Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) adını verdiği anlık ödeme sistemini duyurdu. FAST, 18 Aralık tarihinde pilot uygulama ile devreye alınacak.

TCMB twitter hesabından yapılan duyuruda Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) adı verilen sistemin 18 Aralık tarihi itibariyle pilot uygulmasının başlayacağı belirtiliyor.

Aynı zamanda TCMB web sitesinde yapılan duyuruda şu bilgilere yer veriliyor;

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamlamıştır. FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen bu yeni sistem ile vatandaşlarımız farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceklerdir. 

FAST Sisteminin, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanmaktadır. Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir.

FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

Böylece, TCMB’nin Ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır.

Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Anlık Ödemeler Nedir?

Dünyanın farklı ülkelerinde uygulaması yapılan anlık ödeme çözümlerinde EFT ve buna bağlı diğer ödeme işlemlerinde artık zaman sınırlaması ortadan kalkıyor. İşlemler 7 gün 24 saat içinde, istenen her anda gerçekleşebiliyor. Bu altyapı sayesinde farklı ödeme araçları ile ticari işlemlerin gerçekleşmesi de kolaylaşıyor.

Bu konu ile alakalı Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) yayımladığı Anlık Ödemeler Raporu okunabilir.