Deloitte, bankaların dijital kanallarına ilişkin kapsamlı bir “gizli müşteri” değerlendirmesi ve gelecekteki gelişmeler hakkında fikirler sunan “Digital Banking Maturity” (DBM) raporunun 4. sürümünü yayımladı.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 39 ülkeden 318 bankayı kapsayan DBM, dijital bireysel bankacılığı 3 kanalda analiz ediyor; dijital işlevler, müşteri ihtiyaçları araştırması ve UX değerlendirmesi. Raporun öne çıkan detayları ise şöyle:

  • Bankaların yüzde 60’ı şubelerini kapattı ya da çalışma saatlerini kısalttı. Bununla birlikte birçoğu mevcut hizmetlerinden bazılarını tamamen dijital süreçlere dönüştürdü. Örneğin: Hesap açma (%34), uzaktan tanımlama ve doğrulama (%23) ve temassız ödemeler (%18) olarak kaydedildi.
  • Bankaların yüzde 41’i temassız ödeme limitlerini artırdı. Yüzde 18’i yeni temassız ödeme yöntemleri sunarken yüzde 23’ü dijital kimlik ve doğrulama çözümleri geliştirdi.
  • Yeni nesil bankalar (challenger) geleneksel bankalara kıyasla yeni trendleri ve inovasyonu benimsemeye daha yatkın. Örnek verecek olursak; fatura bölme seçenekleri yeni nesil bankaların yüzde 27’si tarafından benimsenirken bu oran geleneksel bankalarda yüzde 2 seviyesinde. Benzer şekilde yeni nesil bankalar yüzde 15 oranında gelişmiş kullanım durumlarına sahip chatbot’ları kullanırken bu oran geleneksel bankalarda yüzde 4 seviyesinde.

Deloitte’in ifadesine göre bankacılık endüstrisine yön veren önemli dijital trendleri belirleyen rapor, kullanıcı deneyimini merkeze alarak sektöre dair alışılmış raporlardan farklı olarak ilginç sonuçlar sunuyor. Kapsamlı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Rapor: Yeni Nesil Bankaların Yükselişi