Şirket kurmayı dijital bir deneyime dönüştüren ve bugüne dek binlerce şirketin kurulmasına aracılık eden yenilikçi girişim Mükellef’in Kurucu Ortağı Okan Şafak ile konuştuk.

  • Sizi ve Mükellef’i tanıyabilir miyiz?

Tabi ki. Ben Okan Şafak. Okan Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Ardından yazılımcı olarak göreve başladığım Foriba’da 7 yıl çalıştım. Bilgisayar mühendisi olarak kod yazıyordum ancak bir yandan da pazarlamaya ilgi duyuyordum. Mühendis bakış açımın pazarlamaya pek çok katkısı olabileceğini gördüm. Ardından pazarlama ve satış departmanlarında rol aldım. Ekibimle birlikte Türkiye’de önemli e-dönüşüm projelerine imza attık. Şirketlerin e-fatura süreçlerini yönettik.

Foriba’da geçirdiğim 7 yılda çok şey öğrendim ve her bir öğrenim, kurucusu olduğum Mükellef için bana yol gösterdi. 2019 yılında da Mükellef’i kurduk. Mükellef olarak şahıs şirketi kuruluşunun, e-dönüşüm süreçlerinin, vergiye konu olan tüm belgelerin ve muhasebe işlemlerinin takibini sağlayan online bir platform olarak hizmet veriyoruz. Kullanıcılarımızın şirketini kurduktan sonra ihtiyaç duydukları ön muhasebe, e-Fatura, e-Arşiv, e-SMM, e-İmza, sanal ofis, marka tescil, e-ticaret altyapısı gibi hizmetleri iş ortaklarımız aracılığıyla kullanıcılarımıza sağlıyoruz.

  • Türkiye’de şirket kurmak kolaylaşmış. Peki, bir şirketi yönetirken Mükellef ne gibi çözümleri oluyor?

Teknolojinin gelişmesi ve iş süreçlerinin dijitale kayması pek çok alanda olduğu gibi şirket kuruluş şeklinin değişmesine de yol açtı. Özellikle pandemi sürecinde ofis dışından çalışmaya başladığımız bu dönemde evden, online bir şekilde şirket kurma ihtiyacı ortaya çıktı.

Biz Mükellef olarak 2019’dan bu yana online şirket kurulumu hizmeti veriyoruz. Koronavirüs sürecinde ise daha fazla ilgi görmeye başladık. Kullanıcılar evden çıkmadan, notere gitmeden, resmi prosedürlerle zaman kaybetmeden çok kısa sürede şirket kurulumunu Mükellef üzerinden gerçekleştirmeye başladılar.

Biz de şirket kurmak isteyen girişimcilerimizi Garanti BBVA, ING, MasterCard, N11’in yanı sıra; pek çoğu da FinTech şirketi olan Sovos Foriba, Paraşüt, Scotty, İstegelsin, İdeasoft, İyzico gibi güçlü iş ortaklarımızla bir araya getirerek şirket kurmalarını sağladık. Bunun yanı sıra sadece şirket kurma süreciyle kalmayıp kullanıcılarımıza iş süreçlerini kolaylaştıracak çözümler de sunuyoruz.

Şirketin yönetimi sırasında ön muhasebe, e-fatura, e-arşiv gibi dijital dönüşüm adımlarında hizmet almak isteyen kullanıcılara da destek veriyoruz. Kullanıcılarımız platformumuz aracılığıyla online olarak şirket kurma işlemlerini, muhasebe ve finansal süreçlerini güvenli, kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor.

  • Girişimcilerin bir şirket kurup yönetirken en çok zorlandığı ana konuları neler oluyor? Bu sorunlar nasıl aşılmalı?

Girişimcilerin bir şirket kurarken ve yönetirken en çok sorun yaşadığı noktaya bilgi edinememe ya da yanlış kişilerden yanlış bilgiler edinme diyebiliriz. Bu bilgi kirliliği birçok girişimcinin, özellikle ilk adımı atma noktasında korkmasına neden olabiliyor. Belki de çok başarılı olacak birçok girişim bu korkuya yenilerek fikir aşamasından ileriye gidemiyor. Bu konuda yapılabilecek en önemli şey kulaktan kulağa gezen şehir efsanelerinden ziyade, her aşamada bir uzmana danışarak, en doğru ve sağlıklı bilgiye erişmek.

  • Mükellef’i bir FinTech olarak sınıflandırabilir miyiz? Siz Türkiye’deki FinTech ekosisitemi içinde kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?

Finansal hizmetleri iyileştirmek için teknolojiden yararlanıyoruz. Dolayısıyla kendimizi Fintech olarak sınıflandırıyoruz. Ayrıca Mükellef olarak Türkiye’nin finansal teknoloji şirketlerini iş ortağı olarak yanına alan ve yola devam eden genç bir start-up’ız. 2019 yılında kurulduk ve kuruluşumuzdan bugüne bir yatırım almadık. Şu an çok hızlı büyüyoruz. Kısa süre önce yurtdışından şirket kurma hizmetini hayata geçirmemiz de başarımızın bir sonucu. Bu aşamada yatırım almak bizim için erken olacaktır. Ancak şirket kurmak isteyen girişimcilere sağladığımız hizmet ile Türkiye’deki ekosistem içerisinde kendi öz kaynaklarımızla büyümeyi ön görüyoruz.

  • Operasyonlarınızı son dönemde İngiltere ve ABD’ye taşıdınız. Yurt dışında bir girişim olarak sizi zorlayan konular oluyor mu?

Mükellef olarak Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz e-dönüşüm süreçleri, vergiye konu olan belgelerin ve muhasebe işlemlerinin takip hizmetleri gibi tüm işlemlerimizi yurt dışında da online olarak yürütüyoruz. Bunun yanı sıra burada yurtdışındaki iş ortaklarımızla lokasyon bazında çalışmalar yapıyoruz. O ülkenin prosedürleri doğrultusunda, ülkenin dinamiklerine, sistemine ve iş süreçlerine yönelik faaliyetlerle sorunları minimum seviyeye çekiyoruz. İçinde bulunduğumuz süreç doğrultusunda şu anda her şey yolunda gidiyor.

  • Verdiğiniz hizmet ve girişimler açısından yurt dışında faaliyete başlamanın ne gibi zorlukları var? Siz bunları aşarken nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Girişimcilerin, yurt dışında faaliyet kararı aldıktan ve hangi ülkeden faaliyet göstereceklerine karar verdikten sonra yapmaları gereken, o ülkede şirket kuruluşu ve muhasebe süreçlerini doğru yönetmektir. Şirket kuruluşu hizmeti veren birçok platform mevcut fakat bu platformların çoğunda sadece şirket kuruluşu hizmeti veriliyor. Girişimciler kuruluş sonrasında muhasebe süreçlerini nasıl yürütecekleri konusunda yalnız hareket etmek durumunda kalabiliyor.

Şirket kuruluş esnasında başvuru yapılması gereken bazı vergi numaraları da mevcut ancak girişimciler bu noktada da hangi hizmeti almalı, hangi vergi numaraları kendileri için gerekli noktasında yetersiz bir bilgiyle, belki de hiç kullanmayacakları hizmetler için ödemeler gerçekleştiriyor. Mükellef olarak tam da bu noktada hem şirket kuruluşunda hem de sonrasında ihtiyaç duyulan muhasebe süreçlerinde kendilerine uzman iş ortaklarımızla beraber hizmetler sağlıyoruz. Kuruluş esnasında hangi hizmetlere ve hangi vergi numaralarına ihtiyaç duyduklarının bilgisini paylaşıp, neden ücret ödediklerini bilerek sistemimize kayıt gerçekleştiriyorlar. Girişimcilerin kayıt işleminden sonra işlemlerine uzman iş ortaklarımızla beraber başlayıp faaliyete hazır bir konuma getiriyoruz.

  • Mükellef aynı zamanda bir çözüm ekosistemi oluşturuyor. Biraz bundan bahseder misiniz?

Küçük işletme sahiplerine ve bireysel şirket kurmak isteyenlere sağladığımız tüm muhasebe ve finans süreçleri güvenli, kolay ve hızlı bir şekilde online bir platformda gerçekleşiyor.  Kullanıcılarımız gönül rahatlığı ile şirket kurulumunu gerçekleştirerek, hayallerini ve girişimlerini hayata geçirebiliyor. Üstelik tüm bu hizmetleri dışarıya çıkmadan, oturdukları yerden alabiliyorlar.

Biz de Mükellef olarak her geçen gün dijitalleşmenin arttığı bir dünyada, çözüm ortaklarımızla birlikte kullanıcılara kolaylık sağlayacak hizmetleri sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.

  • Yol haritanızda ne gibi hedefler var? Paylaşabilir misiniz?

Mükellef olarak gelecek hedefimiz Ağustos 2020’de yurt dışında şirket kurmak isteyen Türk girişimcilere başlattığımız hizmetimizi 2021 sonuna kadar diğer ülke vatandaşlarına da sunmak. ABD ve İngiltere’nin yanı sıra hizmet vermek istediğimiz ülke sayısını 10 çıkarmayı hedefliyoruz.  Bunun yanı sıra kullanıcılarımıza Mükellef Cüzdan, Mükellef Kart gibi çeşitli avantajlardan faydalanabilecekleri yeni hizmetleri de hayata geçireceğiz.