Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, merkez bankası destekli dijital para birimi testlerine dair güncel verileri paylaştı. 

Hong Kong FinTech Week etkinliğinde konuşan Yi Gang’e göre şu ana kadar testler kapsamında dijital yuan ile 4 milyondan fazla işlem yapıldı. 4 şehirde sorunsuz olarak testlerin yürütüldüğünü belirten Yi Gang, işlem değerinin de 300 milyon doları aştığını belirtti.

Yi, Çin’in DC/EP olarak adlandırılan merkez bankası dijital para biriminin erken aşamada olduğunu ve hâlâ kapsamlı bir yasal çerçeveye ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Ayrıca PBoC’nin sınır ötesi merkez bankaları ve CBDC’ler için yasal çerçevelere odaklanan düzenleyici kurumlarla daha fazla görüşme başlatacağını da sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz ay PBoC, yuan’ın statüsünü dijital bir biçimde yasallaştırmayı amaçlayan mevcut merkez bankacılığı yasasında ve yuan’ın dolaşımını değiştirmeyi amaçlayan diğer dijital token türlerinin çıkarılmasını yasaklamaya ilişkin bir revizyon yayınlamıştı.

Çin’in devlete ait büyük ticari bankaları bu yılın başından beri Chengdu, Suzhou, Shenzhen ve Xiong’An’daki tüccarlar ve tüketiciler arasında DC / EP testlerine başlamıştı. Son olarak hükümet Shenzhen’deki 50.000 vatandaşına dijital para testleri için 1,5 milyon dolar değerinde DC/EP dağıtmıştı.

Merkez bankası destekli bir dijital para çıkarmaya oldukça yakın olan Çin hükümeti bu konuya yönelik çalışmalarını hızla sürdürüyor. Yi Gang’in açıklamalarına bakacak olursak dijital paranın çeşitli sektörler için düzenlenmesine de ağırlık verilecek.

Dijital paranın ilk büyük testi Çinli kullanıcıları memnun edemedi