama adımlarını da sürece ekleyebilecek.

•Çözüm kapsamında Mastercard tarafından geliştirilen ve token’ların üretilmesini, dağıtılmasını, okunmasını sağlayan standart kullanılacak.

Kaynak: NFCW

4. ICICI, Kredi Başvurularını Değerlendirirken Uydu Görüntülerinden Faydalanacak

Hindistan bankalarından ICICI, bir süredir kredi değerlendirme süreçlerinde uydu görüntülerinden yararlanmaya yönelik denemeler yapıyor.

•500 köyde denenen çözüm kapsamında uydu verisiyle elde edilen arazi, sulama ve mahsul vb. parametrelerle demografik ve finansal göstergeler harmanlanıp kredi başvuruları değerlendiriliyor.

•Bugün bu süreç, banka adına yetkililerin ilgili alanı ziyaret etmesi ve geleceğe dair gelir tahmini yapmasıyla gerçekleşiyor.

•Tarım alanında hizmet veren fintech’lerle işbirliği yapılarak geliştirilen çözümün kullanıldığı köy sayısının 63 bine çıkarılması planlanıyor.

Kaynak: Finextra

5. SK Telecom ile İşbirliği Yapan DGB Daegu Bank, Kuantum Kriptografi Teknolojisi ile Mobil Bankacılık İşlemlerinde Güvenlik Seviyesini Arttıracak

SK Telecom ile işbirliği yapan DGB Daegu Bank, IM Bank isimli mobil uygulamasının güvenliğini 5G kuantum kriptografi ile arttıracak.

•Samsung ve SK Telecom, mayıs ayında kuantum rassal sayı üreticisine (QRNG — Quantum Random Number Generator) sahip olan dünyanın ilk akıllı telefonu Galaxy A Quantum’u kullanıma sunmuştu.

•Bankanın, bu cihaza sahip olan müşterilerinin hesap açma ya da para gönderme işlemlerinde tek kullanımlık şifre üretim adımında kuantum teknolojisini kullanacağı açıklandı. Deutsche Telekom ve İtalyan TIM gibi telekom şirketlerinin de kuantum teknolojisi üzerine çalışmaları bulunuyor.

Image for post

Kaynak: Finextra, NFCW, Total Tele, SamMobile

Haftanın FinTech Gündemi - 30.08.2020
2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.