Ödeme devi Visa, 60 milyon tüccardan oluşan küresel ödeme ağını USDC stablecoin’ine bağlamak için Circle ile iş birliğine gittiğini duyurdu.

Visa, dijital para birimini gözetim altında tutmayacak olsa da derhal yürürlüğe girecek olan ortaklık, Circle’ın seçili Visa kredi kartı veren kuruluşların USDC yazılımını platformlarına entegre etmesine ve USDC ödemeleri gönderip almaya başlamasına yardımcı olacak.

Circle tarafından Ethereum blokzinciri üzerinde geliştirilen USD Coin’in piyasa değeri 2,9 milyar dolar civarında.

Circle, Visa’nın Fast Track programından mezun olduktan sonra Visa, işletmelerin kartı kullanan herhangi bir işletmeden doğrudan USDC ödemeleri göndermesine ve almasına olanak tanıyan bir kredi kartı çıkaracak. Visa’nın kripto para müdürü Cuy Sheffield bununla ilgili olarak: “Bu, işletmelerin USDC harcayabilmesini sağlayacak ilk kurumsal kart olacak. Bu gelişmenin Circle’ın ticari müşterileri için sahip olabileceği faydayı önemli ölçüde artıracağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu anlaşmayla birlikte uluslararası Visa kabul eden şirketler arasında USDC işlemleri yapılabilecek. Visa’yı ağların ağı olarak değerlendirdiklerini belirten Cuy Sheffield, USDC gibi blokzinciri ağları ve stablecoin’lerin sadece ek ağlar olduğunu söylüyor. “Bu nedenle Visa’nın müşterilerimize sağlayabileceği önemli bir değer olduğunu düşünüyoruz. Onlara erişmelerini ve tüccarlarımızda harcama yapmalarını sağlayacak.

Ortaklığa öncülük eden Visa, Fast Track programının bir parçası olarak – Fold ve Cred dahil – her biri artık USDC entegrasyonuna pilotluk yapabilecek 25 kripto para cüzdanı sağlayıcısını ortaklığa dahil etti. BlockFi gibi diğer kripto para cüzdanı sağlayıcıları da 2021’in ilk çeyreğinde USDC’yi kullanabilecek.

USDC, Ethereum blokzincirine üzerine kurulu olduğu için işlemler 20 saniye gibi bir sürede kapanabilir. Daha da önemlisi, bu işlemler neredeyse ücretsiz olarak gerçekleştirilebilir. Visa, birçok farklı tüccarının bu alternatfi anında ödeme şeklini kullanmayı seçebileceğine inanıyor.

US Dollar Coin: Dolara endeksli, Goldman Sachs destekli kripto para

KaynakForbes