Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Ocak ayında açık bankacılık girişimi Plaid’i satın almak için anlaşmaya varan Visa’nın bu planı, ABD Adalet Bakanlığı’nın bu işleme yaptığı itiraz ile bozulacak gibi görünüyor. Tekelleşme olasılığına dikkat çeken Bakanlık, Plaid’i Visa’ya gelecekte rakip olabilecek bir oyuncu olarak görüyor.

Ödemeler dünyasının yakından takip edilen ülkesi Hindistan’dan bu hafta 3 haber var. Düzenleyicinin standart QR kodlarla ilgili aldığı karar, WhatsApp Pay’in 20 milyon kullanıcıya sunulmasına dair verilen izin ve Google Pay’in müşteri bağlılığını arttırmak için çıkardığı uygulama içi oyun bu hafta dosyamızda yer alıyor.

Fintech dünyasının yükselen yıldızlarından biri olan SoFi ABD’de bankacılık lisansı için ön onay alırken American Airlines, check-in sürecini temassız hale getiren bir dijital kimlik çözümüyle karşımıza çıktı. Amazon ise farklı işletmelerden yapılan alışverişlere ait belgeleri kendisiyle paylaşanlara para ödülü vereceği Amazon Shopper Panel’i hayata geçirerek verilerimizin aslında ne kadar değerli olduğunu bizlere gösterdi.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

1. Visa’nın Plaid’i Satın Alma Planı Suya Düşebilir

Visa, fintech’lerin tek bir entegrasyonla çok sayıda bankaya bağlanmasını sağlayan ve 11 bin bankayla anlaşması olan ABD merkezli açık bankacılık girişimi Plaid’i ocak ayında 5,3 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

•Ancak bu işlemin rekabet ortamına etkisinin inceleyen ABD Adalet Bakanlığı, Visa’nın online debit işlemlerde sahip olduğu tekel konumunu güçlendireceğini belirterek satın alma işlemine itiraz etti.

•Plaid’in gelecekte Visa’ya rakip olabileceğini düşünen bakanlık, satın alma işlemine onay verilmesi halinde tüketiciler ve işyerleri yararına geliştirilecek inovatif çözümlerin ve yaratılacak tasarrufların önüne geçileceğini iddia etti.

•Online debit işlemlerde %70 pazar payına sahip olan Visa ise bu itiraza şiddetle karşı çıkarken ödemeler pazarında rekabetin yüksek olduğunu ve itirazın Plaid’in yaptığı işin anlaşılmadığını gösterdiğini ifade etti.

Kaynak: CNN, Reuters

2. Hindistan Merkez Bankası, Ödemelerde UPI QR ve Bharat QR Dışında Bir QR Kod Standardı Kullanılmasını İstemiyor

Birlikte çalışabilir QR kod altyapısı ile dijital ödemeleri yaygınlaştırmayı, ödemelerde verimliliği arttırmayı ve müşteri deneyimini iyileştirmeyi hedefleyen Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) aldığı karardoğrultusunda ülkede QR kod standardı olarak UPI QR ve Bharat QRkullanılmaya devam edecek.

Farklı QR kod yapılarını kullanan ödeme kuruluşlarının ise bu QR kod standardından birisine geçmesi istendi. Bu geçişin 31 Mart 2022 tarihine kadar tamamlanması gerekecek.

•RBI, bu oyuncuların bundan sonra yeni bir QR kod yapısını kullanıma sunmasını da istemiyor. QR kod tabanlı bir çözüm hayata geçirmek isteyen ödeme kuruluşlarının UPI QR veya Bharat QR ile uyumlu QR kodları kullanması gerekecek.

•Bu çalışmaları yürütmek amacıyla kurulan komite, ülkedeki QR kod yapılarını analiz ettiği raporu temmuz ayında paylaşmıştı.

Kaynak: NFCW, Medianama

3. Hindistan, WhatsApp Pay’in 20 Milyon Kullanıcıya Sunulmasına İzin Verdi

400 milyon kullanıcı ile WhatsApp’ın en büyük pazarı olan Hindistan’daNPCI (National Payments Corporation of India), nihayet WhatsApp Pay’in yaygınlaşmasına onay verdi.

•2018 yılında bu yana 1 milyon kullanıcıyla test aşamasında olan ödeme çözümü, düzenleyicinin veri lokalizasyonu ile ilgili gereksinimlerini ağustos ayında karşılamıştı.

•NPCI tarafından 5 Kasım tarafından kamuoyu ile paylaşılan onay kararı doğrultusunda WhatsApp Pay ilk etapta 20 milyon kullanıcıyasunulabilecek.

•Bir banka hesabı ve debit karta sahip olması gereken kullanıcılar WhatsApp Pay ile mesaj gönderir gibi para transferi yapabilecek.

Image for post

Kaynak: CNN, Techcrunch

4. Bankacılık Lisansı için Ön Onay Alan SoFi, Kredi Kartı da Çıkardı

Temmuz ayında ulusal bankacılık lisansı almak için OCC’ye (Office of the Comptroller of the Currency) başvuru yapan SoFi, ön onay aldı.

•Böylece SoFi; Varo Money ve Square’in ardından ABD’de bankacılık lisansına sahip olan üçüncü fintech olacak.

•Bankacılık lisansı almak için başvuru yapan oyuncular arasında Monzo ve Rakuten de yer alıyor. Revolut’un da başvuru yapması bekleniyor.

•Diğer yandan SoFi, yıllık ücreti olmayan kredi kartı ürününü de kullanıma sundu. Kullanıcıların kademeli olarak başvurabileceği kredi kartı, 2021 yılının başında genel kullanıma sunulacak.

•Bu kredi kartının SoFi Money, SoFi Invest veya kredi ödemesi gibi SoFi ekosistemindeki çözümlerde kullanılması halinde kart sahipleri %2 oranında puan kazanacak.

•İlk aşamada öğrenci kredileri veren bir girişim olan ve 4,3 milyar dolar değerlemeye sahip olan SoFi, kısa süre önce Galileo isimli fintech’i 1,2 milyar dolar karşılığında satın alırken SoFi Invest isimli platformundan kripto para işlemi yapılabilmesi için Coinbase ile işbirliği yapmıştı.

Kaynak: Finextra

5. Google Pay, Müşteri Bağlılığını Arttırmak için Go India İsimli Uygulama İçi Seyahat Oyunu Çıkardı

Akıllı telefonlarımızla geçirdiğimiz zaman artarken bu zamanın önemli bir kısmını mobil oyunlar oluşturuyor. Kullanıcılarının uygulamalarında daha fazla zaman geçirmesini sağlamak isteyen mobil ödeme çözümleri ise bu trend doğrultusunda uygulama içi oyunları kullanıma sunuyor.

•Bu akım özellikle Hindistan’da Paytm, Google Pay, Zomato gibi oyuncular tarafından tercih ediliyor. Google Pay, müşteri bağlılığını arttırmak için yeni bir uygulama içi oyun geliştirdi.

•Oyundaki tüm Hindistan şehirlerini ziyaret edenlerin 501 rupi’ye (6,73 dolar) kadar ödül kazanabileceği Go India isimli oyunda kilometre ve bilet hakkı kazanabilmek için kullanıcıların Google Pay’i günlük ödemelerinde kullanması gerekiyor.

•Google Pay’in bu hamlesi, ülkede ekim ayında UPI tabanlı işlem adedinin 2 milyar adedi aşarak rekorunu tazelediği dönemde gerçekleşti.

Image for post

Kaynak: Indian Express, NFCW

6. American Airlines Mobil Dijital Kimlik Çözümünü Test Ediyor

Airside isimli dijital kimlik hizmetleri sunan şirketle işbirliği yapan American Airlines (AA), yolcuların temassız biçimde kimliklerini doğrulayıp check-in yapmalarını sağlayacak.

•Çözümden yararlanabilmek için yolcuların Airside’ın dijital kimlik uygulamasına pasaportunu ya da ehliyetini yüklemesi, kendi fotoğrafını çekmesi ve seyahat günü mobil kimliğinin paylaşılmasına onay vermesi gerekecek.

•Havalimanında bulunan tablette çekilen fotoğrafın mobil kimlikteki fotoğrafla eşleşmesi halinde yolcular check-in işlemlerini tamamlamış olacak.

•Onay verilen sürenin sona ermesiyle birlikte mobil kimlik, tutulduğu bulut ortamından silinecek.

•Çözüm ilk etapta Dallas/Fort Worth ve Reagan Washington havalimanlarında geçerli olacak.

Kaynak: NFCW

7. Amazon, Farklı İşletmelerden Yaptığı Alışveriş Belgelerini Kendisiyle Paylaşanlara Ayda 10 Dolar Verecek

Kullanıcılarının farklı işletmelerden yaptığı alışveriş bilgilerine sahip olarak markaların ürünlerini iyileştirmesine yardımcı olmayı ve kullanıcılara daha ilgili reklamlar göstermeyi amaçlayan Amazon, Amazon Shopper Panelisimli bir çözümü hayata geçiriyor.

•Bu kapsamda yaptığı 10 adet alışveriş işlemine ait belgeleri Amazon ile paylaşan tüketiciler, ayda 10 dolar kazanacak.

•Kullanıcılar bu tutarı Amazon bakiyelerine aktarabileceği gibi anlaşmalı derneklere bağış olarak da değerlendirebilecek.

•Kullanıcılar market, eczane, çok reyonlu mağaza, restoran, sinema, eğlence parkı gibi işyerlerinde son 30 günde yaptıkları işlemler için ödül kazanacak.

•Kullanıcıların fiziki fişlerin fotoğrafını çekmesi ya da e-posta ile gelen faturaları yönlendirmesi yeterli olacak.

•Kullanıcılar, kendilerine yönlendirilen anketleri doldurarak da ödül kazanabilecek.

Kaynak: Payments Cards and Mobile, Amazon