Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

PayPal’ın kripto paraları işyeri ağında ödeme aracı olarak kabul edeceğini ve merkez bankası dijital paralarını da bu yapıya dahil etmek istediğini açıklaması, geçtiğimiz haftanın en fazla ses getiren gelişmesiydi.

Avustralya bankalarından Westpac’in geliştirdiği BaaS (Banking-as-a-Service) platformunu kullanacak ilk fintech’in Afterpay olacağı açıklandı. Bu adımı, arka planda kalıp hizmet sağlayıcı rolüne bürünmeye pek sıcak bakmayan bankacılık sektörünün geleceği için değerli bulduğumu belirtmeliyim.

Japonya’nın WeChat’i olarak tanımlayabileceğimiz LINE, bankacılık hizmeti sunmaya Tayland’dan başlarken Apple Pay’in kullanımda olmadığı Güney Kore’de Shinhan Card, ses dalgalarıyla temassız ödeme yapılmasını sağlayan iPhone kılıflarını satışa sundu.

Finans dünyasında yeşil ve sürdürülebilirlik bilinci artarken plastikten üretilen kartlara alternatif arayışları da devam ediyor. Bunlardan biri olan TreeCard’la ilgili bilgiler bu haftanın gelişmeleri arasında yer alıyor.

Visa’nın softPOS çözümünü yaygınlaştırması ve Mastercard’ın parmak izi okuyuculu biyometrik kartları Singapur’da test etmesi dosyamızda yer alan diğer haberler oldu.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

1. PayPal’dan Kripto Para Hamlesi

Değerindeki aşırı dalgalanma ve yüksek işlem maliyetleri nedeniyle günlük ödemelerde kullanımı sınırlı kalan kripto paralar, artık PayPal işyerlerinde kullanılabilecek.

•PayPal’ın sadece kripto paraların değil, merkez bankası dijital paralarının kullanılmasını da hedeflediği yapı sayesinde kullanıcılar kripto para alıp satma işlemlerini de PayPal cüzdanları üzerinden gerçekleştirebilecek.

•PayPal, fiyat dalgalanmalarının işyerlerine olumsuz etkilerini azaltmak için hesaplaşmayı itibarı para birimleri ile yapacak.

•İlk etapta ABD’deki kullanıcıların yararlanabileceği hizmetin 2021 yılında Venmo uygulaması ve diğer ülkelerle yaygınlaştırılması hedefleniyor.

•PayPal CEO’su Dan Schulman, yaptığı açıklamada tüm dijital para birimlerini dikkate aldıklarını, merkez bankaları ile de çalıştıklarını ve PayPal’ın nasıl bir rol alabileceğine kafa yorduklarını belirtti.

•PayPal, Facebook öncülüğünde hayata geçirilecek olan Libra’nın kurucu üyeleri arasında yer alıyordu.

•Kullanıcılarına kripto para alıp satma imkanı vererek Square ve Robinhood’un oyun alanına giren PayPal’ın 346 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

Kaynak: ReutersPayPalPayments Cards and Mobile

2. Westpac’in BaaS Platformuna Katılan İlk Fintech Afterpay Oldu

Avustralya’nın rekabet otoritesi ACCC’nin başkanı Rod Sims’in rekabeti korumak için büyük bankaların fintech’leri satın almaması gerektiği yönündeki açıklamasından kısa süre sonra şimdi al sonra öde oyuncularından Zip’teki hisselerini satan Westpac, bu alandaki bir diğer başarılı oyuncu olan Afterpay’le önemli bir işbirliğine imza attı.

•Bu kapsamda Afterpay, Westpac’in BaaS (Banking-as-a-Service) platformuna katılan ilk fintech oldu.

•İşbirliği doğrultusunda Afterpay, ülkedeki 3,3 milyon kullanıcısına 2021 yılının ikinci çeyreğinden itibaren Westpac üzerinden bankacılık hizmetleri sunabilecek.

•Westpac BaaS çözümünü, geçtiğimiz yıl yatırım yaptığı 10x Future Technologies isimli İngiltere merkezli şirketle birlikte geliştirdi.

Kaynak: FinextraAustralian Financial ReviewWestpac

3. Shinhan Card, Ses Dalgalarıyla Temassız Ödeme Yapılmasını Sağlayan iPhone Kılıfı Geliştirdi

Apple Pay’in henüz kullanıma girmediği ülkelerden biri olan Güney Kore’de en büyük kart şirketlerinden biri olan Shinhan Card, ses dalgalarıyla ödeme temassız biçimde yapılmasını sağlayan iPhone kılıflarını tanıttı.

Dansol isimli teknoloji şirketiyle birlikte geliştirilen çözümden, Shinhan PayFAN uygulamasına Shinhan kredi kartını ekleyen kullanıcılar yararlanabilecek.

•Kılıflar yaklaşık 40 dolardan satışa sunuldu.

•Nüfusu 52 milyon olan Güney Kore’de iPhone cihaza sahip olan kişi sayısı 10 milyon…

Kaynak: NFCWKorea Joong Ang Daily

4. Visa, Telefonları Temassız POS’a Dönüştüren Çözümü Tap to Phone’u Yaygınlaştırıyor

Visa, aralarında Türkiye’nin de 9 ülkede test ettiği softPOS çözümü Tap to Phone’u 15 ülkede kullanıma sunuyor.

•Küçük ve mikro işletmelerde dijital ödemelerin yaygınlaşmasına yardımcı olmayı hedefleyen çözüm, işyerlerinin Android işletim sistemli cihazlara kuracakları Tap to Phone isimli uygulama üzerinden temassız ödeme kabul etmesini sağlayacak.

•Aralarında Belarus, Malezya, Peru, Rusya, Güney Afrika’nın bulunduğu ülkelerde kullanıma sunulan çözümün önümüzdeki dönemde İngiltere, Brezilya, İtalya, ABD gibi pazarlarda da hayata geçirilmesi bekleniyor.

Kaynak: FinextraNFCWBusinesswire

5. Mastercard, Parmak İzi Okuyuculu Biyometrik Kartları Singapur’da Test Edecek

Mastercard, ödemelerin üzerindeki parmak izi okuyucu sensör ile onaylanmasını sağlayan biyometrik kartları Singapur’da test edecek.

IDEMIA tarafından geliştirilen çözüm için BaaS (Banking-as-a-Service) platformu olan ve ülkede bankacılık lisansı başvurusu yapan 21 kurumdan biri olan MatchMove ile işbirliği yapılacak.

•İhtiyaç duyduğu enerjiyi ödeme terminalinden alan pilsiz kartlarla eşleştirilen biyometrik veriler merkezi veritabanlarında değil, F.CODE Easy ismi verilen kartların üzerindeki çiplerde tutulacak.

Image for post

Kaynak: Finextra

6. TreeCard: Ahşap ve Temassız

Finans dünyasında sürdürülebilirlik ve yeşil kavramlarına verilen önemin artması, plastik yerine doğada kaybolma süresi daha kısa olan malzemelerden üretilen kartlara olan ilgiyi de arttırıyor.

•Dünyanın ilk ahşap kartı olarak tanıtılan ve 2021 yılında hayata geçecek olan TreeCard da bunlardan biri…

•Mastercard logolu kartla yapılan alışverişlerden elde edilen takas gelirinin %80’i ise yeniden ağaçlandırma çalışmalarını destekleme amacıyla kullanılacak. Bu doğrultuda, ağaçlandırma çalışmalarını destekleyen Berlin merkezli Ecosia isimli arama motoruyla işbirliği yapıldı.

•Kart için kart sahiplerinden ise ücret alınmayacak.

•Temassız özellikli kartlar Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay’le de eşleştirilebilecek.

•FSC’nin (Forest Stewardship Council) verdiği uygunluk doğrultusunda kartın malzemesi olarak kiraz ağacını kullanan TreeCard, tek bir ağaçtan elde edilen malzeme ile 300 bin kart üretebildiğini belirtiyor. Kartın içindeki plastik ise geri dönüştürülmüş şişelerden elde ediliyor.

Image for post

Kaynak: NFCW

7. LINE, Bankacılık Hizmeti Vermeye Tayland’dan Başladı

Japonya merkezli mesajlaşma uygulaması LINE, sunduğu finansal hizmetleri bir adım ileri taşıdı ve Tayland’da bankacılık hizmeti sunmaya başladı.

•Bu doğrultuda Kasikornbank ile işbirliği yapan LINE, kullanıcılarına para transferi yapma, birikim hesabı açma, kredi çekme, ATM’den kartsız para çekme, kredi kartı alma ve uygulama üzerinden ödeme yapma imkanı verecek.

•Söz konusu hizmetler, Kasikorn LINE isimli ortak girişim üzerinden LINE BK ismi altında sunulacak.

•LINE, sohbet uygulaması tabanlı bankacılık hizmetlerini Japonya, Endonezya ve Tayvan’ın aralarında olduğu ülkelerde de vermeyi planlıyor.

Image for post

Kaynak: PaypersLINE

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.