Çin dünyanın ilk nakitsiz ekonomisi olma yolunda hızla ilerliyor. South China Morning Post (SCMP) tarafından yapılan bir araştırmaya göre ülkede yapılan her 5 ödemeden 4’ü mobil cihazlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Rapora göre Çin’in devasa yerel finans piyasasında tüketicilerin yüzde 87 oranında FinTech hizmetleri kullanıyor. 2019 yılında 29 trilyon dolar değerinde bir hacime ulaşan mobil ödeme pazarına sahip ülke çevrimiçi menkul kıymet ticareti için de en büyük küresel pazar konumunda.

SCMP ülkenin, finansal sistemini yabancı oyunculara açarak ve dünyanın ilk ulusal sanal para birimini piyasaya sürerek küresel FinTech sektöründe büyük bir etki yaratmaya hazır olduğunu belirtiyor.

Rapor, Çin Merkez Bankası’nın bu yılın sonlarına doğru planlanan lansmanından önce kapsamlı DCEP testleri yürütmesi ve Alipay’in dünyanın şimdiye kadar göreceği en büyük halka arzına hazırlanmasını da göz önünde bulundurarak Çin’in nakit kullanımından büyük oranda vazgeçen ilk ülke olacağını tahmin ediyor. SCMP ayrıca bu dönüşümün mobil odaklı olacağını da belirtiyor. Şu anda Çin’de yapılan her 5 ödeme işleminde 4’ü mobil cihazlar üzerinden yapılıyor.

Ülkede çevrim içi varlık yönetimi için de büyük bir büyüme potansiyeli görülüyor. Rapora göre 2019 yılında 23 trilyon dolar olan sektörün hacmi 2025 yılında 42 trilyon dolara ulaşabilir. InsurTech alanında da patlama yaşayan ülkenin 2030 yılı sonrası ABD’yi geride bırakarak dünyanın en büyük sigorta piyasasına sahip olması bekleniyor.

SCMP editörü Eugene Tank’in rapora yönelik açıklamaları şöyle: “Halihazırda sınırları zorlayan ve çıtayı herhangi bir şirketten daha yükseğe koyan Çin FinTech şirketlerinin, ülkenin kıyılarının ötesine geçerek dünyaya yayılması bekleniyor. İnsanların kazanma ve ödeme şekillerinde değişikliklerine yol açan koronavirüs salgını, çevrimiçi finansal hizmetler için artan yatırımcı ve tüketici iştahı ile FinTech’in yükselişini hızlandıracak.

Sibos 2020’de Çin dijital parasına yönelik yeni detaylar paylaşıldı

KaynakFinextra