Fransa Dijital İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Cedric O, FinTech girişimcilerine BigTech’e karşı çıkmalarını ve Avrupa’nın finans inovasyonu yarıında kalmasını sağlamak için köklü bankalarla birlikte çalışmalarını söyledi.

Girişimciler, bankalar ve düzenleyicilerin katıldığı Forum FinTech‘in açılışında yaptığı konuşmada Cedric O, finan sektöründe yeni teknoloji geliştirmenin küresel sahnede rekabet edebilme, ancak aynı zamanda bir gemenlik meselesi olduğunu vurguladı. Bakana göre Fransa bu konuda başarılı olmak zorunda, yoksa egemenlik dahi tehlike altına girebilir.

COVID-19 krizi Apple ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin küresel sahnedeki konumunu güçlendirdi. Bakan, Avrupalılar hakkında topladıkları veri miktarı göz önüne alındığında bu şirketlerin bir süre sonra finans sektörüne de hakim olabileceklerini söylüyor.

Cedric O’nun konuya yönelik ifadeleri şu şekilde: “Fransız bankaları ve fintech’ler için büyük bir aracılık riski var. Bu nedenle Avrupa’nın kendi yenilikçi oyuncularını yaratması gerekiyor. Fransa’nın dijital devrimin öncüsü olması gerekiyor. Ancak tüm sektörü dönüştürmek için çalışmalıyız. Girişimlerin tek başına tüm geleneksel bankaların yerini alabileceğini düşünmüyorum.

Bakan ayrıca, özellikle ödemeler ve kripto para birimleri gibi alanlarda geride kalmanın korkunç sonuçları olabileceği konusunda uyardı ve inovasyona ayak uyduramamanın demokrasiyi etkileyecek kadar ileri gidebileceğini öne sürdü.

Fransa Merkez Bankası CBDC deneyleri planlıyor

KaynakSifted