Geleceğin finansal altyapısını şekillendirecek stratejik projeler yürüten Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dijital para ile ilgili yapılacak araştırmalar için takım arkadaşları arıyor.

Merkez Bankasının yenilikçi teknolojiler alanındaki hedeflerini gerçekleştirmesi 2020 yılının başında kurulan Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü, merkez bankacılığının geleceğini etkileyecek konularda araştırma ve geliştirme (ArGe) faaliyetlerini yürütmek, bu faaliyetler neticesinde en iyi uygulama örneklerinin ve ilgili teknolojik alt yapıların ülkemize kazandırılmasını sağlamayı hedefliyor.

Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü finans dünyasındaki son yılların en tartışmalı konularından biri olan dijital paraya ilişkin Ar-Ge projeleri de yürütüyor. Kurum bu bağlamda Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü’nde çalışmak üzere alanında uzman ekip arkadaşları arıyor.

TCMB’nin paylaştığı iş ilanına göre başvuru şartları şöyle:

  • 01.01.1986 ve daha sonra doğmuş olmak.
  • Son başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde yapılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işe alım sınavlarının komisyon mülakatı aşamasında elenmemiş olmak.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına alınacak kişilerde aranan genel şartları sağlamak.
  • En az dört yıllık eğitim veren Türkiye veya yurt dışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulunca tanınmış yükseköğretim kurumlarının bilgisayar mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektrikelektronik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, kontrol ve otomasyon mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, endüstri mühendisliği, işletme mühendisliği, matematik, matematik mühendisliği, uygulamalı matematik, finans mühendisliği, finansal matematik, kriptoloji, fizik, veri bilimi, yapay zeka programlarında lisans ya da lisansüstü eğitimini tamamlamış olmak.
  • Son başvuru tarihi itibarıyla son beş yıl içinde yapılan; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) veya Elektronik Yabancı Dil Sınavından (e-YDS) en az 70 İngilizce puanı veya Test of English as a Foreign Language Internet-Based Test sınavından (TOEFL-iBT) en az 84 puan almış olmak.

İşe alım, Genel Yetenek Sınavı, Yazılı Meslek Sınavı, Kişilik / Yetkinlik Testleri ve Komisyon Mülakatı sürecinden oluşuyor. Son başvuru tarihi ise 28.09.2020 saat 17:30 olarak belirlenmiş. Başvurular insankaynaklari.tcmb.gov.tr üzerinden yapılabilecek.

Aranan niteliklere ve ilanın diğer detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.