Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

BigTech şirketlerinin finansa gösterdiği ilgi bankaların gelirleri üzerinde risk oluşturuyor. Bu oyuncular içerisinde bir adım öne çıkan Apple’ın iPhone’larda ve Apple Watch’larda yer alan NFC antenini bankaların kullanımına açmaması yıllardır tartışma konusu olmuştur ancak bugüne kadar uygulamada herhangi bir değişiklik olmamıştı. Son dönemde bu konuda sıcak gelişmeler yaşanıyor. Almanya’da makul bir ücret karşılığında Apple’ın NFC antenini bankalara açmasını gerektirecek bir düzenleme meclisten geçmişti. Kısa süre önce ise Avrupa Komisyonu, Apple Pay’in uygulamalarını mercek altına aldı. Bu konuda en taze gelişme ise Avrupa Komisyonu’nun raporunu kısa süre içerisinde paylaşacağı ve Avrupa Birliği’nin cihaz üreticilerinin ödeme altyapılarını rakiplerine açmasını sağlayacak bir düzenleme yapacağı şeklindeki söylentilerin gündeme gelmesi oldu. Bu iddialar gerçeğe dönüşürse bankalar da iPhone ve Apple Watch’lar için geliştirdikleri uygulamalarda temassız ödeme deneyimi sunabilecek. Bugün Apple, Apple Pay’e katılan bankalardan işlem başına ücret alıyor. Rekabetin artacağı bir ortamda Apple’ın nasıl bir yol izleyeceği merakla izlenecektir. Mobil ödemelerde kartlar yeniden karılır mı? Birlikte göreceğiz.

ABD ile Çin arasındaki anlaşmazlıkların ucu WeChat’e dokundu. Ticaret Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda Apple’ın ve Google’ın uygulama mağazalarından WeChat uygulaması kaldırılacak ve işletmeler WeChat ile ödeme alamayacak.

Nakitsiz ödemelerin yaygınlaşması, ödeme teknolojileri adına bir gelişmişlik göstergesi olsa da son dönemde düzenleyiciler, dijital ve finansal okuryazarlığı düşük olan kişilerin nakde erişiminin zorlaşmamasına özen gösteriyor. İngiltere’deki düzenleyici kurum FCA de bunlardan biri. FCA, şube ve ATM kapatma kararı alırken bankaların artık kendisine rapor sunmasını istiyor.

Tesco Bank ve Vanquis Bank geride kalan hafta içerisinde açık bankacılık tabanlı benzer çözümlerini kullanıma sundular. Kredi kartı borçlarının farklı bankalardaki hesaplardan ödenmesine imkan verecek olan bankalardan Tesco, Mastercard’ın Pay by Bank çözümü ile entegre olurken Vanquis, NatWest’in Payit çözümünü tercih etti.

Yüz tanıma teknolojisinde zaman zaman hatalı eşleştirmeler olabiliyor. Bunun bir soruna dönüşmesini istemeyen Macaristan merkezli PeasyPay, yüz tanıma ve avuç içi biyometrisini birlikte kullandığı çözümünü Avrupa’da yaygınlaştırmaya başladı.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…


1. ABD, WeChat İşlemlerini Yasakladı

ABD ile Çin arasında bir süredir devam eden ve kısa sürede sona ereceğe benzemeyen ticaret savaşları ödemeler alanına da sirayet etti. Merkezinde TikTok’un olduğu tartışmalar kapsamında ABD Ticaret Bakanlığı, ulusal güvenliği koruma gerekçesiyle WeChat işlemlerinin yasakladığınıduyurdu.

•Bu doğrultuda Apple ve Google, 20 Eylül’de uygulama mağazalarından WeChat uygulamasını kaldırdı. Buna ek olarak WeChat üzerinden fon transferi ve ödeme işleme işlemlerine onay da verilmeyecek.

•ABD yetkilileri, hem Tiktok’un hem de WeChat’in kullanıcılardan konum ve tarama verilerini topladığı ve bu şirketlerin Çin’de istihbarat servisleriyle işbirliği içinde olduğuna dikkat çekiyor.

•Son dönemde uluslararası yaygınlaşma adına önemli adımlar atan ve ABD’de çok sayıda işbirliği yapan Tencent bünyesindeki uygulamanın bu yöndeki adımları şimdilik çöpe gitmiş olacak.

Kaynak: Finextra, CNBC

2. İddia: Avrupa Komisyonu Apple’ın NFC Antenini Bankalara Açmasını İsteyecek

Avrupa Komisyonu,Apple Pay uygulamalarında rekabete aykırı bir durum olup olmadığını incelemek üzere haziran ayında resmi soruşturma başlatmıştı. Bu kapsamda en merak edilen soruların başında bankalara NFC antenine erişim izni verilip verilmeyeceği geliyor. Halihazırda iPhone ve Apple Watch’lerde NFC antenini sadece Apple Pay kullanabiliyor, dolayısıyla bankalar bu cihazlardaki uygulamalarında müşterilerine temassız ödeme özelliğini sunamıyor.

•Yapılan soruşturma çıktılarının komisyon tarafından gelecek hafta raporlanacağı ve buna paralel olarak Avrupa Birliği’nin, cihaz üreticilerinin NFC antene erişimi kısıtlamasını önleyen kurallar çıkarmayı değerlendirdiği iddia edildi.

•Erişim izninin yaratabileceği güvenlik risklerini de araştıran Avrupa Komisyonu, bu erişim hakkına kimlerin hangi koşullarda sahip olacağını da belirleyecek.

•Avrupalı düzenleyicilerden görüş toplayan komisyon, gerekli düzenleme değişikliklerine 2022 yılının ortasına kadar karar verecek.

Kaynak: Bloomberg, NFCW

3. Bankalar, Şube ve ATM Kapatma Kararı Alırken FCA’e Rapor Sunacak

Nakitsiz ödemelerin yaygınlaşması ve bankacılık işlemlerini dijital kanallar üzerinden yapanların sayısının artması, bankaları şubelerini ve ATM’lerini kapatma yoluna itiyor. Öyle ki salgınla birlikte bu süreç daha da hızlandı.

•Dijitalleşmenin yansıması olan bu dönüşüm olumlu gibi görünse de dünyanın birçok ülkesinde düzenleyici kurumlar, bireylerin nakde erişiminin zorlaşmamasını istiyor.

•Bu düzenleyicilerden biri olan İngiliz FCA (Financial Conduct Authority) bankaların şube ve ATM’lerle ilgili inisiyatiflerine dair bazı uyarılarda bulundu.

•Buna göre; şube veya ATM kapatma süreçlerinde bankalar, nihai karara varılmadan önce bu kararın müşterilerinin nakde erişimine etkisi üzerine yapacağı analizleri FCA’e sunacak.

•Kapatma kararlarının ise en az 12 hafta önceden müşterilerle paylaşılması isteniyor.

4. Tesco Bank ve Vanquis Bank, Açık Bankacılık Tabanlı Çözümlerle Müşterilerine Kredi Kartı Borçlarını Ödeme İmkanı Verecek

İskoçya merkezli Tesco Bank,Mastercard’ın açık bankacılık tabanlı çözümü Pay by Bank’e entegre oldu.

•Ağustos ayından bu yana test edilen çözüm kapsamında Tesco; müşterilerine, kredi kartı borçlarını diğer bankalardaki hesaplarından ödeme imkanı verecek.

•Tesco Bank’in, bu çözümü kredi kartı müşterilerine sunan Birleşik Krallık’taki ilk banka olduğu belirtiliyor.

•Öte yandan İngiltere’de benzer bir çözüm Vanquis Bank tarafından da hayata geçiriliyor.

•Banka, NatWest tarafından temmuz ayında hayata geçirilenPayit isimli açık bankacılık çözümü üzerinden kredi kartı borçlarının ödenmesini sağlayacak.

Kaynak: Payments Cards and Mobile, Finextra, NFCW

5. PeasyPay, Ödemelerde Yüz ve Avuç İçi Biyometrisini Birleştiriyor

PeasyPay isimli Macaristan merkezli girişim tarafından geliştirilen ve ödemelerde yüz ve avuç içi biyometrisini birlikte kullanan çözüm, Avrupa’da test edilmeye başladı.

•PeasyPay’e ait mobil uygulamayı indiren kullanıcıların, yüzlerinin ve avuçlarının fotoğrafını çektikten sonra hesaplarını bir kartla eşleştirmesi gerekiyor.

•Yüz tanıma çözümlerinde zaman zaman hatalı eşleşmeler olduğunu belirten PeasyPay, avuç içi biyometrisi ile eşleşmelerde doğruluk oranını arttırmayı hedefliyor.

•İlk etapta Budapeşte’de ve İspanya’nın Guadalajara şehrinde bazı işyerlerinde denenen çözüm önümüzdeki dönemde Glasgow Havalimanı’nda Slovenya’da bir restoranda da denenecek.

•Çözümün GDPR gibi düzenlemelerle uyumlu olduğu belirtiliyor.

Image for post

Kaynak: NFCW, eit Digital

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.