Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Geride kalan haftanın en önemli gündem maddesi dijital kimlik oldu. Apple’ın aldığı patentin yanı sıra Florida’da ve İskoçya’da dijital kimlik alanında sunulacak çözümlerle ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Samsung ise ultra geniş bant tabanlı çözümüyle ev, ofis, araç kapılarının telefonlarla açılmasını sağlayacak.

Bireylerin nakite erişimin zorlaşmamasını isteyen İngiltere, cashback işlemlerinde alışveriş yapma koşulunu kaldırmayı planlıyor.

ABD’de açık bankacılık alanında fintech’lerle bankaları karşı karşıya getirecek bir tartışmanın fitili yeniden ateşlendi. TD Bank, veri paylaşımında bankalarla fintech’ler arasında köprü görevi görürken arayüzlerinde bankaların logolarını kullanan Plaid’e karşı, logosunu ve markasını hukuksuz biçimde kullanıp müşterileri yanılttığı gerekçesiyle dava açtı.

Bu hafta iki raporun çıktılarına yer verdim. İlki RBR’ın kartlı ödemelerin şema bazında gelişimini incelediği rapor, ikincisi ise Çinli mobil ödeme oyuncularını masaya yatırdığı rapor…

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

1. İngiltere, Nakite Erişimi Kolaylaştırmak için Yeni Bir Adım Atıyor

Dijital ödemelerin yaygınlaşması eşliğinde nakite duyulan ihtiyacın azalması, bankaların verimi düşen şubelerini ve ATM’lerini kapatmasıyla sonuçlanabiliyor.

•Bunun bireylerin nakite erişimini zorlaştırmasından endişelenen İngiltere, konuyu büyük bir hassasiyetle takip ederken alternatif çözüm arayışlarını da sürdürüyor.

”Cashback” olarak anılan ve bireylerin yaptıkların alışveriş karşılığında işyerlerinden nakit çekmesini de sağlayan çözüm, İngiltere’de en yaygın ikinci nakit çekme yöntemi…

•Geçen yıl 3,8 milyar pound tutarında cashback işlemi gerçekleşirken İngiltere Hükümeti, cashback işlemlerinde alışveriş yapma zorunluluğunu kaldırmayı düşünüyor.

•Önümüzdeki 6 haftalık süreçte görüşlerin alınacağı plan kapsamında nakitle ilgili süreçlerin sorumluluğu FCA’e (Financial Conduct Authority) verilecek.

•Bugün nakit yönetimiyle ilgili süreçlerde İngiltere Merkez Bankası’nın, FCA’in, PSR’ın (Payment Systems Regulator) ve Hazine’nin rolleri bulunuyor.

Kaynak: Payments Cards and Mobile

2. 2019 Yılında 35 Trilyon Dolarlık Kartlı Ödeme Yapılırken UnionPay’in Payı %45 Oldu

RBR tarafından hazırlanan “Global Payment Cards Data and Forecasts to 2025” başlıklı çalışmada kartlı ödemelerde şema bazında kaydedilen gelişmelere yer verildi.

2019 yılında kartlı ödeme tutarı %13 artarak 35 trilyon dolara yükseldi.

•Bu işlemlerin %45’i UnionPay, %27’si Visa, %18’i Mastercard logolu kartlarla yapılırken yerel şemaların payı az da olsa arttı (%4).

•Yerel şemalar içerisinde Hindistan ve Rusya’nın başarılı olduğuna, yaptırımlar nedeniyle İran’ın da büyük bir yerel şemaya sahip olduğuna dikkat çekiliyor.

•UnionPay’in ilk sırada yer almasındaki ana sebep ise her zaman olduğu gibi şemanın Çin pazarında tekel olması…

•Çin’de gerçekleştirilen kartlı ödemelerin %93’ünde UnionPay kartlar kullanılıyor.

Çin dışarıda tutulduğunda ise sıralama değişiyor. Bu durumda UnionPay’in payı %1’e gerilerken Visa %39, Mastercard ise %32 paya sahip oluyor.

Image for post

3. Çin’de Alipay ve WeChat Pay’in Kullanım Oranı %95

S&P Global tarafından hazırlanan rapordaÇin’de mobil ödeme uygulamalarının kullanım oranları ve kullanıcı profili incelendi.

•1.000 kişi ile yapılan anket çalışmasıyla desteklenen rapora göre bireylerin %95’i Alipay, %95’i WeChat Pay, %38’i ise UnionPay’in mobil ödeme uygulaması QuickPass’i kullanıyor.

•Tencent’in gençlere yönelik uygulaması QQ’nun mobil ödeme uygulaması QQ Wallet’ı kullananların oranı %19 iken Du Xiaoman Pay (eski adı Baidu Wallet) bireylerin %10’u tarafından kullanılıyor.

Image for post

Yarışa sonradan katılmasına karşın 300 milyon kullanıcıya ulaşan UnionPay’in mobil ödeme uygulaması QuickPass, Alipay ve WeChat Pay’in aksine bakiye tutmayıp eşleştiren kart üzerinden QR kod ve NFC tabanlı ödeme yapılmasını sağlıyor.

•Aylık aktif kullanıcı sayısının Alipay’de 711 milyon, WeChat Pay’de 800 milyon olduğu belirtiliyor.

•Alipay ile ödeme yapılabilen işyeri sayısı 80 milyon iken WeChat Pay’de bu sayısı 50 milyon…

•Pandemi öncesinde uluslararası yaygınlaşmaya ağırlık veren iki oyuncudan Alipay 50, WeChat Pay ise 64 ülkede mağaza içi ödemeleri destekliyor.

Image for post

Ödemeler dışında taksi çağırma, yemek siparişi, e-ticaret gibi fonksiyonlara sahip olan ve super app kategorisine giren bu uygulamaların bireyler tarafından kullanılma amaçları ise şu şekilde:

Image for post

Kaynak: NFCW

4. TD Bank, Markasını ve Logosunu Kullanarak Giriş Sayfasını Taklit Eden Plaid’e Karşı Dava Açtı

Ocak ayında Visa tarafından 5,3 milyar dolar karşılığında satın alınan açık bankacılık girişimi Plaid, ABD’de ekran kazıma (screen scraping) yöntemini yoğun olarak kullanıyor.

•API’ların kullanılmadığı bu akışta müşterilerin bankacılık bilgilerini gireceği bir arayüze ihtiyaç duyuluyor.

•Bankaların kendi arayüzlerine benzer biçimde logolarını, renk şemalarını vb. kullanan ekran kazıma çözümleri, güvenlik zafiyetine yol açabileceği gerekçesiyle geçtiğimiz yıllarda yoğun biçimde tartışılmıştı.

TD Bank ise markasını ve logosunu hukuksuz biçimde kullanarak giriş sayfasını taklit ettiği gerekçesiyle Plaid’e karşı geçtiğimiz günlerde dava açtı.

Kaynak: FinextraCTV News

5. Florida, Mobil Ehliyetleri Kullanıma Sunuyor

Florida Eyaleti, Thales ile geliştirdiği çözümle ehliyetleri telefonların içine taşıyacak.

•2021 yılında kullanıma sunulacak çözüm kapsamında kimlik, ehliyet, yaş kontrolü ve doğrulaması için kontrolü yapan kişinin telefonda oluşan QR kod okutması yeterli olacak.

•Kimlik kontrolünün amacıyla ilgisiz verilerin paylaşılmayacağı çözümde kullanıcılar, paylaştıkları verileri görebilecek.

Ulusal ve uluslararası ISO standartlarıyla uyumlu olan çözümün çeşitli online hizmetlere erişirken de kullanılması planlanıyor.

•Mobil tabanlı kimlik çözümünün fiziksel kartlara kıyasla daha güvenli ve hijyenik olduğuna dikkat çekiliyor.

Image for post

Kaynak: NFCWBusinesswire

6. İskoçya, Dijital Kimlik Platformunda Test Aşamasına Geçiyor

İskoçya, bir süredir üzerinde çalıştığı Digital Identity Scotland (DIS)isimli programı kapsamında geliştireceği ulusal dijital kimlik sistemi ile bireylerin kamu hizmetlerine erişmesini kolaylaştıracak.

•Süreçlerdeki maliyeti, riski, eforu azaltmayı ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunulmasını amaçlayan sistemde bireyler, öznitelik mağazası (attribute store) adı verilen katmanda yer alan kimlik bilgilerini kamu kurumlarıyla paylaşarak kendilerini tanıtabilecek.

•Hizmetlerden yararlanmak için tekrar tekrar form doldurma ihtiyacını ortadan kaldıracak çözüm, ilk etapta az sayıda kurum ve kullanıcıyla test edilecek.

•Sonraki adımlar ise pilot çalışmada elde edilecek sonuçlar doğrultusunda netleştirilecek.

Image for post

Kaynak: Payments Cards and Mobile

7. Apple’ın Yeni Hedefi Dijital Kimlik

Dijital kimlik alanındaki çalışmalarına hız veren Apple,iPhone’ların ehliyet, pasaport gibi fiziksel kimliklerin yerine kullanılmasını sağlayacak.

•ABD Patent ve Marka Ofisi’ne yaptığı patent başvurusunda Apple, kullanıcı kimliklerinin kaydedileceği, güvenli biçimde aktarılacağı ve doğrulanacağı çözümü anlattı.

•Apple’ın başvurusunda çizdiği akışta kullanıcı tarafından sunulan kimlik bilgilerinin birden fazla sistem tarafından doğrulanabileceği görülüyor.

•Bu yüzden Apple’ın fiziksel kimlik kartlarının yerini almanın ötesinde, kullanıcıların kendilerini doğrulayıp farklı hizmetlerden yararlanabileceği bir dijital kimlik hizmetinin peşinde olduğu belirtiliyor.

•Apple geçtiğimiz aylarda araba anahtarlarının yerine iPhone’ların kullanılmasını sağlayacak NFC tabanlı CarKey çözümünü tanıtmıştı.

Image for post

Kaynak: NFCWApple Insider

8.Samsung, Ultra Geniş Bant Teknolojisi ile Telefon Sahiplerinin Kapıları Açmasını Sağlayacak

Cihaz üreticilerinin ultra geniş bant (UWB) teknolojisine olan ilgisi somutlaşmaya başladı. Apple, iPhone 11’e UWB destekli çip eklerken Samsung ise UWB konsorsiyumu Fira’ya bir süre önce üye olmuştu.

•Yeni nesil Galaxy telefonlarına UWB çip ekleyen Samsung, “Digital Key” isimli çözümüyle telefonlar ile ev, ofis ve araç kapılarının açılmasını sağlayacak.

•Ultra geniş bantın geleceğin en büyük kablosuz teknolojilerinden biri olacağına inanan Samsung bu inovasyonla anahtar arama derdine son verecek ve telefonunuz çantanızda ya da cebinizdeyken kapıları açmanızı sağlayacak.

•Samsung, UWB destekli ilk telefonu olan Galaxy Note20 Ultra’daNXP’nin UWB, NFC ve güvenli unsuru birlikte barındıran çipini kullanmıştı. Kısa süre önce satışa sunulan Galaxy Z Fold2 modeli de UWB destekli çipe sahip…

Kaynak: NFCWSamsung

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.