Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Bu haftaki paylaşımımda SCA’in (namıdiğer güçlü kimlik doğrulama) e-ticarete olumsuz etkisi, Kanada’daki dijital kimlik çalışmaları, Yandex ile Sberbank arasındaki işbirliğinin sona ermesinin ardından kızışan rekabet ortamı, Apple Cash Family, kredi ürünlerini demokratikleştirmeyi hedefleyen Petal’ın aldığı yatırım, açık bankacılık tabanlı bağış ve araç içi ödemelerle ilgili haberleri bulacaksınız.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

1. SCA’in Avrupa E-Ticaret İşlemlerine Etkisi 2021 Yılında 108 Milyar Euro Olacak

Avrupa’da yıl sonunda zorunlu hale gelecek olan ve ödemelerde güvenliği arttırmayı hedefleyen SCA (Strong Customer Authentication) ile 30 euro’nun üzerindeki işlemlerde iki faktörlü doğrulama yapılması gerekecek.

•Özellikle online ödemelerde sürece yeni bir adım eklenmesi anlamına gelecek olan bu durumun e-ticarete etkisinin olumsuz olacağına dair çeşitli kurumların paylaşımları olmuştu.

•Bu kurumlar arasına bireysel ödemeler alanında danışmanlık hizmetleri veren CMPSI da girdi. Kurum, SCA nedeniyle riske girecek online satış tutarını 2021 yılı için 108 milyar euro olarak hesapladı.

•CMPSI; işyerlerinin, güvenliği arttırırken kullanıcı deneyimini bozmayan çözümlere ihtiyaç duyduğunu vurguluyor.

•Avrupa’da Visa, Mastercard gibi EMVCo üyelerinin hakim olması nedeniyle kartlı ödemelerde yaygınlaşacak SCA uyumlu çözümün EMV 3D Secure 2.0 olacağı belirtiliyor.

•Yapılan testlerde 3D Secure işlemlerde siparişe dönüşme oranının %25 düştüğü ve ek doğrulamanın, işlemlerin tamamlanma süresini yaklaşık 1 dakika uzattığı sonuçlarına ulaşıldı.

Image for post

Image for post

Kaynak: Payments Cards and Mobile, CMPSI

2. Kanada, Dijital Kimlik Yapısını Test Etmeye Başladı

Kanada’da kamu ve özel sektör işbirliğiyle güvenli, sağlam ve ölçeklenebilir bir dijital kimlik ve doğrulama yapısı geliştirmek üzere 2014 yılında kurulan DIACC (Digital ID & Authentication Council of Canada), dijital kimliklerin nasıl çalışacağını tanımlayan PCTF (Pan-Canadian Trust Framework) isimli endüstri standartlarını hayata geçirdi.

•PCTF, önümüzdeki 6 ay boyunca kamu ve özel sektörden DIACC üyesi 20’den fazla kurumda test edilecek.

•Yapılan basın açıklamasında Kanada’nın dijital dönüşümü için PCTF’in hayata geçirilmesinin önemine değinen DIACC üyeleri, dijital kimliğin Kanada ekonomisine en az %3’lük katkı yapacağını öngörüyor.

•DIACC üyeleri arasında posta ofisinin yanı sıra BMO, CIBC, TD gibi bankalar ve Interac, SecureKey, Consult Hyperion, Equifax, Jumio, Onfido, Payments Canada, Trulioo gibi kurumlar da bulunuyor.

Image for post

Kaynak: NFCW

3. Yandex, Rusya’nın En Büyük Dijital Bankası Tinkoff’u 5,5 Milyar Dolar Karşılığında Satın Alıyor

Google, Amazon, Facebook, Apple gibi büyük teknoloji şirketlerinin finansa olan ilgisi giderek artarken Rusya’nın popüler teknoloji şirketi Yandex, bu dönemde sessiz kalmıştı. Yandex.Checkout ve Yandex.Money ürünleriyle aslında uzun zamandır finansal hizmetler veren Yandex, imza attığı dev satın alma ile büyük yankı uyandırdı. Ülkenin en büyük dijital bankası Tinkoff’u satın aldığını açıklayan Yandex, bu işlem için 5,5 milyar dolarödeyecek.

•Bireysel bankacılık alanında yaptığı çalışmalarla sektörde takdir toplayan Tinkoff, Sberbank gibi güçlü kurumlarla verdiği rekabette ölçeklenmekte zorluk çekiyordu.

•Yandex, ülkenin en büyük kamu bankası olan Sberbank’la yaklaşık 10 yıldır devam eden işbirliğini haziran ayında sonlandırmıştı. Alınan karar doğrultusunda Yandex, Yandex.Market isimli e-ticaret platformundaki Sberbank hisselerini 600 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Yandex.Money ise Sberbank’ın kontrolüne geçmişti.

•Ağustos ayında Yandex Go isimli Avrupa’nın ilk süper uygulamasını çıkaran Yandex, bu uygulama aracılığıyla araç çağırma, yemek teslimatı gibi hizmetler veriyor. Tinkoff satın almasının Yandex’in süper uygulamasını güçlendirmesi bekleniyor.

Kaynak: Financial Times, MarketWatch, Finovate, Payments Cards and Mobile

4. Sberbank, Teknoloji Şirketlerine Meydan Okuyor

Teknoloji şirketlerinin finansal hizmetler vermeye başladığı günümüzde “Biz banka değil, finansal hizmetler veren bir teknoloji şirketiyiz.” cümlesi, dönüşmesi gerektiğinin farkında olan birçok geleneksel banka tarafından telaffuz edildi.

•Bunlardan biri olan ve finans dışı ürünlerden elde ettiği geliri arttırmak isteyen Sberbank,Sber markası altında elektronik ürünler satmaya başladı. TV kutusu (SberBox), akıllı hoparlör (SberPortal), sesli asistan (SberSalut) gibi ürünleri satışa sunan Sber, geliştiricilerin uygulamalarını yayınlayabileceği SmartMarket isimli bir uygulama mağazasını da kullanıma sundu.

•Bu ürünlerin, Hindistan gibi farklı ülkelerde de satışa sunulması planlanıyor.

•Bu hamleyle Sberbank, Rusya’da Tinkoff’u satın alan Yandex’le vereceği yarışta güç kazanmayı hedeflerken BigTech şirketlerine de meydan okumuş olacak.

•Nüfusun 145 milyon olduğu Rusya’da Sberbank’ın 100 milyon müşterisi bulunuyor. Dijital bankacılık kullanan aktif müşteri sayısı ise 65 milyon…

Kaynak: Finextra, RT, American Banker

5. Apple Cash Family Sayesinde Çocuklar, Apple Watch’ları ile Ödeme Yapabilecek

Apple’ın akıllı saati Apple Watch için çıkardığı yeni işletim sistemi watchOS 7’da yer alan Family Setup özelliği, iPhone’u olmayan diğer aile bireylerinin Apple Watch kullanmasını mümkün kılıyor.

•Bu özellik sayesinde çocuklarınız ya da aile büyükleri, sizin iPhone’unuz ile eşleştirdikleri Apple Watch’ları ile ödeme de yapılabilecek.

Apple Cash Family çözümü sayesinde diğer Apple Watch sahibi aile üyelerine iMessage üzerinden para aktarılabilecek.

•Yapılan harcamalarla ilgili bildirim alabileceğiniz gibi Wallet uygulaması üzerinden de bu işlemleri takip edebileceksiniz.

Kaynak: NFCW, Apple

6. Dernekler, Bağışları Açık Bankacılık Tabanlı Çözümle Toplayacak

Nakitsiz ödemelerin ve dijital bağış kültürünün yaygınlaşmasıyla derneklerin topladığı bağışlar karşılığında ödediği kartlı işlem ücretlerinin payı da artıyor. COVID-19 pandemisiyle online ödemelerin artmasıyla birlikte bu ücretlerin derneklere yarattığı maliyet daha da yükseliyor.

•Maliyet anlamında kartlardan daha cazip bir yöntem olan açık bankacılık tabanlı çözümler ise e-ticaret sitelerinin yanı sıra dernek ve vakıf gibi bağış toplayan organizasyonların da ilgisini çekiyor.

•İngiltere’de Open Banking Excellence (OBE) isimli açık bankacılık topluluğunun API sağlayıcı Moneyhub ile yaptığı işbirliğiyle geliştirilen çözüm sayesinde bireyler, OBE’nin websitesindeki QR kodları okutarak doğrudan banka hesaplarındaki parayla bağış yapabilecek.

•Çözüm kapsamında bağış yapılabilen dernekler: MyBnk, SSAFA, EACH ve Bristol Inclusive Thrill Seekers.

•Bir diğer açık bankacılık girişimi TrueLayer da mayıs ayında benzer bir çözümü kullanıma sunmuştu.

Kaynak: NFCW, Tech Spark

7. Kredi Skoru Olmayanları Hedefleyen Petal, 55 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Başta milenyum kuşağı olmak üzere kredi skoru olmayan kesimi hedefleyen New York merkezli kredi kartı girişimi Petal, Valar Ventures öncülüğünde gerçekleşen C serisi yatırım turunda 55 milyon dolar yatırım aldı.

•Kredi skoru olmadığı ya da düşük olduğu için kredi ürünlerine erişmekte zorlanan gençler, göçmenler gibi kişileri hedefleyen Petal, kredi skoru yerine nakit akışlarını inceleyerek kart başvurularını değerlendiriyor.

•Kredi ürünlerini erişilebilir kılmak amacıyla 2016 yılında kurulan Petal’ın CEO’su Jason Gross, COVID-19 döneminde bankaların kredi verme konusunda çekingen davranması nedeniyle geleneksel kredi skorlarının güvenilirliğinin düştüğüne dikkat çekiyor.

Kaynak: Crowdfund Insider, Techcrunch, Finextra

8. Araç İçi Ödemeler 2025’te 86 Milyar Dolara Ulaşacak

Teknolojideki gelişmeleri yakından takip eden otomotiv sektöründe araç içi paneller dijitalleşirken bu panellerle yapılabilen işlem seti de zenginleşiyor.

•Bu işlemlerden biri de ödemeler… İnovatif otomotiv şirketleri, yeni kasa otomobilleri üzerinden akaryakıt, şarj ve park ücretlerinin yanı sıra kahve, yemek ve e-ticaret ödemelerinin yapılabilmesi için işbirlikleri kurmaya başladı.

Juniper Research tarafından yapılan “In-Vehicle Payments” isimli araştırmada ise araç içi ödemelerin 2025 yılında 86 milyar dolara ulaşacağı öngörüldü.

•Bu ödemelerin %77’sini akaryakıt almak ve elektrikli araçları şarj etmek için ödenecek ücretlerin oluşturacağı tahmin ediliyor.

•Araştırmada, araç içi ödemelerin yaygınlaşması için dijital cüzdanlarlaentegrasyonların, tokenization yapıları ile güvenli yapılar tesis edilmesinin ve sesli asistanların önemi de vurgulanıyor.

Image for post

Kaynak: Payments Cards and Mobile

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.