Tüketici kredisi raporlama şirketi Experian, açık bankacılıktan yararlanarak Netflix ve Spotify aboneliği ödemeleriyle kredi notunun iyileştirilmesine yardımcı olacak.

Experian Boost adı verilen ücretsiz servisle tüketiciler, genelde kredi notu hesaplarına dahil edilmeyen belediye vergisi ve akış hizmetleri gibi düzenli ödemeleri kredi notunu iyileştirmek için kullanabilecek. Ayrıca kullanıcılar toplam gelir ve giderlerini de bu hizmet aracılığıyla değerlendirmeye dahil edebilecekler.

Yapılan analizlere göre Experian, hizmeti kullanan kişilerin yüzde 51’inin kredi notunda anında bir iyileşme göreceğini iddia ediyor.

Experian tüketici hizmetleri uzmanı Clive Lawson’ın konuya yönelik açıklamalar şöyle: “Experian, insanların kredinin gerekli olduğu yerde kredi almasını istiyor. Tüketicilere finansal yaşamları üzerinde daha fazla kontrol sağlamak ve kredi verenlerin bilinçli, sorumlu kararlar vermeleri için ihtiyaç duydukları bilgilere sahip olmalarını sağlamak için her zaman inovasyonun sınırlarını zorluyoruz.

İnsanların kredi puanlarıyla ilgilenmeleri için hiç bu kadar önemli bir zaman olmamıştı. Experian Boost, bunu yapmalarına yardımcı olacak. İngiltere’deki tüketiciler için daha iyi finansal gelecekler oluşturmaya yardımcı olmak adına bu çığır açan ücretsiz hizmeti şimdi sunmaktan inanılmaz derecede heyecanlıyız.

Türkiye Açık Bankacılık Ekosistem Haritası yayımlandı