Türkiye’nin ilk ve tek FinTech servis platform sağlayıcı (FaaS) şirketi Birleşik Ödeme, 10 yaşında.

Türkiye’nin önde gelen kurumlarına ve küresel FinTech’lere dijital cüzdan, sanal veya fiziksel ön ödemeli kart, yurtiçi ve yurtdışı para transferi, online/offline tahsilat ve kiosk/akıllı kasa çözümleriyle birlikte stratejik çözüm ortaklığı sunan Birleşik Ödeme, 10 yılı geride bıraktı ve birçok başarıya imza attı.

2019 yılının son çeyreğinde Fibabanka’nın teknoloji ve yatırım kolu Finberg’den yatırım alarak Türkiye’nin ilk banka ortaklığına sahip FinTech şirketi konumuna gelen ve büyümesini hızlandıran şirket, bu yıl 6.5 milyar TL işlem hacmi ve 3 milyon son kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. 2015 yılında elektronik para ve ödeme hizmetleri lisansını alan Birleşik Ödeme; FinTech-as-a-Service (FaaS) vizyonu ile “dijital finansallaşma” alanında kurumlara sunduğu kişiselleştirilmiş çözümler ve stratejik iş birlikleriyle uluslararası bir şirket olma yolunda ilerliyor.

Birleşik Ödeme, 10. Yaşını Kutluyor

Birleşik Ödeme’nin sektördeki yolculuğu, 2010 yılında kurulup Ankara’da su ve doğalgaz ödemeleri için 7/24 hizmet verecek önemli bir alternatif kanal yaratan self servis kiosk hizmeti ile başladı. Mevcut durumda Ankara’nın su ve gaz tahsilatının yüzde 80’den fazlasını yapan Birleşik Ödeme; Manisa, Tekirdağ gibi Aksaray gibi diğer illerde de faaliyet gösteriyor ve bu alanda halen pazar liderliğini koruyor.

2015 yılında kanun çıktığında, elektronik para ve ödeme lisansını alan ilk şirketlerden biri olarak lisansı kapsamındaki faaliyetlerine başladı. TransferWise ve Remitly gibi ‘unicorn’ olarak kabul edilen uluslararası para transferi şirketlerinin Türkiye’deki tek iş ortağı konumuna geldi. Daha sonra bankalarla iş birliği yaparak Türkiye’nin en çok banka entegrasyonu bulunan FinTech şirket oldu ve bu altyapı ile EFT saatleri dışında 7/24 para transferine imkan veren Nöbetçi Transfer ürününü hayata geçirdi.

2018 ve 2019 yıllarında sektöre getirdiği inovasyonla alanında birçok ödül alan Nöbetçi Transfer’in hayata geçişi, Birleşik Ödeme’nin bugün sahiplenmiş olduğu FinTech-as-a-Service (FaaS) vizyonunun temellerini attı. Banka entegrasyonları ve elde edilen ürün geliştirme deneyimi, FinTech servis platform sağlayıcı altyapısı ile kurumlara sunduğu kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetlerin kapsamını genişleterek her gün son teknoloji ile yeni ürünler ortaya koyabilme yetkinliğinin önünü açtı.

Birleşik Ödeme, mevcutta 5 ana dikeyde çözüm önerileri sunuyor: self servis kiosk & online akıllı kasa çözümleri, para transferi, dijital cüzdan & ön ödemeli kart ve tahsilat.

Birleşik Ödeme, 10. Yaşını Kutluyor

Tüm sektörlerin dijital ve finansal dönüşüme uğradığı günümüz ekonomisinde artık Fintech servis platform sağlayıcı (FaaS) şirketler, kurumlar için en önemli çözüm ortağı konumuna geliyor. Yaratılan katma değerin farkındalığıyla “kurumların finansallaşması” olarak adlandırdığımız dijital ve finansal dönüşüm sürecine, kurumlar artık eskisinden çok daha fazla dahil olmak istiyor.

Yeni gelir kalemleri yaratılması, sahip olunan müşteri tabanına ve potansiyel müşterilere daha kolay erişim sağlaması ve veri takibi ile mevcut müşteri/bayi sadakatini artırılması potansiyellerine bu stratejik çözüm ortaklıklarının oldukça pozitif etkileri oluyor.

FinTech ürün ve servislerinin geliştirme maliyeti, inovatif projeler için gereken kalifiye insan kaynağı, risk yönetimi, regülasyonla uyumluluk ve fraud riskinin önlenmesi gibi faktörlerin bu süreci maliyetli ve zaman alıcı bir hale getirmesi, kurumların bu dönüşümü tek başına yapmayı tercih etmemelerine yol açıyor. Birleşik Ödeme ise sektöründe lider firmaların dijital finansallaşma süreci kapsamındaki projelerde iş birliği yaparak Türkiye’de bu alana öncülük ediyor.

Birleşik Ödeme, son teknolojiyi ürünlere adapte etme, hızlı entegrasyonlar ile hayata geçirme üzerine kurulu çevik inovasyon altyapısını, en verimli şekilde kullanmış FinTech şirketlerinden biri. Bugüne kadar, unicorn değerlemesindeki uluslararası para transferi şirketleri, global teknoloji şirketleri gibi küresel çapta önde gelen firmalara çözüm ortaklığı sağladı.

Finansal dönüşümün tamamlayıcı ve kaçınılmaz olduğu yeni dünyada Birleşik Ödeme, FinTech-as-a-Service (FaaS) vizyonu odağında bütüncül çözümler üretmeye ve yeni ürünler ortaya koymaya devam ediyor.

Birleşik Ödeme, 10. Yaşını Kutluyor