Hindistan merkezli ödeme işlemcisi Razorpay, D serisi yatırım turunda 100 milyon dolar toplayarak 1 milyar doların üzerinde değerlemeye ulaştı ve Unicorn statüsü kazandı.

6 yaşındaki girişim, işletmelere 100’den fazla ödeme aracıyla birden çok kanalda ödeme kabul etme olanağı sağlıyor. Müşterileri arasında Facebook, Google ve Wikipedia gibi isimler de yer alıyor.

Razorpay şu anda daha fazla işletmenin dijital ödemelere geçmesine neden olan pandemin yarattığı dalgadan faydalanıyor. Şirket bu süreçte Razorpay’e katılan üç işletmeden ikisinin ilk kez dijital ödemelerini kabul ettiğini söylüyor.

Firmanın konuya yönelik blog paylaşımında kullanılan ifade şu şekilde: “COVID-19 ülkede ticaretin gerçekleşme biçiminde potansiyel bir paradigma değişikliğine neden olurken çevrimiçi hareket etmek, internet ve mobil teknolojilerden yararlanmaya başlamak isteyen çok sayıda yeni işletme görüyoruz.

Razorpay’in nihai amacı, 10.000’den fazla işletmeye hizmet veren bir yeni nesil bankacılık ürünü olan RazorpayX‘in geçen yıl başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesinin ardından tüm finansal işlemler için tek bir merkez haline getirmek. Şirket ayrıca, şimdiye kadar nakit sıkıntısı çeken işletmeler için kredi limitleri oluşturdu ve bankacılık ortaklarıyla ilişkiler yoluyla 5000 şirkete kredi verdi.

Pandemi dijital ödemeler üzerinde ciddi bir etki yarattı. Her ne kadar yatırımcılar bu dönemde biraz daha temkinli haraket etmeye eğilimli olsa da pandemiyi fırsata çeviren dijital ödeme şirketlerinin yükselişine de gözlerini kapatmıyorlar. Karantina döneminde dijitalleşmeye giden birçok işletmeye yardımcı olan Razorpay, buradan yakaladığı ivmeyi pandemi sonrası da sürdürmek istiyor.

Razorpay’e yapılan yaıtırıma GIC ve Sequoia öncülük etti. Yatırım turuna katılanlar arasında mevcut yatırımcılar Ribbit Capital, Tiger Global, Y-Combinator ve Matrix Partners yer alıyor.

Ödeme sektörü Hindistan’daki fintech yatırımlarına öncülük ediyor

KaynakRazorpay