Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Birçok ülke vergi gelirlerini arttırmak ve kara para aklamanın önüne geçmek amacıyla nakitsiz ödemelerin yaygınlaşması için çabalıyor. Bunlardan biri olan İtalya, nakitsiz ödeme yapanların ödüllendirileceği Italia Cashless isimli teşvik programını hayata geçirdi.

Singapur’da devlet, bankalarla iş birliği yaparak finansal verilerin tek bir arayüzden takip edilmesini sağlayacak SGFinDex platformunu kullanıma sunarken İspanya bankalarından Banco Sabadell, ödeme başlatma hizmetiyle açık bankacılık alanındaki çalışmalarına yenisini ekledi. Açık bankacılıkla ilgili gelişmeler bunlarla sınırlı değildi. Tink hem aldığı yatırımla hem de Greenly isimli karbon ayak izinizi hesaplayan girişimle yaptığı iş birliğiyle karşımıza çıktı.

Teknoloji şirketleriyle bigtech’ler arasındaki soğuk savaşta yeni cepheler açılıyor. Çin, fintech alanında yapmaya hazırlandığı düzenlemelerle Alibaba ve Tencent’in finans alanındaki faaliyetlerinde olumsuz etkileri olacak adımlar atacağa benziyor. Apple’ın NFC antenini açmamasının Avustralya Merkez Bankası’nın radarına girebileceğini de geride bıraktığımız hafta içerisinde öğrendik.

Dijital ödemelerin en hızlı arttığı ülkelerden biri olan Hindistan’da verileri ve yapılan %30 düzenlemesinin etkisini ele alırken şimdi al sonra öde çözümlerine karşı Capital One’ın attığı adımı da bültende bulacaksınız.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

1. İtalya, Nakitsiz Ödemelere Yönelik Uzun Soluklu Teşvik Programını Hayata Geçirdi

Japonya ve Malezya gibi ülkeler, vergi kayıplarını azaltmak ve kara parayla etkin mücadele edebilmek için son dönemde nakitsiz ödemeleri yaygınlaştıracak teşvik programlarını hayata geçirilmişti.

Dijital, hızlı, basit ve şeffaf bir sistem geliştirmek isteyen İtalya ise bir yıl önce gündeme gelen teşvik programını olgunlaştırdı ve hayata geçirdi.

Italia Cashless isimli teşvik programı kapsamında Cashback, Extra Cashback, Super Cashback ve Lotteria Degli Scontrini isimli uygulamalar hayata geçirilecek.

•8 Aralık’ta başlayan ExtraCashback kapsamında yıl sonuna kadar 10 adet mağaza içi kartlı veya mobil ödeme yapanlara 150 euro’yla sınırlı olmak kaydıyla ödemelerinin %10’u iade edilecek.

2021 yılında başlayacak benzer nitelikteki Cashback uygulamasından %10 iade hakkı kazanmak için ise altı aylık dönemlerde en az 50 nakitsiz ödeme yapılması gerekecek.

•Altı aylık dönemlerde en fazla ödeme yapan 100 bin kişinin 1.500’er euro kazanacağı Super Cashback uygulaması ise Ocak 2021’de başlayacak ve Haziran 2022’de sona erecek.

•Bunlara ek olarak kartlar ve ödeme uygulamalarıyla yapılan işlemlerin her birinin çekiliş hakkı kazandıracağı haftalık, aylık ve yıllık çekilişler düzenlenecek. Çekilişleri kazanan alışverişlerin gerçekleştiği işyerleri de bu çekilişlerde ödül kazanacak.

•Bu uzun soluklu teşvik programına e-ticaret işlemleri dahil edilmedi.

Image for post

Kaynak: NFCWCashless Italia

2. Singapur, Özel Sektör İş Birliğiyle Geliştirdiği Finansal Veri Paylaşım Platformunu Kullanıma Sundu

Devlet tarafından hayata geçirilen dijital kimlik çözümleri ve finans alanında atılan inovatif adımlarla dikkat çeken Singapur, kamu-özel sektör iş birliğiyle SGFinDex (Singapore Financial Data Exchange) isimli finansal veri konsolidasyon platformunu hayata geçiriyor.

•Ulusal dijital kimlik altyapısı SingPass’in doğrulama ve rıza yapılarından yararlanacak olan SGFinDex; bireylere, farklı bankalardaki mevduatlarının, yatırımlarının, kredilerinin yanı sıra kamu kurumlarına olan borçlarını da tek bir uygulama üzerinden takip etme imkanı verecek.

•Mimari olarak SGFinDex’in kişisel finansal veri saklamayacağı merkezi bir yapı tercih edildi.

•Bireylerin finansallarını daha iyi takip edebilmesine ve doğru kararlar vermesine yardımcı olmayı amaçlayan platform; MAS (Monetary Authority of Singapore) ve SNDGG (Smart Nation and Digital Government Group) tarafından hayata geçirilirken bankalar birliği ve yedi bankayla da iş birliği yapıldı.

•Bireyler bu platformdan, Çalışma Bakanlığı (Ministry of Manpower) ve GovTech tarafından geliştirilen MyMoneySense isimli çözümün yanı sıra bankaların uygulamaları aracılığıyla da yararlanabilecek.

•Veri paylaşımı için verilen rızalar, ilk rızanın verildiği tarihten bir yıl sonra sonlanacak. Farklı tarihlerde verilmiş olsa dahi tüm veri paylaşımları için geçerli olacak bu sürenin bitiminde yeniden rıza verilmesi gerekecek.

Image for post

Kaynak: MASFinextraSeedlyThe Straits TimesABS

3. Banco Sabadell Ödeme Başlatma Hizmeti Veren İlk Bankalardan Biri Olacak

Nisan ayında geliştirdiği hesap bilgisi hizmeti (AIS — Account Information Service) çözümüyle hem kurumsal hem bireysel müşterilerine farklı bankalardaki hesaplarını tek bir arayüz üzerinden görüntüleme imkanı veren Banco Sabadell, açık bankacılık alanında yeni bir adım attı.

•Banka; kurumsal müşterilerine, bu kez farklı bankalardaki hesapları üzerinden ödeme yapma imkanı verecek ve böylece ödeme başlatma hizmeti (PIS — Payment Initiation Service) veren ilk bankalardan biri olma özelliğine de sahip olacak.

•Çözüm, mobil ve internet bankacılığı kanalları üzerinden sunulacak.

•Bankanın kurumsal müşterilerin %80’i dijital bankacılık kanallarını kullanıyor.

Kaynak: FinextraSabadell

4. Tink, 85 Milyon Euro’luk Yeni Bir Yatırım Aldı

Avrupa’da açık bankacılık alanındaki en başarılı girişimlerden biri olan İsveç merkezli Tink, 85 milyon euro’luk yeni bir yatırım aldığını duyurdu. Bu yatırım, ocak ayında gerçekleşen 90 milyon euro’luk yatırım turunun uzantısı olarak gerçekleşti.

•Bankaların ve fintech’lerin açık bankacılık çözümleri geliştirmesine yardımcı olan Tink’in bu fonu, ödeme başlatma teknolojisini geliştirmek amacıyla kullanacağı belirtiliyor.

•Tink, 2020 yılında beş ülkede bir milyondan fazla ödeme işleminin gerçekleşmesini sağlarken 2021 yılında ödeme başlatma hizmetinin kullanımda olduğu ülke sayısını 10’a yükseltmeyi hedefliyor.

680 milyon euro (824 milyon dolar) değerleme üzerinden gerçekleşen tur, mevcut yatırımcılardan Dawn Capital ve yeni yatırımcı Eurazeo Growth liderliğinde gerçekleşirken PayPal, ABN AMRO, Poste Italiane, BNP Paribas, Opera Tech Ventures gibi mevcut yatırımcılar da tura katıldı.

•Şirketin aldığı toplam yatırım tutarı ise 175 milyon euro’ya yükseldi.

•Tink, 2020 yılında ağındaki banka sayısını 2.500’den 3.400’e yükseltirken hizmetlerinden faydalanan fintech sayısı da ikiye katlanarak 8 bine ulaştı.

Kaynak: CNBCFinextraTinkCrunchbase

5. Karbon Ayak İzinizi Hesaplayan Greenly, Tink İş Birliğiyle Yaygınlaşacak

Fransa merkezli Greenly,”Carbon Index API” isimli çözümüyle sürdürülebilir finans alanında hem bankalara hem bireylere katma değerli hizmetler sunuyor. Greenly’nin çözümüne entegre olan bankalar; müşterilerine, yaptıkları işlemler nedeniyle oluşan karbon salınımını hesaplayıp gösterebiliyor. Kendi uygulaması da olan Greenly, kullanıcılara daha sürdürülebilir seçenekleri de listeliyor.

•Fransa’da 2,5 milyon kişinin kullandığı Greenly, Avrupa’da hızlı yaygınlaşabilme amacıyla açık bankacılık girişimi Tink ile iş birliği yaptı.

•Tink iş birliği sayesinde Greenly, kullanıcılarına Avrupa’daki 3.400 bankadaki hesaplarını eşleştirme seçeneği sunabilecek.

•Yapılan araştırmalara göre Avrupa’da bireylerin %90’ı daha sürdürülebilir seçenekleri tercih edebilmek için şirketlerin kendilerine yardımcı olmasını istiyor.

Image for post

Kaynak: Financial ITTink

6. Çin’den Fintech Düzenlemelerine Dair Yeni Mesaj

Ant Group’un halka arz işlemine izin verilmemesiyle Çin’de düzenleyicilerle BigTech’ler arasında ilişkiler gerilmeye başlamış, düzenleyicilerin fintech alanında riskleri azaltmak ve tekelleşmenin önüne geçmek için düzenlemeler yapmaya hazırlandığı, farklı düzenleyicilerden yöneticiler tarafından önceki hafta kaleme aldığı bir makaleyle öğrenilmişti.

•Söz konusu makalede imzası olanlardan biri Çin Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu Başkanı Guo Shuqing’di. Guo önceki hafta ise Singapore Fintech Festival’de planlanan düzenlemelere dair yeni mesajlar verdi.

Sistematik riskleri önlemek için yerinde ve amaçlı önlemler alınacağına dair işaretler veren Guo şirket ismi vermese de Çin’in Alibaba, Tencent, Baidu gibi teknoloji şirketlerini etkileyecek ve verinin kullanımından rekabete uzanan düzenlemeler üzerine çalıştığı biliniyor.

İnovasyonu teşvik ederken risk kontrolünü arttırarak olası sorunları adresleyeceklerini belirten Guo, pazarda adil rekabet ortamının yaratılmasının ve siber güvenliğin de kendileri için öncelikli konular arasında olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: CNBCFinextraCrowdfund Insider

7. Apple‘ın NFC Erişimini Rakiplerine Açmamasını, Avustralya da Gündemine Alabilir

Ödeme teknolojilerinin rekabet anlamında en tartışmalı konusu hiç şüphesiz Apple’ın NFC antenini rakiplerine açmaması…

•Bu duruma yüksek sesle tepki gösteren ilk bankalar, Avustralya’nın dört büyük bankası olmuştu. Ancak ücret konusunda Apple ile birlikte pazarlık etmek isteyen bankalara, ülkenin rekabet otoritesi 2017 yılında izin vermemişti. İlerleyen yıllarda ise ülkedeki önemli bankalar Apple Pay platformuna katılmıştı.

•Son dönemde Almanya, Hollanda ve Avrupa Komisyonu tarafından atılan adımlar ise Apple’ın düzenleyiciler tarafından belirlenecek koşullarda NFC antenini rakiplerine açmak durumunda kalacağına dair güçlü sinyaller verdi.

•Geride kalan haftada ise Avustralya Merkez Bankası (RBA — Reserve Bank of Australia) yöneticilerinden Philip Lowe, 2020 Australian Payments Network zirvesinde yaptığı açıklamada, biyometrik doğrulama ve tokenization gibi inovasyonlarla ödemelerde güvenliği arttırdığı için Apple Pay gibi mobil cüzdanları takdir ederken bu oyuncuların bazı uygulamalarının rekabet açısından pazarı karmaşık hale getirdiğine dikkat çekti. Apple’ın NFC antenini üçüncü taraflara açmamasının rekabet etmeyi zorlaştırdığını sözlerine ekleyen Lowe, bu konuda Avrupa’da ve diğer bölgelerde yaşanan gelişmeleri takip ettiklerini belirtti.

Kaynak: IT News

8. UPI Ödemelerde Google Pay ve PhonePe’nin Toplam Pazar Payı %80’in Üzerinde

NPCI (National Payments Corporation of India) tarafından açıklanan Kasım 2020 verilerine göre Hindistan’da mobil tabanlı anlık ödeme platformu UPI (Unified Payments Interface) üzerinden gerçekleşen işlem adedi 2,21 milyara yükseldi. Bu işlemlerin %40’ını işyerlerine yapılan ödemeler, %60’ını ise kişiden kişiye para transferi oluşturdu.

Image for post

Image for post

•NPCI, UPI ödemelerinin uygulama bazında dağılımını ilk kez Ekim 2020 verilerinde paylaşmıştı. Ekim ve kasım verilerine göre Google Pay ve PhonePe’nin pazar payları toplamı, hem işlem adedinde hem işlem tutarında %80’inin üzerinde…

•İşlem adedinde Paytm Payments Bank’in pazar payı %12 iken onu %2 ile Amazon Pay takip ediyor.

•Kısa süre önce en fazla 20 milyon kullanıcı tarafından kullanılabilecek şekilde izin alan WhatsApp Pay ile ise sadece 310 bin UPI işlemi yapıldı.

•NPCI, kasım ayının ortasında UPI işlemlerde riskleri azaltmak ve tekelleşmeyi önlemek amacıyla üçüncü taraf uygulamaların pazar payının %30’u aşmasını engelleyecek bir düzenleme yapmıştı. Mevcut verilere göre Google Pay ve PhonePe’yi olumsuz etkileyecek kural Ocak 2021’de yürürlüğe girecek, uyum için 2 yıl mühlet verilecek.

Image for post

Kaynak: Livemint, NPCI

9. Capital One, Şimdi Al Sonra Öde İşlemlerinde Kredi Kartlarının Kullanılmasına İzin Vermeyecek

Klarna, Affirm, Afterpay gibi oyuncular öncülüğünde şimdi al sonra öde (BNPL — Buy Now Pay Later) alanı hızla büyürken özellikle gençler tarafından tercih edilen bu uygulamalar, bireylerin ödeyemeyeceği düzeyde borçlanmasına ortam yarattığı gerekçesiyle son dönemde eleştiri oklarının hedefi haline de geldi.

•Bu doğrultuda aksiyon alan ilk banka ise Capital One oldu. Şimdi al sonra öde ödemelerinin kredi kartlarıyla yapılmasının kabul edilemeyecek riskler doğurduğunu belirten Capital One, hangi oyuncudan gelirse gelsin bundan sonra kredi kartlarıyla yapılan POS finansmanı işlemlerini reddedeceğini açıkladı.

•Kanada ve İngiltere gibi ülkelerde de hizmet veren Capital One, 62 milyon kart ile ABD’deki en büyük üçüncü oyuncu konumunda bulunuyor.

•Yeni bir alan olan şimdi al sonra öde, faiz içermediği ve genelde taksit sayısı dört ile sınırlı olduğu için birçok ülkede tüketici kredisi kanunlarına tabi değil.

Klarna yetkilileri ise kullanıcılarının büyük kısmının ödeme yöntemi olarak debit kartları kullandığı ve Capital One’ın kararının etkisinin sınırlı olacağını açıkladı.

Kaynak: ReutersaltfiBanking Dive