21 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren “Ödeme Hizmetlerinde TR Karekodun Üretilmesi ve Kullanılması Hakkında Yönetmelik” üzerine KPMG’nin yayımladığı bülten, yönetmeliğin ana noktalarını özetliyor.

Yönetmelik kapsamında, ödeme cihazları içerisinde birlikteliği sağlamak, yenilikçi girişimlere destek olmak, önemi günden güne artan temassız elektronik ödeme yöntemlerinin daha da benimsenmesi ve ödemelerde karekod kullanımının yaygınlaştırılması amaçlarıyla ödemeler alanı için standart bir yapı ortaya konuluyor.

Bu kapsamda yönetmelik ödeme sistemleri altyapısına yönelik yeni gelişmeleri destekleyen ve ödemelerde karekod kullanılması sürecinin uyması gereken ulusal karekod standartlarını da belirlemiş oluyor.

Karekod ile ödeme imkanı sağlayan veya sağlamak isteyen ödeme hizmeti sağlayıcılarının, ilgili yönetmelik kapsamındaki eksikliklerini 31 Aralık 2021’e kadar tamamlaması gerekiyor.

Yönetmelik kapsamında öne çıkan başlıklar ise şu şekilde sıralanıyor:

TR Karekod ve Karekod Yönlendirme Sistemi

  • Ödeme hizmeti kapsamına giren ve karekod kullanılarak yapılan her ödeme işleminde TR Karekod kullanılması gerekmektedir.
  • TCMB tarafından TR Karekod kullanılarak gerçekleştirilebilecek ödeme işlemlerine üst sınır getirilebilecektir.
  • TR Karekod’un, Karekod Üretici Koduna sahip olan ödeme hizmeti sağlayıcısı ve TCMB tarafından yayımlanan “Teknik Doküman” doğrultusunda uygun görülen ödeme sistemi işleticisi tarafından üretilmesi gerekmektedir.
  • Karekod üretici kodu, ödeme hizmeti sağlayıcısının ve TCMB tarafından uygun görülen ödeme sistemi işleticisinin talebi üzerine, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından belirlenecek ve internet sitesinde yer alacak listede duyurulacaktır.
  • Ödeme hizmeti sağlayıcıları arasında transferi sağlamak üzere BKM tarafından “Karekod Yönlendirme Sistemi” kurulacak ve işletilecektir.

Tarafların Hak ve Yükümlülükleri

  • Ödeme hizmeti sağlayıcısının, Teknik Doküman’a uygun bir karekod oluşturulmasını sağlaması ve yapılacak ödemelerin güvenli ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için yeterli önlemleri alması gerekmektedir.
  • Ödeme işleminin gerçekleşmesinin, işlemin gerçekleştiğine dair telefon, kısa mesaj ya da uygulama gibi uygun yöntemlerle en kısa sürede bilgi sağlaması gerekmektedir.
  • TR Karekod kullanılarak ödeme yapılmasına imkân sunacak işyerinin, karekodda yer alan bilgilerin bütünlüğünün korunmasına yönelik gerekli özeni göstermesi ve ödeme işleminin karekod ile yapılabileceğine dair kullanıcılarını bilgilendirmesi gerekmektedir.

KPMG Türkiye’nin hazırladığı “Ödeme Hizmetlerinde TR Karekodun Üretilmesi ve Kullanılması” ile ilgili yayına buradan ulaşabilirsiniz.